موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36609 :کد

0

قطع روابط ریاض-تهران بحران سوریه را تحت الشعاع قرار می‌دهد

  دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ — ۱۱:۳۶
تعداد بازدید : ۴۵۲   
 تحلیل ایران -قطع روابط ریاض-تهران بحران سوریه را تحت الشعاع قرار می‌دهد

یک روزنامه آمریکایی گزارش داد که قطع روابط تهران و ریاض بحران سوریه را تحت الشعاع و آمریکا را در موقعیت بسیار دشواری از نظر دیپلماتیک قرار می‌دهد.

یک روزنامه آمریکایی گزارش داد که قطع روابط تهران و ریاض بحران سوریه را تحت الشعاع و آمریکا را در موقعیت بسیار دشواری از نظر دیپلماتیک قرار می‌دهد.


 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در گزارشی درباره قطع ناگهانی روابط ایران و عربستان نوشت که مقامات آمریکایی نگران هستند این مساله باعث تضعیف تلاشهای آمریکا برای حل و فصل بحرانهای منطقه شود.


براساس این گزارش، مقامات دولت آمریکا نکران هستند که تیرگی روابط ریاض و تهران به ویژه روی مسائل مربوط به حل بحران سوریه تاثیر جدی بگذارد. جان کری وزیر خارجه آمریکا ماههاست که تلاش میکند از طریق کانالهای دیپلماتیک، ایران و عربستان را درباره مساله سوریه به یکدیگر نزدیک کند.


دو کشور در اواخر سال 2015 در زمینه یک روند صلح چندجانبه توافق کردند. این مساله منجر به طرح آتش بس سازمان ملل  و گفتگوهای صلح سوریه شد که اکنون با توجه به موضوع پیش آمده در روابط ایران و عربستان معلوم نیست این تلاشها به کجا خواهد انجامید.


وال استریت ژورنال نوشت؛ پادشاهی سعودی از زمان روی کار امدن ملک سلمان سیاست خارجی تهاجمی را اتخاذ کرده است و با انتصاب محمد بن سلمان 30 ساله به عنوان وزیر دفاع مسقیما با ایران وارد تقابل شده است.


بسیاری از مقامات و تحلیلگران خاورمیانه می‌گویند که افزایش تنش در روابط ایران و عربستان، آمریکا را در یک موقعیت بسیار دشوار دیپلماتیک قرار داده است. عربستان یکی از خریداران اصلی تسلیحات آمریکا و یک متحد نظامی آن محسوب می‌شود و انتظار می‌رود در پی افزایش تنش با تهران جانب ریاض را بگیرد و از سعودیها حمایت کند.


یک مقام سعودی در این زمینه می‌گوید که این شرایط باعث می‌شود که آمریکا مجبور شود از یک طرف جانبداری کند و این جانبداری می‌تواند به طور بالقوه توافق هسته‌ای تهدید کند.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :