موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36635 :کد

0

ژاپن هم به جمع مخالفان چین پیوست

  دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۳۳۹   
 تحلیل ایران -ژاپن هم به جمع مخالفان چین پیوست

پس از اعتراض رسمی ویتنام در خصوص فرود یک فروند هواپیمای چینی در یکی از جزایر مصنوعی در بخش مورد اختلاف دو کشور در دریای جنوبی چین، ژاپن هم به جمع مخالفان این اقدام پکن پیوست.

پس از اعتراض رسمی ویتنام در خصوص فرود یک فروند هواپیمای چینی در یکی از جزایر مصنوعی در بخش مورد اختلاف دو کشور در دریای جنوبی چین، ژاپن هم به جمع مخالفان این اقدام پکن پیوست.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " تحلیل ایران " «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن روز دوشنبه در سخنانی از نگرانی کشورش در خصوص این اقدام چین سخن گفت و پکن را از تکرار این کار برحذر داشت.


وی که با خبرنگاران گفت وگو می کرد، گفت که توکیو در رابطه با تحرکات اخیر چین در فرود یک فروند هواپیما در جزایر موسوم به اسپراتلی که به تغییر کاربری این مناطق منجر شده، متاسف و نگران است.
جزایر موسوم به «اسپراتلی» در چین به «نانشا» معروف است.


«کیشیدا» تحرکات چین در جزایر اسپراتلی را یک جانبه دانست و تصریح کرد: ژاپن اقداماتی را که به تشدید تنش و نگرانی ها در منطقه بیانجامد، نمی پذیرد.


وزیر امور خارجه ژاپن با اشاره ضمنی به برنامه ژاپن برای مقابله با چین در این رابطه تاکید کرد که کشورش در این زمینه به فعالیت های خود برای حراست از اصل آزادی ناوبری در آب های آزاد ادامه خواهد داد.


«هوا چون اینگ» سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین روز گذشته نگرانی ویتنام از فرود هواپیمای چینی در جزیره مورد مناقشه را بی مورد دانست.


ویتنام دیروز - یکشنبه - در واکنشی رسمی نسبت به این اقدام چین اعتراض کرد و گفت که این عمل حاکمیت ویتنام را به طور جدی نقض کرده است.


چین سال گذشته پایگاه هوایی در جزایر دریای جنوبی احداث کرد و ادعا می شود نیروهای نظامی چین در این جزایر مستقر خواهند شد.


مهمترین اختلافات چین و ویتنام در سال های پس از پایان جنگ های این کشور به بحث حاکمیت هانوی بر آب های خلیج «تونکن» و جزایر «پاراسل» و همچنین «اسپراتلی» در دریای جنوبی چین باز می گشت که مناطقی غنی از ذخایر طبیعی انرژی است.


دریای جنوب چین دریایی حاشیه ای در بخشی از اقیانوس آرام است و ناحیه ای در حدود سه میلیون و 500 هزار کیلومترمربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد. پس از پنج اقیانوس جهان این دریا بزرگ ترین پهنه آبی جهان است.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :