موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/36740 :کد

0

از جمع آوری درهای بطری تا خرید ویلچر

  دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ — ۲۲:۱۷
تعداد بازدید : ۳۶۴   
 تحلیل ایران -از جمع آوری درهای بطری تا خرید ویلچر

حمایت ازمحیط زیست حد و مرز نمی شناسد، می توان با روش های بسیار ساده مانند جمع آوری درهای بطری هم به داد محیط زیست رسید، این موضوع از سال گذشته در قالب جنبشی محیط زیستی در کشور آغاز شده است.

حمایت ازمحیط زیست حد و مرز نمی شناسد، می توان با روش های بسیار ساده مانند جمع آوری درهای بطری هم به داد محیط زیست رسید، این موضوع از سال گذشته در قالب جنبشی محیط زیستی در کشور آغاز شده است.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه علمی ایرنا، ماندگاری 300 تا 500 ساله پلاستیک در طبیعت معضلی است که گریبانگیر زندگی شهرنشینی شده و روز به روز نیز در حال توسعه است.زمانی که پلاستیک به عنوان زباله در طبیعت باقی می ماند به عنوان غذای حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد و به طور طبیعی در چرخه غذایی انسان ها جای می گیرد که به اعتقاد کارشناسان امر به مرور زمان موجب بروز انواع بیماری ها از جمله سرطان می شود.


علاوه بر این موجب آلوده شدن آبهای زیر زمینی و بروز آفات در گیاهان می شود؛ بنابراین رها کردن پلاستیک در طبیعت فقط و فقط به ضرر انسان و محیط زیست خواهد بود که بهتر است با شکل گیری حرکت های اجتماعی مانع این ضرر شویم.


بر این اساس از سال گذشته جنبش جمع آوری 'در بطری' در کشور شکل گرفت، این نهضت از تبریز آغاز شد و اکنون در استان های تهران، گرگان، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، بوشهر، بندرعباس و بیرجند اجرا می شود که درآمد ناشی از این کار صرف خرید ویلچر برای نیازمندان می شود.


این مساله موجب شد تا یک NGO با نام ' هستمت' در کشور شکل گیرد که کار آنها جمع آوری در بطری و فروش آنها به غرفه های بازیافت شهرداری ها است که با درآمد ناشی از آن برای نیازمندان ویلچر خریداری می کنند.
در واقع داستان ' هستمت ' از آخرین روزهای اسفند ۹۳ آغاز شد که تعدادی از شهروندان عادی با در کنار هم قرار گرفتن آنرا شکل دادند و تاکنون دهها تن در بطری جمع آوری شد که با درآمد ناشی از آن دل نیازمندان را شاد کردند.


بر این اساس جمع آوری در بطری از اسفندماه سال گذشته در یکی از مجتمع های فرهنگی تهران نیز آغاز و امروز دوشنبه مراسم حمل آنها انجام شد.


فاطمه نوروزی دبیر محیط زیست مجتمع غیر دولتی صبا که از مقطع پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی را در بر می گیرد درباره جمع آوری در بطری ها به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این حرکت از اسفندماه سال گذشته با همت نیلوفر نیازمند که دبیر محیط زیست و برنامه نویسی این مجمتع است، آغاز شد.


وی افزود: این یک حرکت اجتماعی - محیط زیستی است که در نهایت هم به حفظ محیط زیست کمک می کند و هم نیازی از نیازمندی برطرف می شود زیرا درآمد ناشی از این کار صرف خرید ویلچر می شود که به احتمال زیاد ویلچری که این مجتمع از این راه خریداری می کند به استان سیستان و بلوچستان فرستاده خواهد شد.


نوروزی اظهار کرد: بعد از شکل گیری این جنش در مجتمع صبا مورد استقبال وسیع دانش آموزان، اولیا و معلمان قرار گرفت و از ابتدای اسفندماه سال گذشته تا به امروز حدود 435 کیلو در بطری که حدود 200 هزار قطعه می شود جمع آوری و امروز دوشنبه به یکی از غرفه های بازیافت شهرداری منتقل شد.


وی گفت: این حرکت با تلاش انجمن محیط زیستی اجتماعی ' هستمت' شکل گرفت و امیدواریم در سراسر کشور تسری یابد.


نوروزی افزود: با رها کردن زباله های پلاستیکی در طبیعت حدود 260 گونه جانوری با خوردن ریز پلاستیک ها در معرض خطر قرار می گیرند که به مرور وارد چرخه غذایی انسان ها می شود بنابراین اجرای این کار هم به نفع محیط زیست است و هم اینکه جنبه نیکی و خیر دارد.


همچنین محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگار علمی ایرنا گفت: پلاستیک 300 تا 500 سال در طبیعت ماندگاری دارد که در این مدت مضرات زیادی را متوجه محیط زیست و در نهایت سلامت انسان می کند بنابراین توسعه و گسترش جنبش هایی مانند جمع آوری در بطری کمک بزرگی به محیط زیست و سلامت انسان می کند و هم موجب درآمد می شود.


وی افزود: انجام این کار نه تنها بر روی دانش آموزان تاثیر گذار خواهد بود بلکه خانواده آنها را هم تحت تاثیر قرار می دهد و به مرور شاهد پیوستن حجم زیادی از مردم به این حرکت اجتماعی خواهیم بود.


درویش به تفاهم نامه دوجانبه سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: بر اساس بندهای این تفاهم نامه قرار است با همکاری دو دستگاه بر روی رفتار اجتماعی و محیط زیستی دانش آموزان کار شود تا آنها به مرور و به طور غیر مستقیم به ارزش محیط زیست و حفاظت از آن پی ببرند.


وی تاکید کرد: بدون شک شکل گیری جنش هایی مانند جمع آوری در بطری می تواند اهمیت حفظ محیط زیست را به دانش آموزان یادآوری کند و با جا افتادن این مساله به مرور شاهد جامعه ای خواهیم بود که تمام افراد آن دلشان برای محیط زیست می تپد و اقداماتشان همه در راستای حفظ محیط زیست است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :