موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/36745 :کد

0

نام خیابان «هجرت» شیراز به نام «شهید آیت‌الله نمر» تغییر کرد

  دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ — ۲۲:۳۶
تعداد بازدید : ۴۹۳   
 تحلیل ایران -نام خیابان «هجرت» شیراز به نام «شهید آیت‌الله نمر» تغییر کرد

در یکصدوسی‌و‌چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز تمامی اعضای شورا در بیانیه‌ای ضمن محکومیت اعدام شیخ باقر‌النمر در طرحی دو فوریتی تغییر نام خیابان هجرت به نام این شیخ مجاهد را به تصویب رساندند.

در یکصدوسی‌و‌چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز تمامی اعضای شورا در بیانیه‌ای ضمن محکومیت اعدام شیخ باقر‌النمر در طرحی دو فوریتی تغییر نام خیابان هجرت به نام این شیخ مجاهد را به تصویب رساندند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، عصر امروز در یکصدوسی‌و‌چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز تمامی اعضای شورا در بیانیه‌ای ضمن محکومیت اعدام شیخ باقر‌النمر در طرحی دو فوریتی تغییر نام خیابان هجرت به نام این شیخ مجاهد را به تصویب رساندند.


محمودرضا طالبان، نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، در این جلسه با تبریک و تسلیت شهید باقرالنمر به اصول ششم، هفتم، دوازدهم و یکصدم تا یکصد و ششم قانون اساسی اشاره کرد و اظهار داشت: در این اصول جایگاه شوراها و اهمیت آن برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی جوامع شهری و روستایی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی تأکید شده است و اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان و یا استان باید با نظارت شورایی صورت گیرد.


وی افزود: همچنین استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از سوی دولت تعیین می‌شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات شوراها هستند.


نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر مجلسی محلی در سطح شهرها هستند که به عنوان نهادی تصمیم‌گیر دارای اختیارات وسیعی هستند و با تشکیل آنها خدمات ارزنده‌ای به جوامع محلی شهری ارائه شده است خاطرنشان کرد: با وجود اینکه امروز شوراها سپر بلای دولت شده‌اند و در خط مقدم شنیدن مشکلات مردم و چاره‌اندیشی برای برطرف کردن آنها قرار گرفته‌اند اما متأسفانه بخش‌هایی از دولت و مجلس در صدد کمرنگ کردن و تضعیف نقش و جایگاه رفیع شوراها هستند.


وی با بیان اینکه توجه به نقش حمل و نقل همگانی که امروزه عمده مشکلات زیست‌محیطی کلان‌شهرها ناشی از عدم توجه به این مهم است مورد بی‌مهری از سوی دولت قرار گرفته و در تدوین این برنامه نقش شوراها و مدیریت شهری به صفر رسیده و این ظلمی آشکار به جمعیت حدود 70 درصدی ساکنان شهرهاست عنوان کرد: در عمده کشورهای توسعه‌یافته هزینه‌های حمل و نقل همگانی بر عهده دولت‌های مرکزی و در سطح کلان است.


نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه بحث مهم بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی که عمدتاً حاصل بی‌تدبیری دولت‌هاست نیز در قیاس با برنامه پنجم توسعه کشور از برنامه ششم حذف شده است بیان کرد: با توجه به اینکه در برنامه پنجم دولت خود را مکلف کرده بود که سالانه ده درصد از این بافت‌ها را از بین ببرد اما در برنامه ششم این بند به طور کامل حذف شده و حل این مشکلات بر دوش شهرداری‌ها و شوراها گذاشته شده در صورتی که سیاست‌های غلط دولت‌ها باعث ایجاد بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشینی‌ها شده است.


طالبان با بیان اینکه در کنار تمام این بی‌توجهی‌ها و بی‌مهری‌ها، سهم شهرداری‌ها از تجمیع عوارض که باید به حساب شهرداری‌ها واریز شود براساس برنامه ششم توسعه کشور باید به حساب سازمان شهرداری‌ها و وزارت کشور واریز شود گفت: این در حالی است که عوارض مذکور از ابتدا متعلق به خود شهرداری‌ها بوده است.


وی تأکید کرد: از نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان مردم استان فارس انتظار می‌رود که در دفاع از جایگاه شوراها و مدیریت شهری با توجه به نقش قابل توجه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و نقش بارز شهرداری‌ها در توسعه و عمران و آبادی کشور در تدوین برنامه ششم توسعه دقت نظر و توجه بیشتری داشته باشند و در جلسات خود این مهم را دراولویت قرار دهند.


نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه نادیده انگاشته شدن شوراها حتی تا مرحله انحلال آنها توسط دولت با برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد خاطرنشان کرد: در صورت تصویب این برنامه در واقع دولت و مجلس «مدیریت شهری» را به مسلخ می‌کشاند، از سوی دیگر باید به نمایندگان کنونی مجلس یادآور شد زیبنده یک مجلس نیست که در سال اول کار خود تعداد اعضای شوراها را افزایش دهد و در سال پایانی کار خود تعداد اعضا را کاهش دهند چراکه این نشان از عدم وجود دقت نظر و اقدامات کارشناسانه این حوزه در مجلس دارد.


محمد حق‌نگر، عضو شورای اسلامی شهر شیراز، نیز اقدامات شهرداری منطقه 7 شیراز در راستای ایجاد بیمارستان احمدبن‌موسی (ع) در حاشیه بوستان نماز را بسیار ارزنده توصیف کرد و اظهار داشت: نمونه این اقدام در شهرداری‌های مناطق 5، 9، 2 و 10 نیز صورت گیرد تا با توزیع خدمات پزشکی در مناطق کم ترافیک شهر علاوه بر حفظ کرامت شهروندان و ارتقاء آن ترافیک خیابان‌های مرکزی شهر شیراز نیز کاهش یابد.


وی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوب مناطق در پیاده‌روسازی‌ها تحسین‌برانگیز است افزود: پروژه‌های بسیار خوب و زیبایی در هر یک از مناطق شهرداری‌ها برای آسایش و آرامش شهروندان و افزایش زیبایی‌های شهر در دست اقدام است.


عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه عملیات اجرایی توسط شهرداری منطقه دو به منظور افزایش سطح باغچه‌ها در خیابان زند اقدامی تحسین برانگیز است گفت: متوسط اجرای هر مترمربع پیاده‌روسازی با موزائیک و سنگ حداقل مبلغ 700 هزار است که این شیوه کارکرد صرفنظر از هزینه گزاف آن معایبی همچون دوباره‌کاری، عمر کم، مدت زمان زیاد برای اجرا، عدم امکان مرمت و اتلاف هزینه‌های دوره‌ای برای شهر را در بر دارد.


حق‌نگر با بیان اینکه در مکاتبات انجام شده با شهردار و کمیسیون عمران تحول بنیادی در شیوه کارکرد پیاده‌روسازی‌ها و ساخت محوطه پارک‌ها درخواست شد تصریح کرد: با وجود این مکاتبات هنوز روش‌های سنتی ادامه دارد و بازهم تقاضای خرید حداقل 4 دستگاه تولید کف‌پوش بتنی توسط سازمان عمران مطرح می‌شود تا در سال آینده پیاده‌روسازی‌ها از طریق خشکه‌چینی صورت گیرد.


به گزارش تسنیم، در یکصدوسی‌و‌چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز تمامی اعضای شورا در بیانیه‌ای ضمن محکومیت اعدام شیخ باقر‌النمر در طرحی دو فوریتی تغییر نام خیابان هجرت به نام این شیخ مجاهد را به تصویب رساندند و اگر این مصوبه در فرمانداری شهرستان شیراز تأیید شود این تغییر نام قطعی خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :