موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36808 :کد

0

آیا سعودی‌ها به تامین مالی حملات ۱۱ سپتامبر کمک کردند؟

  ﺳﻪشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ — ۰۶:۲۴
تعداد بازدید : ۳۰۰   
 تحلیل ایران -آیا سعودی‌ها به تامین مالی حملات ۱۱ سپتامبر کمک کردند؟

یک روزنامه مشهور آمریکایی ضمن اشاره به نقش عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی نوشت: آیا شهروندان آمریکایی این حق را دارند که بدانند یک کشور خارجی به تامین مالی این حملات کمک کرده است یا نه؟

یک روزنامه مشهور آمریکایی ضمن اشاره به نقش عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی نوشت: آیا شهروندان آمریکایی این حق را دارند که بدانند یک کشور خارجی به تامین مالی این حملات کمک کرده است یا نه؟


به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه یو اس ای تودی، تعداد زیادی از نمایندگان کنگره و سناتورهای آمریکایی خواستار افشای گزارش 28 صفحه ای کنگره در سال 2002 میلادی شده اند که به ابعاد مختلف حملات 11 سپتامبر اشاره می کند. این گزارش هم اکنون جزء اسناد طبقه بندی شده به شمار می رود.


دولت اوباما نیز ظاهرا در برابر افشای این گزارش مقاومت می کند. مطالبی که در این گزارش وجود دارد، به طور کلی ذهنیت مردم آمریکا را نسبت به جنگ علیه تروریسم تغییر می دهد.


تحقیقات کنگره آمریکا در خصوص حملات 11 سپتامبر 2001 میلادی در دسامبر 2002 به پایان رسید ولی دولت بوش تا اواسط 2003 میلادی مانع از انتشار این گزارش شد. باب گراهام سناتور سابق آمریکایی و رئیس تحقیقات در این باره تاکید کرد: شواهد روشنی در این گزارش 28 صفحه ای وجود دارد که یک یا چند دولت خارجی در کمک به ربایندگان هواپیماهای مسافربری که در حملات 11 سپتامبر از آنها استفاده شده، دست داشته اند.


گراهام بعدا از عربستان سعودی به عنوان گناهکار اصلی در این حملات یاد کرده است. ولی افشای ارتباط سعودی ها با حملات 11 سپتامبر می توانست به تلاش های دولت بوش برای مرتبط کردن صدام حسین به این حملات، لطمه بزند.


البته انتشار این گزارش در آن زمان با جنجال های زیادی روبرو شد. ریچارد شلبی معاون تحقیقات مشترک خواستار افشای این گزارش 28 صفحه ای شد چرا که مردم آمریکا با انتشار این گزارش حقایق بیشتری را درباره کسانی که به فعالیت های تروریستی در جهان کمک می کنند، خواهند دانست. 46 سناتور به رهبری چاک شومر نامه ای را امضا کردند و از بوش خواستند تا این گزارش را منتشر کند.


والتر جونز نماینده جمهوریخواه نیز در سال 2013 میلادی بار دیگر خواستار انتشار این گزارش شده است. ماه گذشته نیز رند پل نماینده آمریکایی به جمع کسانی پیوست که خواستار افشای این گزارش شده اند.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :