موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36851 :کد

0

موضع ضدشیعی عربستان به موضع داعش بسیار نزدیک است

  ﺳﻪشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۴
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -موضع ضدشیعی عربستان به موضع داعش بسیار نزدیک است

یک کارشناس برجسته آلمانی موضع ضدشیعی عربستان سعودی را بسیار نزدیک به موضع داعش دانسته و از انزوای روزافزون عربستان در سایه چنین سیاست‌های خصمانه‌ای سخن گفت.

یک کارشناس برجسته آلمانی موضع ضدشیعی عربستان سعودی را بسیار نزدیک به موضع داعش دانسته و از انزوای روزافزون عربستان در سایه چنین سیاست‌های خصمانه‌ای سخن گفت.


به گزارش تحلیل ایران، "اولریش تیلگنر"، از تحلیلگران و کارشناسان مسائل خاورمیانه در آلمان در گفتگو با "اس ار اف" سوئیس درباره قطع مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور ایران و عربستان بعد از اعدام های جمعی آل سعود گفت: این تاییدی بر این مسئله است که مناسبات بین عربستان سعودی و ایران دیگر کارآیی ندارد و یک رقابت شدید بین دو کشور وجود دارد. عربستان سعودی مسئول تحولات فعلی است. این کشور می خواهد به این ترتیب نشان دهد که آرامشی که توسط کشورهای غربی از طریق توافق اتمی با ایران ایجاد شده است در کار نیست.


این کارشناس برجسته آلمانی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که در تحرکات ضدشیعی در عربستان سعودی که حالا تقویت شده است کم تر تفاوت قابل توجهی با اقدامات تروریستی دیده می شود. اعدام خود علامتی در این راستا است و اقدامات تروریست ها را یادآوری می کند. تروریسم داعش هم می گوید همه شیعیان باید کشته شوند. همه این ها نشان می دهد که عربستان سعودی یک کشور افراطی است. شیعیان در این کشور به عنوان مرتد و تروریست قلمداد می شوند چرا که در لبنان و عراق مبارزه می کنند. اما این موضع عربستان سعودی بسیار نزدیک به موضع تروریسم داعش است.


"تیلگنر" در بخش دیگری از این گفتگو به عدم تمایل ایران به تشدید اختلافات با عربستان سعودی سخن گفته و تصریح کرد: وهابیت در عربستان اعتقاد دارند که اگر سه شیعه را بکشند به بهشت می روند. این ممکن است برای گوش های ما کلمات بیگانه ای باشد اما این سیاست دولت عربستان است که حالا به این شکاف های عمیق در منطقه منجر شده است. برای رهبری سعودی این سیاست مهم تر از جایگاه بین المللی آن است.


وی افزود: عربستان بزرگترین وارد کننده تسلیحات منطقه است که جنگ هایی  را هدایت می کند. عربستان سعودی در بحرین دخالت نظامی کرده و جنگی را علیه یمن به راه انداخته است و همزمان در جنگ علیه داعش مشارکت می کند.


همزمان عربستان از گروه های افراطی علیه بشار اسد در سوریه که غرب آن ها را تروریست دانسته و رد می کند حمایت می کند. عربستان سعودی سیاستی متناقض را در پیش گرفته است. عربستان تلاش می کند با خشونت این سیاست قدیمی را در پیش گرفته و به صورت روزافزون در انزوا فرو می رود.


وی درباره تاثیرات اعدام شیخ نمر روحانی برجسته شیعی در عربستان نیز گفت: این مسئله مطمئنا افزایش اعتراضات در بحرین را به دنبال خواهد داشت. شیعیان که در عراق در اکثریت هستند هم اعتراض خواهند کرد.  برای عربستان سعودی در جهان عرب مسائلی به وجود می آید. اختلافات در منطقه تشدید می شود. شیعیان بسیج می شوند. من نمی فهمم چرا عربستان سعودی این روحانی شیعی را اعدام کرده است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :