موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36879 :کد

0

گروه اوراسیا: عربستان به دردسر جدی افتاده و به آن آگاه است

  ﺳﻪشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۲۵۹   
 تحلیل ایران -گروه اوراسیا: عربستان به دردسر جدی افتاده و به آن آگاه است

"گروه اوراسیا" در گزارش جدید خود اعلام کرد که افزایش انزوای بین‌المللی عربستان سعودی و افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران باعث شده تا پادشاهی عربستان حفاظت از منافعش را دو برابر کند.

"گروه اوراسیا" در گزارش جدید خود اعلام کرد که افزایش انزوای بین‌المللی عربستان سعودی و افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران باعث شده تا پادشاهی عربستان حفاظت از منافعش را دو برابر کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از پایگاه اینترتنی بیزینس اینسایدر، براساس یکی از تحلیل‌های جدید "گروه اوراسیا"، بزرگترین گروه مشاوره درباره خطرات سیاسی جهان حول محور مهمترین خطرات سال 2016 میلادی جهان، افزایش انزوای بین‌المللی عربستان سعودی و افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران باعث شده تا پادشاهی عربستان حفاظت از منافعش را دو برابر کند.

 

این مساله تا حدودی تصمیم پادشاهی عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران را پس از آنکه معترضان ایرانی از دیوار سفارت عربستان در تهران در اعتراض به اعدام شیخ نمر النمر بالا رفته و آنجا را به آتش کشیدند، روشن می‌سازد.

 

عربستان سعودی روز دوشنبه تمامی روابط تجاری‌اش با ایران را قطع کرده و شهروندانش را از سفر به این کشور منع کرد.

 

ایان برمر، رئیس گروه "اوراسیا" گفت: عربستان سعودی به دردسر جدی افتاده و مقامات این کشور نیز به این مساله آگاهند.

 

برمر با اشاره به شاهزاده محمد بن سلمان، پسر 30 ساله سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی گفت: پادشاهی عربستان در بخش اقتصادی با چالش‌ بیشتری مواجه شده و از نظر منطقه‌ای و جهانی منزوی‌تر شده است و با مشکلات مربوط به جانشینی نیز دست و پنجه نرم می‌کند.

 

وی افزود: با توجه به افزایش نگرانی‌ها نسبت به حضور و اقدامات داعش، آل سعود از معطوف شدن توجه بین‌المللی به آن‌ها متنفرند و می‌خواهند با ایجاد "داستان‌ ایران" تنش‌های منطقه‌ای به وجود آورند که به آن‌ها در مشکلات داخلی‌شان کمک کند. تمام این مساله منجر به تشدید تنش‌ها می‌شود.

 

النمر، روحانی شیعه‌ای که یکی از منتقدان صریح رفتار عربستان سعودی با اقلیت مسلمان شیعه این کشور بود به اتهام تحریک تروریسم داخلی و توطئه چینی برای سرنگونی دولت سعودی اعدام شد.

 منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :