موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حیات وحش

a/36896 :کد

0

ثبت تصاویر پلنگ ایرانی در چند متری محیط‌بانان

  ﺳﻪشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۵
تعداد بازدید : ۳۸۹۲   
 تحلیل ایران -ثبت تصاویر پلنگ ایرانی در چند متری محیط‌بانان

ثبت تصاویر یک قلاده پلنگ ایرانی در چند متری محیط‌بانان در اقدامی نادر انجام شد.

ثبت تصاویر یک قلاده پلنگ ایرانی در چند متری محیط‌بانان در اقدامی نادر انجام شد.


 

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان مهدی‌شهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مهدی‌شهر اظهار داشت: مأموران اجرایی شهرستان مهدی‌شهر موفق به رؤیت و ثبت تصاویر یک قلاده پلنگ ایرانی شدند.

 

عباس زارع گفت: محیط‌بانان حوزه پاسگاه صیدوا در منطقه حفاظت‌شده پرور حین گشت و کنترل مناطق و در اطراف پاسگاه، متوجه لاشه یک رأس قوچ وحشی که توسط یک حیوان گوشت‌خوار شکار شده بود، شدند و برای عکس‌برداری در بالای سر لاشه حضور یافتند.

 

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان مهدی‌شهر ادامه داد: در ادامه صدایی از پشت سر توجه محیط‌بانان را جلب کرده و مشاهده کردند که پلنگی در فاصله چند متری آن‌ها در حال نظاره است.

وی گفت: در ادامه، مأموران آرام خود را به خودرو رسانده و از این‌گونه ارزشمند جانوری عکس و فیلم تهیه کردند.

 

زارع اضافه کرد: نکته جالب در خصوص این پلنگ، عدم ترس و وحشت این جانور از حضور انسان بود؛ در فیلم ضبط‌ شده مشاهده می‌شود که این‌گونه ارزشمند و حمایت‌شده که ظاهراً از گوشت شکار شده رفع گرسنگی کرده بود و در کمال آرامش به مسیر خود ادامه داده و از محل دور می‌شود.

 

رئیس اداره حفاظت محیط‌‌زیست شهرستان مهدی‌شهر افزود: به گفته محیط‌بانان این منطقه تابه‌حال چندین مرتبه این پلنگ در اطراف پاسگاه محیط‌بانی مشاهده شده است.

 

وی تصریح کرد: فیلم‌برداری از پلنگ در طبیعت به خاطر تراکم پایین و رفتار مخفی کارانه این جانور بسیار دشوار بوده و مطابق آخرین ارزیابی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در سال 2008، پلنگ در فهرست سرخ و به‌عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد و خوشبختانه ایران از مهم‌ترین پناهگاه‌های جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :