موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی محیط زیست

a/36913 :کد

0

احیای دریاچه ارومیه فقط یک قول بود

  ﺳﻪشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۸
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -احیای دریاچه ارومیه فقط یک قول بود

مدیرکل سابق دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وعده‌های داده شده مسئولان درباره احیای دریاچه ارومیه، گفت: صحبت‌های مطرح شده فقط یک قول به مردم بود.

مدیرکل سابق دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وعده‌های داده شده مسئولان درباره احیای دریاچه ارومیه، گفت: صحبت‌های مطرح شده فقط یک قول به مردم بود.


سروش مدبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره موضوع احیای دریاچه ارومیه و علل خشکسالی آن گفت: صحبت‌های طرح شده فقط قول و وعده بود و این دریاچه در مدت زمان کوتاه احیا نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: هر زمان که مسئولان ذیربط توانستند حدود 15 درصد از آب‌های سدها را برای دریاچه ارومیه رها کنند بدون آنکه استفاده‌ای برای کشاورزان انجام بگیرد، می‌توان مقداری به احیای دریاچه ارومیه امیدوار بود.

 

مدیرکل سابق دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: چطور مسئولان متولی این کار می توانند آب را از کشاورز بگیرند و یا با وعده‌های داده شده دریاچه ارومیه را احیا کنند.

 

مدبری خاطر نشان کرد:در صورت اجرای طرح‌های کارشناسی و برنامه‌ریزی مناسب می‌توان طی مدت 10 سال آینده دریاچه ارومیه را احیا کرد و به آن امیدوار بود.

 

وی در پاسخ به این پرسش که برخی کارشناسان و مسئولان مدعی هستند یکی از عوامل خشکسالی در دریاچه ارومیه سدسازی‌ها بوده است؟ گفت: سدسازی تا حدودی در این منطقه اثر گذاشته و تا حدودی یکی از دلایل محسوب می‌شود.

 

مدیرکل سابق دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست همچنین ادامه وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه را به ضرر مردم این منطقه دانست و گفت:‌اگر این وضعیت ادامه یابد، خشکسالی و گرد و غبار برخاسته از محدوده جغرافیایی مردم را دچار مشکل می‌کند.

 

مدبری تصریح کرد: مسئولان ذیربط باید به فکر چاره‌اندیشی و کارهای کارشناسی باشند تا دریاچه ارومیه هر چه زودتر احیا شود و خطر آن برای سلامت مردم از میان برود.

 

به گزارش تسنیم، یکی از وعده های انتخاباتی روحانی احیای دریاچه ارومیه و رسیدگی به وضعیت زیستی این منطقه بود اما همچنان این دریاچه در وضعیتی نامناسب به سر می برد و تدابیر سازمان محیط زیست همچنان نتیجه مشهودی را در بر نداشته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :