موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36956 :کد

0

سفر نخست وزیر انگلیس به عربستان به تعویق افتاد

  ﺳﻪشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۶:۴۹
تعداد بازدید : ۲۹۲   
 تحلیل ایران -سفر نخست وزیر انگلیس به عربستان به تعویق افتاد

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس سفر خود به عربستان سعودی را به تاخیر انداخته ولی مقام‌های رسمی انگلیس گفته‌اند که این تصمیم ارتباطی با تنش‌های اخیر منطقه‌ای نداشته است.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس سفر خود به عربستان سعودی را به تاخیر انداخته ولی مقام‌های رسمی انگلیس گفته‌اند که این تصمیم ارتباطی با تنش‌های اخیر منطقه‌ای نداشته است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه تایمز، دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس سفر خود به عربستان سعودی را به تاخیر انداخته ولی مقام های رسمی اعلام کرده اند که این تصمیم با تنش های اخیر منطقه به خاطر اعدام شیخ نمر، ارتباطی نداشته است.


اعدام شیخ نمر موجب خشم و نفرت شیعیان خاورمیانه از سران رژیم آل سعود شده و تنش زیادی را در روابط تهران و ریاض به وجود آورده است.

 

عربستان سعودی، بحرین و سودان روابط خود را با ایران قطع کرده و امارات متحده عربی نیز سطح روابط خود را با تهران کاهش داده است. حمله معترضان به سفارت عربستان سعودی در تهران عامل اصلی این تصمیم عنوان شده است. کویت نیز امروز سه شنبه سفیر خود را از تهران فراخوانده است.

 

تایمز نوشت: قرار بود دیوید کامرون طی هفته های آینده در چارچوب سفر به کشورهای منطقه خلیج فارس از عربستان نیز دیدن کند ولی این سفر حداقل تا مارس انجام نخواهد شد.

 

سخنگوی کامرون این مساله را تایید نکرده است که تاخیر در سفر نخست وزیر انگلیس به خاطر اعدام شیخ نمر بوده است.

 

دولت انگلیس پیش از این به خاطر مسائل حقوق بشر در عربستان سعودی تحت فشار زیادی قرار گرفته است. عربستان یکی از نزدیک ترین متحدان انگلیس در خاورمیانه به شمار می رود. سخنگوی کامرون روز گذشته نیز تاکید کرد که لندن با مجازات مرگ تحت هر شرایطی مخالف است.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :