موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/37113 :کد

0

کفاشیان نمی‌تواند هم رییس باشد هم رای دهد

  چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ — ۰۹:۲۲
تعداد بازدید : ۳۶۶   
 تحلیل ایران -کفاشیان نمی‌تواند هم رییس باشد هم رای دهد

مدرس ایرانی مدیریت فوتبال فیفا،بخشی ازابهامات اساسنامه فدراسیون فوتبال را روشن کرد او با بیان اینکه اساسنامه بایددربرخی موارد اصلاح شود،درباره شرایطی که تعداداعضای مجمع ممکن است کم یازیاد شود،سخن گفت.

مدرس ایرانی مدیریت فوتبال فیفا،بخشی ازابهامات اساسنامه فدراسیون فوتبال را روشن کرد او با بیان اینکه اساسنامه بایددربرخی موارد اصلاح شود،درباره شرایطی که تعداداعضای مجمع ممکن است کم یا زیاد شود، سخن گفت.

به گزارش تحلیل ایران ، فوتبال ساحلی رشته‌ای است که در مدت کوتاه آغاز به کارش در ایران به سرعت پیشرفت کرده و اکنون جزو رشته‌هایی است که امید کسب عنوان جهانی دارد. برنامه‌ریزی خوب، مدیریت عملی و منسجم و پشتکار مسئولانه دست‌اندرکاران باعث شد این رشته روز به روز طرفداران بیشتری پیدا کند.

 

پریا شهریاری رییس دپارتمان فوتبال ساحلی فدراسیون فوتبال که خود تنها فرد ایرانی است که به عنوان مدرس رسمی فیفا در حوزه مدیریت و تنها ناظر خانم مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا فعالیت می‌کند، حدود 14 سال در فدراسیون حضور دارد و کارش را در رشته فوتبال ساحلی از سال 1388 با راه‌اندازی لیگ فوتبال ساحلی بانوان آغاز کرد و تا امروز برای رشد و تعالی این رشته هیجان‌انگیز تلاش مستمری داشته است.

 

گفت‌وگوی پریا شهریاری در باب فوتبال ساحلی، تدریس در فیفا، انتخابات فدراسیون، مسائل مربوط به اساسنامه و اصلاحات آن و همچنین مشکلات پیش‌روی فوتبال ساحلی بخوانید.

 

* از شروع به کار فوتبال ساحلی در ایران بگویید و اینکه چه شد به فکر راه‌اندازی این رشته افتادید؟

 

از سال 88 که به این حوزه ورود کردم کارم را با راه‌اندازی فوتبال ساحلی بانوان آغاز کردم چون فکر کردم وقتی پتانسیل این کار در کشور وجود دارد چرا انجامش ندهیم. بنابراین از سال 88 لیگ فوتبال ساحلی بانوان را راه اندازی کردیم و در سال 90 مسئولیت فوتبال ساحلی آقایان را هم به عهده گرفتم.

 

* در این مدت پیشرفت این رشته کاملا محسوس بوده است.

 

زمانی که کار را شروع کردیم در رنکینگ جام جهانی 2011 ایتالیا رتبه شانزدهم را داشتیم و بالاترین رتبه تیم ملی در آسیا سومی بود ولی اکنون جایگاه بسیار خوبی داریم و در مدت چهار سال با 10 پله صعود به جایگاه ششم جهان و اول آسیا رسیدیم . کار سختی پیش‌رو داشتیم ولی قاطعانه می‌گویم که اگر امروز موفقیتی داریم مرهون تلاش و برنامه‌ریزی همگانی بوده است بخصوص جامعه فوتبال ساحلی.

 

* روند کار از آغاز چگونه بود؟ این برنامه‌ریزی که گفتید بیشتر روی چه بخش‌هایی متمرکز بود؟

 

در وهله اول روی برگزاری لیگ منظم تمرکز کردیم. زمانی که من کار را تحویل گرفتم متوجه شدم که مربیان تیم‌ها بدون مدرک مربیگری روی نیمکت می‌نشستند. حتی توپ استاندارد ساحلی در کشور وجود نداشت و ورزشگاه‌های ما از استانداردهای لازم بی‌بهره بودند. ما ضعف‌ها را شناسایی کردیم و برای برطرف کردن آن کوشیدیم.

نمی‌گویم تمام ضعف‌ها یک شبه برطرف شدند اما در طولانی مدت بیشتر آنها را رفع کردیم. توپ استاندارد خریداری کردیم و در اختیار باشگاهها قرار دادیم و روی ارتقا سطح دانش مربیان با برگزاری کلاس‌های مختلف کار کردیم. اکنون هم هنوز ضعف‌هایی داریم چون فوتبال ساحلی یک رشته نوپا است و برای تکامل به زمان نیاز دارد ولی نسبت به سایر کشورهای دنیا خیلی جلوتر هستیم.

هفته گذشته فدراسیون جهانی فوتبال ساحلی طی خبری در سایت خود عملکرد فوتبال ساحلی ایران را در سطح جهانی اعلام کرد و همین سازمان نیز در چند کنگره جهانی از بنده دعوت کرده تا در خصوص چگونگی توسعه فوتبال ساحلی برای سایر کشورها سخنرانی کنم که آخرین سخنرانیم سال گذشته در امارات برای مسئولین فوتبال ساحلی کشورهای عضو فیفا بود.

 

* تلاش‌هایتان در برگزاری منظم لیگ نتیجه‌بخش بود؟

 

خوشبختانه اثر مثبت این کارها را در نتایج و عملکرد تیم ملی می‌شود دید. وقتی لیگ منظم و پویا باشد و شرایط مناسبی برای تیم ملی فراهم شود تیم ملی هم موفق می‌شود. قهرمانی‌های تیم ملی و مطرح شدن نام فوتبال ساحلی ایران در دنیا همه نتیجه این کارهاست و زحمات فراوان باشگاههای فوتبال ساحلی کشور و کادر فنی و بازیکنان ارزشمند و باغیرت تیم ملی است.

 

* سهم فوتبال ساحلی از پخش تلویزیونی چقدر است؟

 

زمانی که کار را شروع کردیم یک بازی فوتبال ساحلی هم از تلویزیون پخش نشده بود و مردم ما این رشته را نمی‌شناختند اما با صداوسیما رایزنی کردیم و آنها هم لطف داشتند و پذیرفتند و از آن به بعد تمامی مسابقات تیم ملی از صدا و سیما به صورت زنده پخش شد .

همین مساله در گسترش علاقه مردم به این رشته موثر بود. صداوسیما همیشه به ما لطف داشته و بدون هیچ چشم‌داشتی مسابقات فوتبال ساحلی را پخش کرده است. حتی امسال برای اولین بار پنج بازی لیگ برتر فوتبال ساحلی از تلویزیون پخش شد که جا دارد از مدیرشبکه ورزش تشکر کنم.

 

*برای پخش تمام بازی‌های لیگ باصداوسیما مذاکره کرده‌اید؟

 

قبل از قرعه‌کشی مسابقات با نماینده شبکه ورزش سیما رایزنی کردیم و ایشان در مراسم قرعه‌کشی هم حضور داشت و با مدیران باشگاه‌ها صحبت کرد. بحث به این جا رسید که اگر باشگاه‌ها بتوانند مسابقات خود از شبکه‌های استانی به صورت زنده پخش کنند شبکه ورزش هم آن بازی‌ها را روی آنتن می‌برد. خوشبختانه امسال پنج بازی لیگ به همین صورت پخش زنده شد.

 

* اکنون تیم‌های لیگ برتر فوتبال هم در جذب اسپانسر با مشکل روبرو هستند، این مساله در فوتبال ساحلی چگونه است؟

 

یکی از نقاط ضعف در این رشته همین بحث اسپانسر است. تاسیس رشته فوتسال در ایران خیلی جلوتر از ساحلی بوده ولی آن‌ها هم در این زمینه مشکل دارند. در کل جذب اسپانسر در رشته‌های غیر فوتبالی سخت است. برای رسیدن به قله‌ای که در آن مشکل اسپانسرینگ در فوتبال ساحلی و سایر رشته های غیرفوتبالی حل شود نیاز به یک برنامه استراتژیک دارد و باید توسط مقامات ورزش کشور انجام شود تا این مشکل که اکثر رشته های غیر فوتبال از آن رنج می‌برند برطرف شود .

 

*اکنون در کل کشور چه تعداد تیم فوتبال ساحلی داریم؟

 

لیگ برتر ما 13 تیمی است و امسال برای اولین بار لیگ در 23 هفته برگزار شد. در لیگ یک، هفت تیم و در مسابقات زیرگروه که استان‌ها تیم‌های قهرمان خود را معرفی می‌کنند 24 تیم حضور دارند.

همچنین در رده‌های سنی 18 تیم و در فستیوال زیر 14 ساله‌ها تیم‌هایی با هم رقابت می‌کنند در سطح استانی نیز تیم‌هایی وجود دارند که داخل استان با هم به رقابت می پردازند تا وارد لیگ کشوری شوند. خوشبختانه پخش تلویزیونی و درخشش تیم ملی در مسابقات جهانی و آسیایی موجی از علاقه‌مندی به این رشته در کشور ایجاد کرده است.

 

*در بخش بانوان چند تیم داریم؟

 

دوره اخیر لیگ بانوان با 9 تیم برگزار شد و تیم شهرداری بندرعباس به قهرمانی رسید. در واقع این هفتمین دوره لیگ فوتبال ساحلی بانوان بود که برگزار شد.

 

* وضعیت زیرساخت‌ها و امکانات فوتبال ساحلی در کشور مطلوب است؟

 

سه سال است که بحث استانداردسازی را در لیگ های کشوری اجرایی کرده‌ایم اما برای رسیدن به سطح جهانی راه زیاد است. در فیفا سیستمی برای مجوزدهی به باشگاه‌ها وجود دارد که AFC‌ به تازگی قصد دارد آن را در فوتسال اجرا کند.

من چند سال قبل همین مبحث را در کشورهای مختلف در بخش مدیریت تدریس کرده‌ام و در حال اجرای این سیستم در فوتبال ساحلی ایران هستم. یکی از بخش‌های این برنامه، استانداردسازی ورزشگاه‌هاست که در این زمینه خیلی شدید کار می‌کنیم و هر سال معیارهای جدیدی تعیین می‌کنیم. باشگاه‌های فوتبال ساحلی چندان از نظر مالی توانمندی بالایی ندارند و نمی‌توانیم به یک باره به آنها فشار بیاوریم بنابراین هر سال بخشی از کار را جلو می‌بریم.

 

* این طرح ضمانت اجرایی هم دارد؟

 

هر سال معیارهایی را برای باشگاه‌ها تعیین می‌کنیم و آنها ملزم به اجرای آن هستند وگرنه میزبانی مسابقه را از آنها می‌گیریم. فصل قبل چند باشگاه که امتیاز لازم را نداشتند در هفته‌های اول و دوم اجازه میزبانی نداشتند و به همین دلیل سریع شرایط لازم را فراهم کردند.

 

* AFC‌ به فوتبال ساحلی چقدر توجه دارد؟

 

فوتبال ساحلی در AFC به تازگی راه اندازی شده است و کار زیادی در این بخش انجام نشده است. خوشبختانه کفاشیان به تازگی ریاست این کمیته را در AFC عهده‌دار شده و امید است با حضور ایشان اتفاقات خوبی رخ دهد . به خصوص راه اندازی مسابقات جام باشگاههای فوتبال ساحلی آسیا که اخیرا کفاشیان در جلسه کمیته فوتبال ساحلی AFC‌ که حضور داشتند این مساله را مطرح کرده اند.

 

* تاکنون در چه کشورهایی تدریس کرده‌اید؟

 

فعلا در حوزه آسیا در کشورهای نپال، هند، سریلانکا، مالدیو و در چند کشور دیگر دوره‌های آموزشی برگزار کرده‌ام. جالب این است که در این کشورها از سوی فیفا تدریس کرده‌ام اما متاسفانه کمیته آموزش فدراسیون فوتبال ایران در بخش مدیریت بسیار ضعیف عمل کرده است و دوره‌های مدیریت را در کشور برگزار نمی کند و عملا بنده دو سال است که در داخل کشور تدریس نمی کنم.

 

* واقعا؟ به چه دلیل؟

 

خودم هم دلیلش را نمی دانم. فقط امیدوارم افرادی که با زحمت به جایگاهی می رسند حمایت شوند نه اینکه محوشان کنند. وقتی فدراسیون روی من و هر فرد دیگری سرمایه‌گذاری می کند و به دوره‌های آموزشی بین‌المللی اعزام می کند از نتیجه‌اش باید استفاده کند. مدرک مدیریت فوتبال را از فیفا سه سال پیش دریافت کردم.

این دوره سه سال طول کشید و در هر مرحله نفراتی که قبول نمی‌شدند حذف می‌شدند تا این که در مرحله نهایی فقط نفر برتر مدرس فیفا می‌شد. من بین 30 نفر شرکت کننده رتبه اول را کسب کردم و مدرس فیفا شدم ولی در این سه سال واقعا زحمت کشیدم و مطالعات زیادی داشتم. رقابت سخت بود و حتی تعدادی از دبیران کل کشورهای مختلف نیز هم دوره با من بودند. البته مدرک تحصیلی‌ام فوق لیسانس مدیریت ورزشی است که همین موضوع در بخش مدیریت فوتبال فیفا خیلی کمکم کرد.

به تازگی نیز در دوره‌های ناظران مسابقات AFC حضور داشتم که حدود 150 نفر شرکت داشتند و فقط 8 نفر قبول شدند و خوشبختانه بنده نیز قبول شدم و الان ناظر رسمی مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا هستم که اولین ابلاغم را حدود 5 ماه پیش دریافت کردم و در مسابقات فوتبال قهرمانی آسیا در کشور ویتنام حضور داشتم. ضمنا عضو کمیته مسابقات بانوان فدراسیون فوتبال غرب آسیا نیز هست .

 

* با این حساب اجازه بدهید چند سوال درباره اساسنامه فدراسیون و مسائلی از این دست بپرسیم. در بخشی از اساسنامه بندی وجود دارد مبنی بر اینکه هر ایرانی که عضو کمیته‌های اجرایی AFC‌ و فیفا باشد عضو مجمع است و می‌تواند رای دهد. در این مورد توضیح دهید؟

 

فیفا اساسنامه‌ای دارد که در سال 2005 تصویب کرده و به نام اساسنامه استاندارد (STANDARD STATUTES) است. این اساسنامه به منزله چارچوبی است که تمام فدراسیون‌های عضو فیفا باید اساسنامه خود را مطابق با این اساسنامه تنظیم کنند. ایراد و اشکالی که در اساسنامه تیپ وجود دارد و من آن را به فیفا هم گفته‌ام این است که از 2005 تاکنون به روزرسانی نشده است، در صورتی که می‌بینیم فیفا اساسنامه خود را هر ساله در مجامع خود اصلاح می کند. در بند‌هایی از اساسنامه تیپ فیفا نقطه‌چین گذاشته شده و فیفا دست کشورها را باز گذاشته که براساس قوانین و مقررات داخلی خود جاهای خالی را پر کنند.

البته در بعضی موارد فیفا ورود می‌کند. اعضای مجمع جزو همین بخش‌هاست. اکنون اعضا مجمع عبارتند از وزیر ورزش و معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش، مدیران 16 تیم لیگ برتری، مدیران 8 تیم لیگ یک و تیم‌های اول و دوم لیگ دسته دو، مدیران باشگاه قهرمان و نایب قهرمان فوتسال، مدیر باشگاه قهرمان فوتبال بانوان و قهرمان فوتسال بانوان، مدیران باشگاه قهرمان فوتبال ساحلی مردان و فوتبال ساحلی بانوان، روسای هیات‌های استانی، روسای انجمن‌ها یا هیات فوتبال وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، کار و امور اجتماعی و ستادکل نیروهای مسلح، ورزش های روستائی به علاوه نماینده کانون‌های مربیان (سرمربی امید)، بازیکنان (کاپیتان تیم ملی) و داوران و هر فرد ایرانی عضو کمیته‌های اجرایی AFC و FIFA .

 

* درباره آن بند جنجال برانگیز بگویید.

 

در اساسنامه نوشته شده که هر فرد ایرانی که عضو «کمیته‌های اجرایی AFC یا فیفا یعنی عضو هیات رییسه این دو سازمان باشد عضو مجمع است. در تصحیح اساسنامه در سال 90 در این بند به اشتباه پسوند «های» بعد از کمیته درج شده است.

به آقای نصیرزاده هم گفتم که این اشتباه تایپی است. اما می‌شود به کلمه اجرایی اکتفا کرد. البته این توجیه‌پذیر نیست چراکه اساسنامه اینقدر باید دقیق و شفاف باشد که به چنین مشکلاتی برنخوریم. تنها کمیته ای که بدنه اجرایی محسوب می‌شود کمیته اجرایی یا همان هیات رئیسه است. کمیته‌های AFC که به نام کمیته‌های دائمی یا STANDING COMMITTEE هستند نقش مشاوره دهنده به هیات رییسه را دارند و اجرایی محسوب نمی‌شوند پس نفرات ایرانی که عضو کمیته‌های AFC هستند طبق اساسنامه جاری عضو مجمع محسوب نمی شوند .

 

* آیا فیفا روی اعضای مجمع هر فدراسیون نظارت دارد و مثلا باید آن را تایید کند؟

 

مجمع بالاترین نهادی است که مسئولیت اصلاح اساسنامه را طبق اساسنامه تیپ فیفا به عهده دارد. فیفا دست فدراسیونها را باز گذاشته تا اعضا مجمع را خودشان مشخص کنند اما فیفا در جاهایی به فدراسیون‌ها توصیه می کند. مثلا یک بار از فیفا استعلام شد که آیا نماینده کانون هواداران می‌تواند عضو مجمع باشد؟ فیفا توصیه کرد که این کار را انجام ندهید و به صلاح نیست این کانون عضو مجمع فدراسیونها باشند.

درباره ابهام موجود در بند مذکور هم اگر فدراسیون بخواهد می‌تواند حضور آن هشت نفر ایرانی که عضو کمیته‌های AFC هستند را در مجمع از فیفا استعلام کند اما به نظرم این بار هم فیفا به رد این کار توصیه خواهد کرد چون اکثر نفرات عضو کمیته‌های AFC مسئولین بخش‌های مختلف فدراسیون فوتبال هستند!

 

* در مجمع عادی 23 دی احتمال تغییر چند بند اساسنامه وجود دارد، آیا در فاصله کم باقیمانده تا انتخابات این تغییرات شایسته است؟

 

کمیته حقوقی و تدوین مقررات مسئول اصلاح اساسنامه است. این کمیته پیشنهادات خود را اعلام کرده و در هیات رئیسه فدراسیون مصوب شده است و در تاریخ 2 دی ماه برای کلیه اعضا مجمع این پیشنهادات ارسال شده است و اگر اعضا نظری دارند می توانند نظرات خود را مکتوب به دبیرکل فدراسیون طی تاریخ‌های اعلامی ارسال کنند. در نهایت این مجمع است که اساسنامه پیشنهادی را باید مصوب کند. فیفا هم در اکثر مجامع خود اصلاح اساسنامه فیفا را در دستور کار قرار می‌دهد.

 

بطور مثال همین بندی که اعلام کرده هر فرد ایرانی عضو کمیته‌های اجرایی AFC یا FIFA عضو مجمع است باید از اساسنامه حذف شود. دلیلش هم این است که کفاشیان عضو کمیته اجرایی AFC است پس از حق رای برخوردار می‌شود اما در اساسنامه فدراسیون صراحتا ذکر شده است که اعضا هیات رئیسه هیچگونه حق رای ندارند.

پس کفاشیان نمی‌تواند هم رئیس فدراسیون باشد و هم حق رای داشته باشد. حتی فریدون اصفهانیان و غلامرضا بهروان و بهاروند که اعضا هیات رئیسه هستند و همزمان روسای هیات های فوتبال استانها هستند حق رای در مجمع ندارند و در جایگاه حقوقی هیات فوتبال باید نایب رییس یا دبیر هیات معرفی و به جای ایشان رای دهند.

منبع: ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :