موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/37194 :کد

0

افغانستان تصمیمی برای حضور در ائتلاف عربستان نگرفته است

  چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۷
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -افغانستان تصمیمی برای حضور در ائتلاف عربستان نگرفته است

معاون سخنگوی رئیس‎‌جمهور افغانستان اعلام کرد که باوجود پیشنهاد عربستان سعودی مبنی بر مشارکت کابل در ائتلاف این کشور، دولت کابل هنوز تصمیمی نگرفته است.

معاون سخنگوی رئیس‎‌جمهور افغانستان اعلام کرد که باوجود پیشنهاد عربستان سعودی مبنی بر مشارکت کابل در ائتلاف این کشور، دولت کابل هنوز تصمیمی نگرفته است.


به گزارش تحلیل ایران، «سید ظفر هاشمی» معاون سخنگوی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که کشورش برای مشارکت در ائتلاف عربستان سعودی تصمیمی نگرفته است.

 

وی افزود: افغانستان پیشنهاد عربستان را بررسی خواهد کرد.

 

هاشمی اظهارداشت: حکومت افغانستان برای برخی پرسشهای مطرح شده درباره این ائتلاف پاسخی نیافته است اما در مجموع از هر فعالیت ضد تروریسم در جهان حمایت می‌کند.

 

این در حالی است که تحلیلگران و کارشناسان افغانستان بر این باورند که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی باعث ایجاد فاصله میان مذاهب و اقوام می‌شود.

 

«مطیع الله خروتی» یکی از تحلیلگران افغان به رادیو آزادی گفته است که حکومت افغانستان باید در مورد پیوستن به ائتلاف نظامی عربستان احتیاط لازم را بکار گیرد و به اتحادی که میان اقوام و مذاهب افغانستان وجود دارد نیز توجه کند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر افغانستان عضویت در ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را بپذیرد، نه تنها روابط با تهران، بلکه در روابط با شمار دیگری از کشورها نیز تنش ایجاد خواهد شد.

 

یادآور می‌شود که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی که هدف آن مبارزه با تروریسم عنوان شده است در 24 آذرماه سال جاری با مشارکت اردن، امارات متحده عربی، پاکستان، بحرین، بنگلادش، ترکیه، تونس، سودان، قطر، کویت، لبنان، لبی، مالدیو، مالزی، مصر، نیجریه، یمن، فلسطین و شمار دیگر از کشورهای اسلامی بوجود آمد.

 

مقامات عربستان سعودی مدعی‌اند که توسط این ائتلاف عملیاتهای ضد تروریسم در افغانستان را نیز نظارت خواهند کرد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :