موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/37292 :کد

0

تعطیل شدن یا نشدن حج در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است

  چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ — ۲۲:۰۸
تعداد بازدید : ۲۶۷   
 تحلیل ایران -تعطیل شدن یا نشدن حج در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است

سرپرست حجاج ایرانی با تاكید براینكه بحث تعطیل شدن یا نشدن حج درحوزه اختیارات مقام معظم رهبری است ،گفت: كسانی كه مسئولیتی دراین حوزه ندارند از اظهارنظر دراین خصوص خودداری كنند.

سرپرست حجاج ایرانی با تاكید براینكه بحث تعطیل شدن یا نشدن حج درحوزه اختیارات مقام معظم رهبری است ،گفت: كسانی كه مسئولیتی دراین حوزه ندارند از اظهارنظر دراین خصوص خودداری كنند.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ؛حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته درخصوص پیگیری مسائل جانباختگان فاجعه منا اظهار داشت: ازمیان 461 جان باخته منا به جز یك مورد همه پیكرها شناسایی شدند و با انتقال بیش از 400 پیكر به كشور تا حدودی آرامش به خانواده ها بازگشته است.
 
سرپرست حجاج ایرانی كه درنشست مسئولان دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان ها سخن می‌گفت با اشاره به اینكه از 79 پیكر دفن شده در عربستان تعدادی ازخانواده ها خواستار بازگرداندن پیكر عزیزان شان هستند، افزود:تاكنون بخشی از این اجساد پاك به ایران انتقال یافته و با وجود شرایطی كه پیش آمده است تلاش برای بازگرداندن بقیه پیكرها ادامه دارد.
 
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر با اشاره به اینكه اقدامات صورت گرفته موجب شده است جمهوری اسلامی ایران درشناسایی پیكرها ازمشكلاتی كه دیگر كشورها همچنان با آن روبرو هستند عبوركند ،اضافه كرد: برخی از كشورها نیمی ازجان باختگان شان همچنان مفقودند ولی ما به فضل خداوند توانستیم درهمین مدت تكلیف قربانیان فاجعه منا را مشخص كنیم.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ازمسئولان دفاترنمایندگی بعثه درمناطق و استان ها خواست ارتباط خود را با خانواده های آسیب دیده ازدو حادثه منا و مسجد الحرام حفظ و با سعه صدر و چهره گشاده برای حل مشكلات اقدام كنند.
 
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر با مهم خواندن پیگیری پرداخت غرامت و دیه به جان باختگان و آسیب دیدگان دو حادثه مسجدالحرام ومنا تاكید كرد: وزارت امورخارجه باید با جدیت اقدامات لازم را انجام دهد و انتظار می رود بتوانیم در اولین فرصت حق این عزیزان را بگیریم .
 
سرپرست حجاج ایرانی التزام مدیران و روحانیون كاروان ها به ضوابط بعثه مقام معظم رهبری در حج را ضروری خواند وگفت: نمی توان براحتی ازكنارتخلفات گذشت و اگر مشخص شود افرادی بدون توجه به توصیه ها ، نسبت به انجام وظایف شرعی و قانونی خود تقصیر داشته اند قاطعانه برخورد خواهیم كرد بدون اینكه درحق كسی هم ظلم شود.
 
نماینده ولی فقیه درادامه حج را از شئون رهبری دانست و تاكید كرد: كسانی كه مسئولیتی دراین حوزه ندارند از اظهار نظر در خصوص تعطیل شدن و یا نشدن حج تمتع خودداری كنند.
 
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر افزود: بحث تعطیلی حج درحوزه اختیارات مقام معظم رهبری است واظهارنظردیگران دراین حوزه حركت اشتباهی است.
 
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینكه حج واجب الهی است، افزود: حج ركن دین ، شعار وعلم اسلام است و براحتی نمی توان واجب الهی را تعطیل كرد و ازاول هم گفته ایم كه حج ازمسائل سیاسی بین دو جداست.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت حمله به سفارت و كنسولگری عربستان در تهران و مشهد را برخلاف نظر مقام معظم رهبری و مصالح نظام عنوان كرد و با اشاره به اینكه دستگاه های ذی ربط باید تدبیرمناسب را برای جلوگیری ازوقوع این حادثه اتخاذ وبا عوامل آن برخورد كنند اظهار داشت: این عناصر باید شناسایی و معرفی شوند چرا كه نه تنها بهانه به دست دیگران داده بلكه برای كشور درسطح بین الملل مشكل جدیدی درست كردند.
 
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر بایادآوری محكومیت گسترده جهانی اعدام آیت الله شیخ نمر گفت: این اقدام عربستان ظالمانه و برخلاف قوانین حقوق بشر بود.
 
وی افزود: شیخ نمرباقرالنمر نه با گروه های تروریستی همكاری داشت و نه به حركت مسلحانه دست زده بود او مدافع آزادی بیان و حق و حقیقت بود و براساس تكلیف شرعی و امربه معروف ونهی ازمنكر عمل كرد و به شهادت رساندن وی ظلم فاحشی بود كه بسیاری از ملت ها و دولت ها آن را محكوم كردند.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از تلاش و مساعدت حاضران در برگزاری با شكوه مراسم اربعین حسینی تقدیر كرد و این مراسم را مایه افتخار جهان اسلام و تشیع دانست.
 
وی به مهیمان نوازی گرم عراقی ها و مردم كشورمان بویژه اهالی استان های مرزی از زائران اربعین حسینی اشاره كرد و لزوم آسیب شناسی در این حوزه را یادآور شد و گفت: اربعین حسینی بعنوان نماد علاقمندان به اهل بیت عصمت و طهارت باید حفظ و سال به سال قوی تر برگزار گردد و با برطرف كردن نقاط ضعف به عظمت این مراسم روز بروز افزوده شود.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت آماده شدن طرح تعالی حج و سند حج را اقدامی ارزنده و در راستای نقشه راه آینده حوزه نمایندگی ولی فقیه توصیف كرد و ازمسئولان دفاتر نمایندگی بعثه درمناطق و استان ها خواست كه در جهت تحقق و پیاده نمودن این طرح اقدامات لازم را بعمل آورند.
 
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر یكی از اولویت های بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت را توجه بیشتر به فعالیت درحوزه عتبات عالیات اعلام و ابرازامیدواری كرد با تلاش همه دست اندركاران تعداد زائران این حوزه افزایش یابد و درمیدان رقابت افرادی كه به صورت آزاد كاروان به عراق می برند و مشكلات فراوانی برای زائران ایجاد می كنند، حذف شوند.
 
دراین نشست یك روزه همچنین آقایان مظلومی ، باقری و مرقاتی معاونت های فرهنگی ، اموربین الملل و توسعه مدیریت و منابع بعثه مقام معظم رهبری به تشریح فعالیت های فرهنگی ، آخرین تحولات درعرصه بین الملل و میزان بودجه ومنابع مالی پرداختند.
 
آقای خدرنژاد مدیرعامل شركت شمسا دیگر سخنران این نشست بود كه از حوزه فعالیت خود گزارش داد.
 
درپایان این نشست حجت اسلام والمسلمین زمانی مشاورامور استان ها و نمایندگی های بعثه مقام معظم رهبری ضمن جمع بندی پیشنهادات ارائه شده خواستار توجه هرچه بیشتر به مسائل حوزه فرهنگی شد و همكاری هرچه نزدیكتر دفاتر بعثه و سازمان حج وزیارت در استان ها را موجب بهبود بهره گیری از ظرفیت های جدید درحوزه های مختلف دانست.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :