موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/37302 :کد

0

همكاری با ازبكستان بايد افزايش يابد

  چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ — ۲۲:۵۲
تعداد بازدید : ۲۷۱   
 تحلیل ایران -همكاری با ازبكستان بايد افزايش يابد

رئيس سازمان توسعه تجارت ايران و سفير ازبکستان راه هاي توسعه همكاري را بررسي کردند.

رئيس سازمان توسعه تجارت ايران و سفير ازبکستان راه هاي توسعه همكاري را بررسي کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از  روابط عمومي سازمان توسعه تجارت، «ولي‌ا... افخمي‌راد» در ديدار عبدالله اف با بيان اين مطلب افزود: ايران و ازبکستان تفاهمنامه‌هاي خوبي در حوزه حمل و نقل، استاندارد و ساير بخش‌ها امضاء کردند که بايد در روند اجراي آن تسريع شود. 

وي گفت : ايران انتظار دارد در شرايط پساتحريم حجم تجارت خود با همسايگان از جمله ازبکستان را که رابطه فرهنگي، ادبي و ديني ديرينه‌اي با ايران دارد ، تقويت کند. 
 
افخمي راد افزود: ايران آمادگي دارد هر چه زودتر تجارت ترجيحي با ازبکستان را آغاز کند و ليست کالاهاي ايراني در اين خصوص در حال تهيه است و اميدواريم طرف ازبکستاني نيز هر چه زودتر ليست کالاهاي مدنظر خود را به ايران ارايه دهد. 
 
رئيس سازمان توسعه تجارت به تفاهمنامه‌هاي دو کشور در خصوص استاندارد اشاره کرد وگفت: بايد اعتباربخشي لازم در خصوص علامت استاندارد کالايي دو کشور در بازارهاي يکديگر صورت گيرد تا تجارت ميان دو طرف تسريع شود. 
 
افخمي‌راد ، تسهيل در امور حمل و نقل تجاري بين دو کشور در بخش‌هاي هوايي، ريلي و زميني را خواستار شد و افزود: تسهيل تردد کاميون‌هاي ايراني در ازبکستان و اجازه تغيير مسير، در اختيار قراردادن واگن‌هاي امدادي بيشتر ازبک‌ها به تجار ايراني، تسهيل در امور دريافت ويزاي تجار ايراني، همکاري در امور رايزني تجاري در ازبکستان، برقراري نمايشگاه در دو کشور و شرکت در نمايشگاه‌ هاي تهران و تاشکند از جمله خواسته‌هاي ايران است.
 
وي در ادامه خاطرنشان کرد که طرف ايراني تمايل دارد پرواز مسافري ازبکستان به ايران حداقل به دو پرواز در هفته افزايش يابد.
 
عبدالله اف سفير ازبکستان در تهران نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از گسترش روابط با ايران اظهار داشت : مردم ازبکستان از ديرباز علاقه فراواني به فرهنگ و تمدن ايران دارند و به دنبال گسترش روابط خود با تهران هستند.
 
وي افزود: ما خواهان ديدارهاي بيشتر با مسئولان ايراني در راستاي گسترش روابط در همه حوزه ها هستيم و اميدواريم بتوانيم به اهداف مدنظر خود دست پيدا کنيم. 
 
عبدالله اف در ادامه با اشاره به مزيت‌هاي صادراتي ايران اظهار داشت: بخش شيلات ايران در ازبکستان طرفداران زيادي دارد ضمن اينکه ما در بخش صنعتي نيز به کمک ايران نياز داريم.
 
وي افزود: افزايش پروازهاي مسافري با ايران خواسته ديرينه ازبکستان است و تلاش مي‌کنيم هر چه زودتر اين مهم صورت گيرد. سفير ازبکستان در ايران در ادامه گفت: موضوع صدور رواديد براي ايراني‌ها تسريع شده و هم اکنون مدت زمان صدور ويزا نهايتا به چهار يا پنج روز رسيده است.
منبع: خبرگزاري صدا و سيما 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :