موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی راه و شهر سازی

a/37363 :کد

0

مردم ازمسکن قسطی استقبال نمی‌کنند/کارمزدهابه ۲درصد کاهش یابد

  پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ — ۰۴:۱۴
تعداد بازدید : ۳۲۲   
 تحلیل ایران -مردم ازمسکن قسطی استقبال نمی‌کنند/کارمزدهابه ۲درصد کاهش یابد

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که با کارمزدی ۴ تا ۵ درصدی بانک مسکن برای تضمین در فروش قسطی مسکن کسی از این طرح استقبال نمی‌کند

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که با کارمزدی ۴ تا ۵ درصدی بانک مسکن برای تضمین در فروش قسطی مسکن کسی از این طرح استقبال نمی‌کند، گفت: مردم آمادگی خرید مسکن را دارند اما توانایی بازپرداخت تسهیلات مسکن با سودهای کنونی را ندارند.


به گزارش تحلیل ایران، فرشید پورحاجت در پاسخ به این‌که سرنوشت طرح فروش مسکن قسطی چه شد،‌ افزود: هنوز اتفاقی در این زمینه نیفتاده است بر اساس مذاکراتی که با بانک مسکن داشتیم گفتیم برای ترغیب مردم کارمزد تضمین بازپرداخت تسهیلات این طرح 2 درصد باشد. اما بانکی‌ها می‌گویند با توجه به این‌که هزینه‌های پولی  و ریسک کار بالاست، پیشنهاد کارمز 4 تا 5 درصدی را داده‌اند.


وی اظهار کرد: جلساتی در این خصوص برگزار شده و  پس از صحبت‌های اولیه هنوز چارچوب اولیه برای اجرای ابن برنامه آماده نشده است. باید سازمان‌های مختلفی به این قضیه ورود پیدا کنند  چون هنوز به یک اجماع برای چارچوب مشخص نرسیده‌ایم.


وی با تاکید بر این‌که دولت باید برای خروج بازار مسکن از رکود کمک کند، گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد نظام بانکی نتوانسته عرضه مسکن را تقویت کند، مضاعف بر این‌که بانک مرکزی به‌عنوان اولویت اصلی تمهیدات در خصوص کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی را در دستور کار قرار دهد که الان این برنامه را ندارد.


وی با بیان این‌که 28 درصد تولید ملی با صنعت ساختمان ارتباط دارد، افزود:‌ همانگونه دولت برای خودرو تسهیلات مناسبی را پرداخت کرد برای بخش مسکن نیز این تسهیلات را در نظر بگیرد. مردم آمادگی خرید مسکن را دارند اما توانایی بازپرداخت تسهیلات مسکن با سودهای کنونی را ندارند.


دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به این‌که دولت در بخ شتولید و تقاضا باید تسهیل گیری در دستور کار قرار دهد، اظهار کرد:علی رغم تلاشی که کرده ایم و مکاتباتی داشته ایم هنوز سیستم بانکی با رویه‌های سابق تسهیلات پرداخت می‌کند. مکانیسم رسوب پابرجاست.


پورحاجت در ادامه با اشاره به این‌که کارمز مد نظر بانک مسکن برای تضمین خرید مسکن قسطی بالاست، بیان کرد: مدیران بانک مسکن معتقدند ریسک تسهیلات بسیار بالاست و هزینه بانک نیز به تبع آن بابت تضمین نیز بالاست.


وی با بیان این‌که کارمز 4 تا 5 درصدی بانک مسکن مشخص نیست با چه مکانیسمی تهیه شده است، تصریح کرد: با کارمزد 4 تا 5 درصدی به‌طور قطع مردم از طرح فروش مسکن قسطی استقبال نمی‌کنند.


وی گفت: تسهیلات حتما باید تلنگری بخورد، این همه صحبت کرده‌ایم کسی جوابگو نیست. وزیر راه و شهرسازی در این رابطه تلاش می‌کند اما وزارت راه و شهرسازی به تنهایی  نمی‌تواند مشکلات حوزه مسکن را برطرف کند باید تیم اقتصادی دولت به وزیر راه کمک کند. حتی مجلس در لایحه بودجه تمهیدات ویژه‌ای برای رونق مسکن لحاظ کند. 


وی با بیان این‌که تا بازار مسکن به حرکت در نیاید رکود اقتصادی پابرجاست، افزود:علی رغم این‌که برخی فرافکنی می‌کنند که تقاضا برای مسکن وجود ندارد اما اعتقاد داریم که تقاضای موثر در بازار وجود دارد اما شرایط مناسب برای تسهیلات و ورود مردم به بازار مسکن وجود ندارد.


وی با اشاره به این‌که مصوبات بانک مرکزی -توسط بانک‌ها- رعایت نمی‌شود، بیان کرد: متاسفانه بانک‌ها بابت سپرده‌های مردم سودهای آنچنانی پرداخت می‌کند و تا زمانی‌که این وضعیت حاکم باشد هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست در بخش مسکن سرمایه‌گذاری انجام دهد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :