موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فضای مجازی

a/37675 :کد

0

هکرها در کمین افراد ناآگاه از فضای مجازی

  جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ — ۰۹:۳۶
تعداد بازدید : ۳۴۳   
 تحلیل ایران -هکرها در کمین افراد ناآگاه از فضای مجازی

عدم توجه کاربران در حفظ اطلاعات شخصی و نبود آگاهی لازم برای استفاده صحیح از وسایل ارتباطی هوشمند زمینه را برای سوءاستفاده هکرها فراهم کرده است.

 

 عدم توجه کاربران در حفظ اطلاعات شخصی و نبود آگاهی لازم برای استفاده صحیح از وسایل ارتباطی هوشمند زمینه را برای سوءاستفاده هکرها فراهم کرده است.

به گزارش تحلیل ایران، با گسترش وسایل ارتباطی و استفاده روزافزون کاربران از فضاهای مجازی این روزها شاهد بروز و افزایش جرایمی از قبیل کلاهبرداری‌های اینترنتی، سرقت، شنود غیرمجاز و جاسوسی و جرایم اینترنتی دیگری همچون سوءاستفاده از دختران جوان و... هستیم.

چند سالی می‌شود که پای اینترنت و فضای مجازی و استفاده از وسایل ارتباطی نوین مثل تلفن همراه هوشمند و کامپوتر به زندگی جوامع باز شده است، رواج استفاده از این قبیل وسایل به راحتی تمام ابعاد زندگی بشری از فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و... او را به وجود این وسایل و فضاها وابسته کرده است.

فضاهای مجازی و اینترنتی این روزها امکانات مناسبی را برای کاربران به منظور انجام کارهای روزانه ایجاد کرده‌اند.

** انجام سریع کارهای روزانه در فضاهای مجازی

انجام بسیاری از کارهای بانکی، خریدهای اینترنتی، تبلیغات تجاری و... از جمله فعالیت‌ها و اقدامات است که هر یک از کاربران می‌توانند فقط با یک کلیک و وارد کردن چند کلمه و مشخصات خود در چند ثانیه انجام دهند.

با ظهور گوشی‌های هوشمند تلفن‌همراه و گسترش استفاده از آن‌ها بین کاربران دیگر بسیاری از فعالیت‌های روزانه آن‌ها توسط این وسایل انجام می‌شود چرا که فرد در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌تواند انبوهی از کارهای مالی و غیرمالی خود را انجام دهد.

رواج استفاده از تلفن‌های همراه بین کاربران موجب شده تا آن‌ها به راحتی برخی از مشخصات هویتی و سری خود را در این قبیل فضاها وارد نمایند، غافل از آنکه اطلاعات آن‌ها به دست برخی سودجویان و هکرهای اینترنیت می‌افتد.

بسیاری از کاربران برای انجام کارهای بانکی خود از گوشی‌ها و وسایل ارتباطی هوشمند استفاده می‌کنند و به راحتی رمز و کلمه‌های عبور خود را وارد کرده و مبالغی را پرداخت و یا برداشت می‌کنند.

** هکرها و سرقت مبالغ هنگفت

حال در این بین هکرهای اینترنتی و افراد سودجو به راحتی برخی اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار گرفته و از این طریق کلاهبرداری و سرقت می‌کنند.

هکرها با در دست رمز عبور و اطلاعات شناسنامه‌ای افراد این روزها به راحتی مبالغ هنگفتی را از طریق اینترنت از حسا‌بهای شخصی کاربران برداشت و جابه‌جا می‌کنند.

البته سودجویان علاوه بر سرقت و برداشت از حساب‌های شخصی کاربران به کلاهبرداری سودجویی و اخاذی در این شبکه‌ها نیز می‌پردازند، چرا که در فضاهای مجازی به این علت که هویت فرد ناشناس باقی مانده و به راحتی می‌تواند با داشتن مشخصات جعلی که مربوط به دیگران است خود را به جای دیگری جا بزند و با اسم و فامیل جعلی کلاهبرداری کند.

** بی دقتی در حفظ اطلاعات شخصی و عدم آگاهی از فضای مجازی

با این تفاسیر بسیاری از کاربران اینترنتی و کسانی که از تلفن‌ها و لوازم ارتباطی هوشمند استفاده می‌کنند به علت عدم رعایت برخی نکات ایمنی زمینه مناسبی را برای سوءاستفاده از اطلاعات شخصی خود برای سودجویان و هکرهای اینترنتی فراهم می‌کنند.

در نتیجه این روزها شاهد افزایش میزان جرایم اینترنتی هستیم که به علت بی‌دقتی و عدم توجه کاربران و نداشتن لازم برای استفاده صحیح از وسایل ارتباطی نوین در جامعه به وفور اتفاق می‌افتد.

حال با توجه به این که قانون جرایم رایانه‌ای در سال 1388 برای تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در پی آن تعیین ضابط قضایی برای این قانون و نیز مصوبات دولت مبنی بر تشکیل پلیس فتای تولید و تبادل اطلاعات لازم و ضروری دانسته شد در نهایت فتا در بهمن ماه سال 1389 به دستور فرماندهی نیروی انتظامی تشکیل شد و به دنبال آن دادسرای جرایم رایانه‌ای برای رسیدگی به شکایات مربوط به این حوزه شکل گرفت.

با این تفاسیر خوشبختانه اقدامات مفیدی در زمینه حفاظت و صیانت از فضای مجازی توسط این ارگان‌ها محقق شد و با ایجاد برخی محدودیت‌ها با هدف حفظ امنیت عمومی برای کاربران موجب بسته شدن مسیرهای سودجویی افراد مجرم شده است.

اما با توجه به همه این اقدامات مفید نقش کاربران در جلوگیری از بروز این قبیل رفتارهای غیراخلاقی و مجرمانه حائز اهمیت است چرا که کسب آگاهی کافی در زمینه استفاده صحیح و مناسب این قبیل وسایل ارتباطی و نیز دقت و توجه ویژه کاربران در حفظ اطلاعات شخصی نقش مهمی را در کاهش بروز سوء‌استفاده‌ها و کلاهبرداری‌های اینترنتی ایفا می‌کند.

سرهنگ جهانگیر کریمی معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان با اشاره به اینکه فضای مجازی ناامن‌ترین جای ممکن است که هیچ قفلی برای آن وجود ندارد، خاطرنشان کرد: نخستین و گسترده‌ترین مشکل در شبکه‌های مجازی نبود سواد رسانه‌ای کاربران است و ایجاد چنین سوادی باید علمی و از دانشگاه‌ها ایجاد شود.
 منبع: باشگاه خبرنگاران

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :