موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/37681 :کد

0

تحلیلگر مالزیایی: عربستان در سیاست هایش شکست خورده است

  جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۵
تعداد بازدید : ۴۱۴   
 تحلیل ایران -تحلیلگر مالزیایی: عربستان در سیاست هایش شکست خورده است

یک تحلیلگر مالزیایی معتقد است علت اقدام عربستان سعودی برای قطع رابطه با ایران و ایجاد تنش در منطقه خاورمیانه با به شهادت رساندن شیخ نمر، باید قدرت ایران در منطقه باشد

یک تحلیلگر مالزیایی معتقد است علت اقدام عربستان سعودی برای قطع رابطه با ایران و ایجاد تنش در منطقه خاورمیانه با به شهادت رساندن شیخ نمر، باید پیروزی ایران در مذاکره با غرب، بسته شدن پرونده هسته ای و پایان تحریم ها باشد که به جمهوری اسلامی ایران در منطقه قدرت بیشتری می دهد.

 

به گزارش تحلیل ایران، دکتر 'محمد عزیزالدین محمد ثانی' تحلیلگر و استاد روابط و مطالعات بین الملل دانشگاه های مالزی روز جمعه در مقاله ای در تارنمای روزنامه 'بریتا هاریان'، نوشت که ریاض در سیاست هایش علیه ایران برای انزوای کشورمان شکست خورده است.


نویسنده با اشاره به تنش در مناسبات تهران – ریاض و اقدام عربستان به قطع رابطه با ایران، آن را ناشی از موفقیت ایران در مذاکره با قدرت های جهانی بر سر موضوع برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان و پایان تحریم ها دانست.


وی نوشت: در واقع علت اصلی این درگیری به روند مذاکرات هسته ای ایران با غرب، به ویژه ایالات متحده و موفقیت ایران در این مذاکرات باز می گردد.


وی سال 2016 میلادی را سال روند عادی سازی روابط بین ایران و غرب و پایان تحریم های اقتصادی کشورمان دانست و نوشت: ایران گفته شده است درروز 500 هزار بشکه نفت خام می فروشد که می تواند باعث سقوط قیمت نفت در بازار جهانی شود.


'این در حالی است که عربستان سعودی از ایالات متحده می خواهد همچنان به تحریم اقتصادی علیه ایران برای جلوگیری از نفوذ سیاسی تهران ادامه دهد.'


این روزنامه مالایی در ادامه با اشاره به روابط مسکو و تهران و عملیات روسیه علیه تروریسم و حمایت از دولت قانونی بشار اسد، عملیات عربستان سعودی در یمن برای شکست حوثی ها را شکست خورده دانست و نوشت: این حرکت ها خارج از کنترل عربستان سعودی است.


دکتر 'محمد عزیزالدین محمد ثانی' تحلیلگر و استاد روابط و مطالعات بین الملل دانشگاه های مالزی، معتقد است: عربستان سعودی برای جلوگیری از نفوذ ایران در عراق نیز شکست خورده است و مهم ترین شکست ریاض توسط غرب به خصوص ایالات متحده صورت گرفته که به احتمال زیاد به دوست ایران تبدیل می شود.


به نوشته این تحلیلگر مالزیایی، همه این عوامل منجر به این مساله شده است که عربستان سعودی و دیگر کشورهای همپیمان ریاض به اقدام برای قطع روابط با ایران بپردازند.


وی هدف از این کار را وادار مجدد غرب به واکنش برای قدرت گیری عربستان سعودی و مقابله با ایران دانست و نوشت: مشخص نیست تا چه حد این استراتژی موثر خواهد بود و نفوذ ایران را در خاورمیانه محدود کند.


نویسنده روزنامه 'بریتا هاریان' معتقد است سیاست ریاض ناموفق خواهد بود، چون 'بغداد در حال حاضر به شدت تحت تاثیر تهران قرار دارد، تمرکز غرب در حال حاضر بیشتر بر مقابله با تهدید و محافظت از اسرائیل است و از سوی دیگر نگران درگیری های فرقه ای و نزاع در خاورمیانه است'.


این روزنامه در پایان به ارتباط این اتفاقات و وقایع خاورمیانه با مالزی پرداخت و نوشت: مالزی به طور مستقیم در این درگیری که می تواند تقسیم و تضعیف امت اسلامی رابه همراه داشته باشد، درگیر نیست.


تحلیلگر مالزیایی این سئوال را مطرح کرد که مالزی در مساله خاورمیانه چگونه می تواند عمل کند و نوشت مالزی به عنوان میانجی برای حل و فصل مناقشه در جنوب فیلیپین و آچه کمک کرده است و شاید بتواند به دلیل روابط با عربستان سعودی و ایران به حل بحران کمک کند.


وی نوشت: بدیهی است مالزی باید به انجام فعالیت های بشردوستانه خود برای کمک به فلسطینی ها و شهروندان سوریه و یمن که قربانیان جنگ هستند، ادامه دهد.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :