موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/37822 :کد

0

برگزاري جشنواره مرد يخی در قروه کردستان

  جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۳
تعداد بازدید : ۵۵۷   
 تحلیل ایران -برگزاري جشنواره مرد يخی در قروه کردستان

مرد یخی عنوان جشنواره ای است که برای شناگران در آب های سرد و یخی کشور ، در سراب قروه برگزار شد تا استقامت شناگران در این آب ها ، ملی شود.

مرد یخی عنوان جشنواره ای است که برای شناگران در آب های سرد و یخی کشور ، در سراب قروه برگزار شد تا استقامت شناگران در این آب ها ، ملی شود.

 

به گزارش تحلیل ایران؛ دریاچه سراب قروه یکی از مکان های مستعد برگزاری رشته های ورزشی آبی است که امروز میزبان نخستین جشنواره ملی مرد یخی بود.

مردان یخی شهرستان های تهران ، همدان، گیلان، خرمشهر، سنندج و قروه خود را به این جشنواره رسانده بودند تا مقاومت خود را در برابر یخ و سرما به نمایش بگذارند.

سراب قروه دریاچه ای است با ویژگی های منحصر به فرد گردشگری و ورزشی تفریحی که  از مناطق جذاب و گردشگرپذیر شهرستان به شمار می‌رود؛ این دریاچه از چشمه‌های متعدد جوشان سرچشمه می‌گیرد و به نام تک‌آغاج ( واژه‌ای ترکی به معنای تک درخت) نیز معروف است.

این جاذبه چشم‌نواز در فاصله یک کیلومتری جنوب شهر قروه واقع شده است و آب آن که از گذشته‌های دور آب آشامیدنی و کشاورزی قروه‌ای‌ها را تأمین کرده است.

جاذبه ای که حالا میزبان مردانی یخی است که با شنا در آن می خواهند به مصاف یخ و سرما بروند ، شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهند که قدمت شنا و شنا کردن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن‌های آشور و یونان و روم باستان باز می‌گردد ، این رشته ورزشی در ایران قدمت بالایی ندارد ، اما علاقه مندان به آن زیاد هستند.

شاید روزهای گرم تابستان ، شنا در آب های سرد برای بسیاری مطلوب باشد اما تصور شنا درآب صفر درجه در نیمه دی ماه ، سوز را تا مغر استخوان تماشاگرانی هم از این جشنواره دیدن می کردند ، رسانده بود.

رییس کمیته غواصان هیات نجات غریق قروه با بیان اینکه این جشنواره در دمای صفر درجه آب سراب برگزار شد ، اظهار داشت: 40 شناگر در 4 رده سنی و3 ماده باهم رقابت کردند.

علی کوثری افزود: شرکت کنندگان در سه ماده 50 متر ، 200 متر با تجهیزات و 200 متر بدون تجهیزات شرکت داشتند.

وی با بیان اینکه این رقابت در دمای آب صفر درجه برگزار شد ، اظهار داشت: طبیعی بودن ، زلال بودن ، ایمن بودن و در دسترس بودن دریاچه سراب یژگی هایی بود که این مکان را برای برگزاری نخستین جشنواره مرد یخی کشور برگزید.

در پایان این جشنواره در رده 20 تا 40 سال، پیمان لاله چین از تهران ،سید محسن هاشمی از همدان و فایق سلانیان از قروه اول تا سوم شدند .

در رده 41 تا 50 سال هم مسعود جهانگرد از همدان در مکان نخست ایستاد ، علی سلیمانی نیا  و سید بلال حسنی هر دو از قروه دوم و سوم شدند .

در رده 51 تا 60 سال هم حمید شکری از همدان و مرتضی دانش اشراقی از قروه عنوان مشترک نخست را کسب کردند ، و انوشیروان ملکی از قروه در جایگاه دوم ایستاد.

در رده بالای 60 سال نیز سیامک شیرین زاد و سید امیر موسوی هر دو از تهران اول و دوم شدند.
منبع: خبرگزاري صداو سيما 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :