موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/37828 :کد

0

درمان گرفتگی عروق با نانوذرات

  جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ — ۲۱:۲۵
تعداد بازدید : ۳۱۳   
 تحلیل ایران -درمان گرفتگی عروق با نانوذرات

محققان آلمانی در مطالعه بر روی موش ها، با استفاده از نانوذرات رگ های خونی مسدود شده را باز و جریان خون را در این رگ ها تنظیم کردند.

محققان آلمانی در مطالعه بر روی موش ها، با استفاده از نانوذرات رگ های خونی مسدود شده را باز و جریان خون را در این رگ ها تنظیم کردند.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، رسوبات کلسیم در رگ ها و یا تصلب شرایین، موجب مسدود کردن جریان خون شده و می تواند به حمله قلبی و یا سکته مغزی منجر شود.


درحالیکه روش هایی برای پاکسازی عروق وجود دارد اما این درمان ها اغلب کوتاه مدت هستند.


محققان آلمانی با استفاده از نانوذرات موفق به کشف روشی برای آزاد سازی سلول های جدید اندوتلیال به مناطق آسیب دیده در رگ ها و بازگرداندن کارایی عادی آنها شدند که از لحاظ تئوری مشکل گرفتگی عروق را بطور دائم رفع می کند.


روش های عمل جراحی برای بازکردن گرفتگی های رگ و یا قرار دادن استنت در رگ که موجب بازگشایی رگ ها می شود، روش های موثری برای بازگردان جریان عادی خون، دست کم برای یک مدت هستند.


اما نانوذراتی که دانشمندان آلمانی برای این روش جدید بازکردن عروق خونی استفاده کردند مغناطیسی هستند که اجازه می دهند سلول هایی که عملکرد عادی خواهند داشت جایگزین شوند.


'دکتر دانیلا ونزل، استاد موسسه فیزیولوژی دانشگاه بن، گفت: ما در حال حل ریشه ای مشکل گرفتگی عروق و جایگزین سازی سلول های سالم اندوتلیال هستیم.


در این مطالعه که در مجله Nano منتشر شد، محققان این مطالعه را با مغناطیسی ساختن سلول های کشت شده اندوتلیال آغاز کردند.
محققان برای این کار ژن لازم برای یک آنزیم تحریک کننده تولید اکسید نیتریک و نانوذراتی که یک هسته آهنی داشتند را به درون سلول های کشت شده اندوتلیال منتقل کردند.


سپس محققان با استفاده از یک ترکیب آهنربایی حلقه ای شکل، این سلول ها را به درون رگ های موش تزریق کرده و با استفاده از این آهن ربا آنها را به محل صحیح هدایت می کنند.


به گفته محققان این تحقیق علمی در کمتر از نیم ساعت سلول های اندوتلیال به دیواره های رگ چسبیده و توسط جریان خون شسته نشدند.


این سلول ها به سرعت کارایی خود را دوباره بدست آوردند و با تولید اکسید نیتریک در این سلول ها، رگ های خونی را به اندازه رگ های خونی سالم باز کردند.


درحالیکه به نظر می رسد این درمان در موش ها موثر است اما محققان معتقدند که این آزمایش قبل از درمان بر روی انسان ها به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :