موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/37942 :کد

0

اندونزی میان ایران و عربستان میانجی‌گری می کند

  شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۱
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -اندونزی میان ایران و عربستان میانجی‌گری می کند

'جوکو ویدودو' رئیس جمهور اندونزی 'رتنو مرسودی' وزیر امور خارجه این کشور را به عنوان فرستاده ویژه دولت جمهوری اندونزی برای پایان تنش در مناسبات ایران و عربستان سعودی به تهران و ریاض اعزام می کند.

 

'جوکو ویدودو' رئیس جمهور اندونزی 'رتنو مرسودی' وزیر امور خارجه این کشور را به عنوان فرستاده ویژه دولت جمهوری اندونزی برای پایان تنش در مناسبات ایران و عربستان سعودی به تهران و ریاض اعزام می کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، رئیس جمهور اندونزی اعلام کرد وزیر امور خارجه این کشور قرار است روز دوشنبه یا سه شنبه هفته جاری عازم ایران و عربستان سعودی شود.

جوکووی گفت که 'رتنو مرسودی' به عنوان نماینده ویژه با سران جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای ارائه پیشنهاد صلح اندونزی دیدار خواهد کرد.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا)، رئیس جمهور این کشور شب گذشته به خبرنگاران گفت: اندونزی به عنوان کشوری غیرمتعهد می خواهد نقش خود را برای پایان تنش در مناسبات این کشورها بازی کند. این چیزی است که ما می خواهیم آن را اجراکنیم.

به گفته وی، اعزام یک فرستاده ویژه در این زمان ضروری و بسیار مهم است.

جوکووی اظهار داشت: نمی خواهم فقط تماس تلفنی باشد و اعزام فرستاده نشان می دهد قصد ما برای یافتن راه حلی به منظور پایان مناقشه جدی است.

'رتنو مرسودی' وزیر خارجه اندونزی طی چند روز گذشته با همتایان خود از حدود ۱۰ کشور اروپایی و خاورمیانه و دبیر کل سازمان همکاری اسلامی برای حل این تنش تماس گرفته است.

این مساله در نشست رهبران مذهبی اندونزی با 'جوکو ویدودو' رئیس جمهور این کشور نیز مطرح شده و 'یوسف کالا' معاون رئیس جمهور اندونزی نیز در این خصوص سخن گفته است.

وزیر امور خارجه اندونزی روز پنجشنبه نیز اعلام کرد که این کشور فعالانه با مقامات عربستان سعودی، ایران، مالزی، امارات متحده عربی، قطر، ترکیه، روسیه و دبیر کل سازمان همکاری اسلامی برای پایان تنش ها در مناسبات ریاض – تهران تماس گرفته است.

تنش در مناسبات عربستان و ایران پس از آن تشدید شد که سعودی ها به همراه ده ها نفر دیگر آیت الله 'نمر باقر النمر' منتقد عربستانی و مدافع حقوق بشر را به شهادت رساندند که اعتراضات جهانی را به همراه داشت.

در میان اعتراضات در ایران برخی افراد خودسر به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد تعرض کردند که توسط دستگاه های امنیتی و انتظامی ایران شناسایی و بازداشت شدند، اما ریاض قطع رابطه با ایران را اعلام و تنش در مناسبات را تشدید کرد.

ایران با تاکید بر پایبندی همیشگی ایران به کنوانسیون های بین المللی ناظر بر روابط دیپلماتی و کنسولی، تاکید دارد دولت ایران از هیچ اقدامی برای بازداشت عاملان حادثه سفارت خانه عربستان سعودی فروگذار نخواهد کرد.

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز از رئیس قوه قضاییه خواسته است پرونده این افراد خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد.

آیت الله نمر باقر النمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان ۲۳ مهر سال ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از حکومت سعودی به اعدام محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی سعودی چندی پیش حکم اعدام وی را تایید کردند و این امر اعتراض علما، اندیشمندان و سازمان های اسلامی و بین المللی را به دنبال داشت و برخی از مقام های بلندپایه اروپایی نیز به این اقدام واکنش نشان دادند.

حکم اعدام شیخ نمر شنبه گذشته در عربستان اجرا شد.

منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :