موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/38035 :کد

0

آمریکاباتأمین بمب‌های خوشه‌ای عربستان قوانین رابه سخره گرفته

  شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۴
تعداد بازدید : ۳۸۸   
 تحلیل ایران -آمریکاباتأمین بمب‌های خوشه‌ای عربستان قوانین رابه سخره گرفته

"نقش آمریکا در یمن به سخره گرفتن قوانین بین‌الملل است. اقدامات این کشور ریاکارانه است. از همان ابتدا مشخص بود که آمریکا در جنگ یمن درگیر است. آنها به هیچ وجه نتوانسته‌اند این نقش را توجیه کنند."

"نقش آمریکا در یمن به سخره گرفتن قوانین بین‌الملل است. اقدامات این کشور ریاکارانه است. از همان ابتدا مشخص بود که آمریکا در جنگ یمن درگیر است. آنها به هیچ وجه نتوانسته‌اند این نقش را توجیه کنند."


به گزارش تحلیل ایران، علی الاحمد، مدیر مؤسسه امور خلیج [فارس]،‌ در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک می‌گوید آمریکا با ارائه بمب‌های خوشه‌ای به نیروهای نظامی عربستان سعودی ضمن نقض قوانین بین‌المللی منجر به مرگ و زخمی شدن هزاران نفر از شهروندان یمنی شده است.

 

الحمد می‌گوید: "نقش آمریکا در یمن به سخره گرفتن قوانین بین‌الملل است. اقدامات این کشور ریاکارانه است. از همان ابتدا مشخص بود که آمریکا در جنگ یمن درگیر است. آنها به هیچ وجه نتوانسته‌اند این نقش را توجیه کنند."

 

وی معتقد است که سیاستگذاران آمریکایی ادعا می‌کنند نقشی بازدارنده در عملیات‌های نظامی سعودی علیه همسایه کوچکش بر عهده دارند اما این ادعا برخلاف واقعیت است.

"آنها ادعا می‌کنند دخالت آمریکا برای کاهش تلفات موجه است اما حمایت آمریکا از عربستان سعودی ریاض را قادر ساخته که تلفات غیرنظامی بیشتری در یمن به بار آورد. به بیان دیگر، شما آتش را روشن کرده و سپس می‌گویید سعی دارید آتش‌سوزی را متوقف کنید."

 

این استاد دانشگاه می‌گوید نقش آمریکا در ارائه تسلیحاتی به مانند بمب‌های خوشه‌ای که علیه مردم غیرنظامی یمن استفاده می‌شوند نقض صریح قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.

"قدرت‌های بزرگ با جان هزاران نفر، بالاخص آنهایی که ضعیف هستند، بازی می‌کنند. و آیا این فرآیند ادامه خواهد یافت؟ قطعا."

 

الاحمد می‌گوید با تمام این اوصاف ریاض در جاه‌طلبی‌هایش برای تحمیل یک نظام دست نشانده به مردم یمن موفق نخواهد بود.

 

"سعودی‌ها احساس می‌کنند که یک قدرت بزرگ منطقه‌ای بوده و باید درباره نوع حکومت و سیاست‌های همه تصمیم بگیرند اما در توهم به سر می‌برند."

 

وی هشدار داد سلمان بن عبدالعزیر، پادشاه سعودی، و محمد بن سلمان، پسر وی و وزیر دفاع سعودی،‌ وارد مناقشه‌ای شده‌اند که نمی‌توانند پیروز آن باشند.

 

"سعودی‌ها نمی‌توانند شکل حکومت یمن را انتخاب کنند. آنها می‌خواهند حکومت دیگر مردم را برای آنها انتخاب کنند. اما این مدل نمی‌تواند دوام داشته باشد. فکر نمی‌کنم که رهبران سعودی حتی متوجه این مسأله باشند."

 

الاحمد می‌گوید که با این حال رسانه‌های آمریکایی عمدتا اخبار مناقشه را از ریاض - از دریچه سعودی‌ها - پوشش داده و روایت سعودی‌ها را بدون هیچ انتقادی می‌پذیرند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :