موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/381 :کد

ترورهای پاریس و احتمال لغو موقت پیمان شنگن

تحلیل ایران

  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ — ۱۴:۲۹
تعداد بازدید : ۷۵۳   

بروز حملات تروریستی اخیر در فرانسه و احتمال وقوع حملاتی از این دست سبب شده است تا زمزمه های "تغییر پیمان شنگن"و اعمال محدودیتهای کنترلی بر مرزهای مشترک اروپای واحد به گوش برسد. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان معتقدند " تغییر پیمان شنگن" مترادف با " امحای این پیمان جمعی" خواهد بود. نکته مهم تر اینکه مقامات امنیتی اروپا ایجاد محدودیتهای مرزی و در نتیجه اعمال تغییر در پیمان شنگن را با توجه به مناسبات امنیتی فعلی اجتناب ناپذیر دانسته اند.

اين روزها بسياري از منابع خبري و تحليلي در اروپا، نسبت به نابودي پيمان شنگن و يا سست شدن آن هشدار مي دهند. اين در حالي‌ است که در صورت بروز هرگونه خللي در اين پيمان جمعي، عملا بازتعريف و بازسازي آن با توجه به ساز و کارهاي حقوقي دشواري که در اين خصوص وجود دارد امکان ناپذير خواهد بود. پیمان شنگن شامل 26 کشور می شود و 22 دولت اروپایی را در خود جای داده است.

پیمان شنگن موافقت نامه ای است که به برداشته شدن مرز بین 6 کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این پیمان در سال 1985 بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این پیمان ملحق شدند. در حال حاضر 26 کشور اروپایی از قوانین این پیمان پیروی می کنند.

دفرمه شدن و خروج  پيمان شنگن از وضعيت فعلي، به معناي تغيير اين پيمان و در نتيجه دفرمه شدن آن خواهد بود. نبايد فراموش کرد که شنگن دومين نماد مشترک اروپاي واحدمحسوب مي شود. حتي کشورهايي مانند نروژ و سوئيس که به عضويت در منطقه يورو و حتي اتحاديه اروپا در نيامده اندعضويت در پيمان شنگن را پذيرفته اند. با اين وجود شاهد تضعيف اين پيمان مرزي و راهبردي اروپا همزمان با تضعيف واحد پول يورو هستيم.در چنين وضعيتي به نظر مي رسد آينده مساعدي براي پيمان شنگن متصور نيست. در اين ميان احزاب و گروههاي مختلف اروپايي نسبت به اعمال کنترل امنيتي بر مرزها عقايد متفاوتي دارند. برخي از اين احزاب معتقدند که هرگونه تغيير و انحراف در پيمان شنگن به معناي مرگ اين پيمان جمعي خواهد بود. اما برخي ديگر معتقدند که پيمان شنگن جهت بقا نياز به تغييراتي ساختاري  دارد.

هنوز میان مقامات اروپایی بر سر تغییر پیمان شنگن و به عبارت بهتر، نقض این پیمان اتفاق نظر کاملی وجود ندارد. اسپانیا و فرانسه دو کشوری هستند که خواستار بازنگری در پیمان شنگن شده اند. وزیر کشور فرانسه خواستار بازنگری در توافق نامه شنگن شده است. کازنوو این موضوع را به صراحت اعلام کرده است. (اما) آلفانو وزیر کشور ایتالیا درباره این موضوع با جدیت اعلام کرده است:

"شنگن یک گام بزرگ به سوی آزادی است. اروپایی ها بخش به بخش آزادی اشان را فتح کرده اند. همچنین آزادی آمد و رفت را نمی توان به تروریست ها اهداء کرد. بطور یقین، مرزها و این شنگن نیز باید کنترل و اداره شود."

مقامات ایتالیایی عنوان کرده اند که به هیچ عنوان حاضر به تغییر مواضع خود در خصوص پیمان شنگن نیستند. با این حال مقامات اسپانیایی نیز قائل به تغییر پیمان شنگن در راستای کنترل مرزهای اروپا هستند. خورخه فرناندز دیاز وزیر کشور اسپانیا پیش از نشست وزیران 11 کشور درباره مبارزه با تروریسم عنوان کرده است :

" مادرید قصد دارد معاهده شنگن را تعدیل کند اقدامی که با هدف نظارت بر مرزهای داخلی اتحادیه اروپا و کنترل تروریستها در دستور کار قرار می گیرد.از ایده نظارت بر مرزهای داخلی اتحادیه اروپا دفاع خواهیم کرد و احتمالا در نهایت ناچار خواهیم شد که توافق شنگن را تعدیل کنیم توافقی که بر آزادی جابجایی بین کشورهای این پیمان تصریح دارد.سهولت تردد فعلی در داخل اتحادیه اروپا به تروریست ها اجازه می دهد به راحتی از کشوری به کشور دیگر سفر کنند.سه هزار تروریست اروپایی (از سوریه و عراق) باز خواهند گشت و تهدیدی برای ما به وجود خواهند آورد، صدها تن از این افراد به راحتی امکان جابجایی دارند."

آنچه مسلم است اینکه حملات اخیر فرانسه، پیمان شنگن را در معرض تغییری بنیادین و اساسی قرار داده است. عمليات تروريستي صورت گرفته در پاريس، دقيقا زماني رخ داد که پيمان شنگن روز به روز در معرض آسيب پذيري بيشتري قرار گرفته است! طي سالهاي اخير پيمان شنگن ديگر ابهت و عظمت سالهاي پيش خود را در قاره سبز از دست داده است! تشديد بحران يورو و سرکارآمدن دولتهاي ناهمگون در اتحاديه اروپا و نگاه متفاوت آنها نسبت به موضوع مهاجرت نقش بسزايي در سست شدن اين پيمان جمعي داشته است.

آنچه مسلم است اينکه دردسرهاي امنيتي و حقوقي پيمان شنگن خود را طي سالهاي اخير به خوبي نشان داده است.در اين ميان قاچاقچيان مواد مخدر به راحتي وارد يکي از کشورهاي عضو پيمان شنگن مي شوند و سپس بدون اينکه دست خود را براي پليس کشورهاي اروپايي باز کنند از کشوري به کشور ديگر رفت و آمد مي کنند.اين رفت و آمد در صورتي که به صورت زميني يا از طريق قطار صورت گيرد به مراتب راحت تر خواهد بود.

در چنين فضايي مقامات اروپايي نسبت به افزايش فعاليت شبکه هاي مواد مخدر و ..هشدار مي دهند . در اين ميان، وقوع حادثه تروريستي اخير در پاريس، آسيب پذيري پيمان شنگن را دوچندان ساخته است. امکان رفت و آمد آسان اتباع اروپايي عضو داعش به کشورهاي مختلف عضو پيمان شنگن، به طور طبيعي قدرت مانور عملياتي آنها را در کشورهاي مختلف افزايشمي دهد.به عنوان مثال فردي که تابعيتي لهستاني دارد، به راحتي مي تواند در کشوري مانند فرانسه يا آلمان عمليات تروريستي صورت داده و به کشور خود باز گردد.

این قاعده در خصوص اعضای جریان راست افراطی در اروپا نیز صادق است. اعضای جریان راست افراطی نیز به دلیل سهولت در رفت و آمد مرزهای مشترک اروپای واحد قادر خواهند بود در هر نقطه ای از اتحادیه اروپا عملیات خرابکارانه انجام دهند. موضوعی که ترس و وحشت مقامات دولتی و امنیتی اروپا را دوچندان ساخته است.

  در اين ميان امکان کنترل مرزها نيز براي مقامات امنيتي کشورهاي عضو پيمان شنگن دشوار خواهد بود. در چنين وضعيتي، امکان تجديد نظر در پيمان شنگن و لغو موقت اين پيمان جمعي بيش از هر زمان ديگري متصور است.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :