موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ

a/38273 :کد

0

بیستم دی در آینه تاریخ معاصر ایران

  یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۴۰۳   
 تحلیل ایران -بیستم دی در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز یکشنبه بیستم دی ۱۳۹۴ هجری خورشیدی، بیست و نهم ربیع الاول ۱۴۳۷ هجری قمری، دهم ژانویه ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز یکشنبه بیستم دی 1394 هجری خورشیدی، بیست و نهم ربیع الاول 1437 هجری قمری، دهم ژانویه 2016 میلادی است. 70 سال پیش در چنین روزی، نخستین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل با حضور بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران در لندن برگزار شد.


به گزارش تحلیل ایران ،مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

20 دی 1361
نخستین دوره آموزشی دو ماهه گردان دریایی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی با حضور 107 تن از رزمندگان سپاه در مرکز آموزشی پادگان یگان دریایی ارتش جمهوری اسلامی برگزار شد.

20 دی 1359
عملیات گسترده توکل در محور جاده ماهشهر – آبادان و غرب رود کارون به فرماندهی مشترک نیروی زمینی ارتش، سپاه پاسداران و ستاد جنگ های نامنظم با هدف شکست محاصره چهار ماهه شهر آبادان و باز پس گیری ساحل شرقی رود کارون انجام شد.

20 دی 1357
امام خمینی(ره) در گفت و گو با نشریه لوموند فرمود: «حربه کودتا در ایران شکست خورده و هرگز واقع نخواهد شد.»

20 دی 1357
وزارت امور خارجه آمریکا از «ویلیام هیلی سولیوان» سفیر خود در تهران خواست با محمدرضا پهلوی دیدار کند و از وی بخواهد، ایران را ترک کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که روزانه 500 آمریکایی تهران را ترک می کنند.

20 دی 1356
«کورت والدهایم» دبیرکل سازمان ملل به همراه سه تن از معاونانش وارد تهران شد، ورود او همزمان با بروز ناآرامی های مربوط به چاپ مقاله توهین آمیز در روزنامه اطلاعات بود.

20 دی 1350
فریدون هویدا نماینده ایران در سازمان ملل در یادداشتی به «کورت والدهایم» دبیرکل این سازمان، خاطرنشان ساخت تاکنون بیش از 60 هزار ایرانی قربانی جنایت های عراقی ها شده اند.

20 دی 1324
نخستین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل با حضور بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران در لندن برگزار شد.

20 دی 1317
آیت ‏اللَّه سید ابوالحسن انگجی تبریزی عالم مجاهد و صاحب اثرهای ارزنده ی سؤال و جواب، حاشیه وسایل شیخ انصاری و حاشیه بر مکاسب و کتاب ارث در 74 سالگی درگذشت.

20 دی 1314
وثوق الدوله رئیس الوزرای پیشین دولت رضاخان، به جای محمدعلی فروغی به ریاست فرهنگستان منصوب شد.

20 دی 1302
نماینده کمپانی نفتی سینکلر با میرزا رضاخان افشار مترجم رایزن مالیه دیدار و درباره راه آهن ایران گفت و گو کرد.

20 دی 1296
نظامیان روسیه، قصر شیرین را تصرف کردند.

20 دی 1294
«چارلز مارلینگ» وزیر مختار انگلیس در تهران به دولت این کشور پیشنهاد کرد در برابر نیروهای قزاق که بخش شمالی ایران را زیر کنترل دارند، نیروی مشابهی در جنوب ایران با هدایت فرماندهان انگلیسی تشکیل شود. وزارت امورخارجه بریتانیا در همان روز، با این درخواست موافقت کرد.

20 دی 1279
آیت‏ اللَّه سیدمحمد هاشم خوانساری چهارسوقی فقیه بزرگوار و صاحب اثرهای ارزنده ی الاستصحاب، منظومه‏ای در اصول فقه، مبانی الاصول، جواهرالعلوم و احکام الایمان در 80 سالگی درگذشت.

20 دی 1230
میرزامحمدتقی خان امیرکبیر صدراعظم با تدبیر، کاردان و سیاستمدار حکومت قاجار در کاشان به دستور ناصرالدین شاه در 43 سالگی به شهادت رسید.

 منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :