موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/38307 :کد

0

رژیم سعودی به دنبال درگیری فرقه ای در منطقه است

  یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ — ۱۴:۴۲
تعداد بازدید : ۳۹۰   
 تحلیل ایران -رژیم سعودی به دنبال درگیری فرقه ای در منطقه است

تحلیلگر برجسته عراقی گفت:شواهد نشان می دهد که دولت سعودی در صدد ایجاد درگیری فرقه ای در منطقه است.

تحلیلگر برجسته عراقی، اعدام شیخ النمر و بحران جاری در روابط عربستان با ایران را برنامه ای برای سرپوش گذاشتن و پنهان کردن اختلافات شدید داخلی در خاندان حاکم بر ریاض دانست و گفت:شواهد نشان می دهد که دولت سعودی در صدد ایجاد درگیری فرقه ای در منطقه است.

 

'واثق الهاشمی' رییس گروه پژوهش های راهبردی عراق روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، تنش زایی دولت سعودی در منطقه و اقدامات فرقه ای این کشور را تا آنجا واضح و مشهود دانست که به گفته وی صدای دولت های غربی را هم در آورده است، بطوری که این روزها شاهد انتقادهای تند علیه حاکمان سعودی هستیم.


وی با اشاره به بحران جاری در روبط تهران و ریاض ، خطاب به مقامات سعودی گفت : ایران بازیگر بزرگ منطقه است و همه باید با این کشور به عنوان یک همسایه دوست و مسلمان برخورد کنند.


وی با بیان اینکه ایران همواره کشوری تعیین کننده در طول تاریخ در منطقه بوده ، در واکنش به قطع روابط برخی کشورهای متحد سعودی گفت: قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی آنقدر به ایران ضربه نخواهد زد که به رژیم سعودی و متحدان آن می زند.


الهاشمی، در خصوص حضور برخی کشورها در کنار رژیم سعودی نیز گفت : تصمیم این کشورها در قطع روابط با ایران حاصل یک تصمیم سیاسی مستقل نیست، بلکه عمدتا ابعاد و انگیزه های مالی دارد.


وی، در بی تاثیر بودن تحریم های اعلام شده سعودی ها و متحدان این کشور علیه ایران گفت: 'برای مثال کشورهایی مانند سومالی و جیبوتی چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهند داشت؟!'
رییس گروه پژوهش های راهبردی عراق در عین حال اضافه کرد:این بحران قطعا امری گذراست بویژه آنکه برخی متحدان خلیج فارسی ریاض مانند قطر بزودی تلاش خواهند کرد با استفاده از شرایط ایجاد شده قدرت خود را در مقابل ریاض در منطقه افزایش دهند.


وی قطع روابط با ایران از سوی دولت سعودی را اقدامی بی تاثیر و کوته بینانه توصیف کرد و گفت :به عنوان مثال قطع روابط ورزشی نشانگر کوته نگری مقامات ریاض است چرا که ما اکنون در برهه ای از زمان بسر می بریم که گفت وگو و تفاهم، گفتمان غالب است.


این تحلیلگر برجسته منطقه در عین حال، تاکید کرد که زبان جنگ برای عربستان سعودی هزینه در بردارد و خوب می دانند که از حیث نظامی در برابر ایران، قدرت چندانی ندارند، بنابراین لازم است همه طرف ها برای عبور از بحران خطرناک جاری مسیر گفت وگو و مذاکره را در پیش بگیرند.


این تحلیلگر عراقی، در تشریح دلایل تند شدن رفتارهای رژیم آل سعود در یک سال و نیم اخیر گفت : حقیقت امر این است که ملک سلمان پادشاه و عادل الجبیر وزیر خارجه اش، آن حکمت و دانش قبلی ها را ندارند و در ضمن اختلافات در خانواده حاکم نیز بسیار تشدید شده است، چرا که ملک سلمان فرزندان خود را در راس امور قرار داده و این امر در بین شاهزاده های سعودی اعتراض های گسترده ای را به دنبال داشته است.


وی از جمله اختلافات موجود در داخل خانواده آل سعود را درباره حمله نظامی این کشور به یمن دانست و گفت: این جنگ در درون خانواده یک چالش جدی ایجاد کرده است، بطوری که سعودی ها را با کسری بودجه هنگفت روبه رو کرده و برای اولین بار در تاریخ معاصر، این کشور را مجبور ساخته است به ریاضت اقتصادی روی آورد.


الهاشمی با بیان اینکه اکنون سعودی ها نمی دانند چگونه از این باتلاق خود ساخته خارج شوند، تاکید کرد:آنان برای سرپوش گذاشتن بر این مشکلات داخلی خود، بحران بی سابقه جاری را مدیریت می کنند.


وی افزود: این موضوع را حتی آمریکایی ها هم خوب می دانند بطوری که شخص اوباما بارها به مقامات عربستان توصیه کرده که در سیاست های داخلی خود تجدید نظر کنند و تاکید کرده که ایران خطری برای عربستان نیست.


وی همچنین از اقدام سعودی در تشکیل ائتلافی نظامی با عنوان ائتلاف اسلامی انتقاد کرد و گفت: این ائتلاف که در آن نام کشورهای موثر در جنگ علیه تروریسم در منطقه مانند عراق ، ایران، الجزایر، اندونزی ، عمان و سوریه دیده نمی شود، یک ائتلاف فرقه ای است و نمی تواند بیانگر یک ائتلاف اسلامی واقعی باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :