موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/38324 :کد

0

وهابیت؛ مجری طرح قرون وسطای دیگر اما در جهان اسلام نه غرب!

  یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ — ۱۶:۲۳
تعداد بازدید : ۳۹۶   
 تحلیل ایران -وهابیت؛ مجری طرح قرون وسطای دیگر اما در جهان اسلام نه غرب!

پس از قرون وسطی، غرب برای آنکه جهان اسلام را گرفتار و مشغول کرده و خود بتواند از نظر اقتصادی و در دیگر زمینه ها رشد کند، همان جریان تکفیر را وارد جهان اسلام کردند.

پس از قرون وسطی، غرب برای آنکه جهان اسلام را گرفتار و مشغول کرده و خود بتواند از نظر اقتصادی و در دیگر زمینه ها رشد کند، همان جریان تکفیر را وارد جهان اسلام کردند.

 

 به گزارش تحلیل ایران،حجت الاسلام حبیب عباسی، مدیر گروه پاسخ به شبهات موسسه تحقیقاتی ولیعصر (عج) در گفت و گو با  شبستان اقدامات وهابیت از صدور فتواهای مضحکانه و غیر عقلانی تا خشک اندیشی و تحجر و قتل و کشتار مسلمانان را احمقانه خواند و گفت: اقدامات وهابیت از چند جهت به اسلام ضربه می زند؛ نخست کشتار مسلمانان و غارت اموال آن ها و ناامن کردن کشورهای اسلامی و دوم کمک به اجرای پروژه اسلام هراسی. به دلیل این که وهابیت به دنیا اعلام می کند ما کار صحیح را انجام می دهیم و اسلام واقعی همین است!

 

وی ادامه داد: بنابراین، متاسفانه این اقدامات خواه و ناخواه به پای اسلام نوشته می شود و به دلیل آن که کارهای وهابیت با جنایات فراوان همراه است، این حرکت اثر منفی در گرایش افراد به اسلام داشته و عده بسیاری که قصد مسلمان شدن و پذیرش دین اسلام را دارند، در رویارویی با جنایات وهابیت، از این دین به هراس افتاده و از تصمیم خود باز می گردند.

 

این کارشناس ارشد کلام با تاکید بر این که اقدامات وهابیت هم از گرایش به اسلام افراد را دور نگاه می دارد هم پذیرش آن را با مشکل مواجه می کند و اجازه نمی دهد آن طور که باید مسیر اصلی پیش رود و افراد به اسلام نزدیک شوند، بیان کرد: این رویکرد با توجه به کشتارهای وهابیت، گروگان گرفتن انسان ها، برده داری و فروختن مسلمانان و غیرمسلمانان، بحث جهاد نکاح، صدور فتاوای غیرعقلانی و مضحک، ترور افراد و ... شدت پیدا می کند و برای مسلمان شدن افراد مانعیت و سد ایجاد می کند.

 

وی اذعان کرد: حتی این روند تا جایی پیش می رود که گاه موجب ناامید شدن و عدم گرایش به این دین صلح طلب میان جوان های مسلمان می شود و گاه برخی از آن ها این مساله را بیان می کنند چرا تا این میزان در کشورهای اسلامی جنگ و خونریزی وجود دارد در حالی که در ادیان و کشورهای دیگر این گونه نیست. اما آن ها غافل از این مساله هستند که علت اصلی به وجود آمدن این جریان های انحرافی و جنایات، افرادی هستند که هدف آن ها اسلام ستیزی و جلوگیری از گسترش اسلام در غرب بوده و استکبار جهانی خوانده می شوند.

 

به گفته این کارشناس شبکه جهانی ولایت در دوره ای یعنی حدود 10 قرن، در آیین مسیحیت (دوران قرون وسطی) مساله تکفیر و خشونت و دادگاه های تفتیش عقاید بیداد می کرد و عده بسیاری از مسیحیان کشته شدند و پس از این ماجرا رنسانس اتفاق افتاد و غرب پس از این دوره برای آن که جهان اسلام به گرفتاری هایی مشغول شوند و آن ها بتوانند از نظر اقتصادی و مسائل دیگر رشد خود را داشته باشند، همان جریان تکفیر را وارد جهان اسلام کردند.

 

وی ابراز کرد: در حقیقت مسیحیت پس از گذشت 10 قرن که از جریان تکفیر خلاص شده و از آن فاصله گرفت، همان الگو را وارد جوامع اسلامی کردند و به نام تکفیر مسلمان ها را به دست ایادی خود به قتل رسانده و می رسانند؛ در واقع در دوره رنسانس کلیسا با تفتیش عقاید و کشتن افراد، کاری کرد که همه از مسیحیت بگریزند و این دین را از عرصه اجتماع به فرد بکشانند و آن را امری شخصی کنند.

 

مدیر گروه پاسخ به شبهات موسسه تحقیقاتی ولیعصر (عج) همچنین در پاسخ به این سوال که چرا وهابیون در میان خود نیز وحدت ندارند، به شبستان گفت: به دلیل وچود چند عامل، وهابیت در درون خود نیز وحدت ندارد؛ نخست خودمحوری، آن ها معتقدند فقط خود مسلمان هستند و بنابراین در هنگام بروز هر گونه اختلافی حتی یکدیگر را تکفیر کرده و علیه هم اقدام مسلحانه انجام می دهند.

 

وی اضافه کرد: دوم آن که اقدامات و فعالیت های آن ها به دلیل جلب رضایت خدا نبوده و کاری الهی نیست و با انگیزه هایی همچون جاه طلبی، مال اندوزی، کسب قدرت و شهرت، و ... همراه است، بنابراین، طبیعی است وقتی نیت خدایی نباشد، در جاهایی نتوانند همدیگر را تحمل کرده و در پی افزایش و بالا بردن جایگاه خود باشند با هم درگیر شده و یکدیگر را کنار می زنند تا منابع مالی بیشتری برای خود جذب کنند.

 

حجت الاسلام عباسی تاکید کرد: حماقت وهابیت در رویکردهای خود بسیار عیان است؛ آن ها به طور معمول از افرادی در عملیات انتحاری استفاده می کنند که یا مشکلات عقلی دارند و مجنون و دیوانه هستند یا ضریب هوشی پایینی دارند.

 

وی با بیان اینکه بنابراین وهابیت در تصمیم گیری های خود، صدور فتاوا، مدیریت و ... دچار حماقت های فراوان می شود، ادامه داد: به طور مثال اگر حادثه سقوط جرثقیل و منا را عمدی ندانیم، مدیریت آن ها بسیار ضعیف بوده و در فضایی نیز که علیه یمن اقدام کردند و طوفان قاطعیت به راه انداختند و قرار بود یک ماهه این منطقه را در دست گیرند، 9 ماه به حملات ظالمانه خود ادامه دادند و در این فضا، اقدام به اعدام شیخ نمر کردند، که این عمل نیز از مصادیق بارز حماقت وهابیت است.

 

مدیر گروه پاسخ به شبهات موسسه تحقیقاتی ولیعصر (عج) در پایان یادآور شد: امروز در فضای بین المللی نگاه اروپا به عربستان کاملا تحقیر آمیز بوده و این امر یکی از مسائلی است که می تواند در آینده ای نزدیک به نابودی وهابیت کمک کند و در حقیقت این اقدامات حماقت آمیز است که دست وهابیت را برای مردم دنیا رو کرده و زمینه را برای سقوط حاکمیت هایی که منتهی به این جریان می شود را فراهم می کند.

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :