موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/38328 :کد

0

لزوم ایجاد تحرک اقتصادی در میراث‌فرهنگی در دوران پساتحریم

  یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ — ۱۶:۴۸
تعداد بازدید : ۳۰۲   
 تحلیل ایران -لزوم ایجاد تحرک اقتصادی در میراث‌فرهنگی در دوران پساتحریم

معاون کنسولی و پارلمانی وزیر امور خارجه گفت: اینکه گردشگری ما بتواند سهم قابل توجهی از درآمد ناخالص داخلی ما را به خود اختصاص دهد، نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بسیار بیشتر است و این از جمله دستور...

معاون کنسولی و پارلمانی وزیر امور خارجه گفت: اینکه گردشگری ما بتواند سهم قابل توجهی از درآمد ناخالص داخلی ما را به خود اختصاص دهد، نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بسیار بیشتر است و این از جمله دستور کارهای جدی دستگاه دیپلماسی کشور برای برخی مذاکرات با طرف‌های خارجی است.

 

به گزارش تحلیل ایران، حسن قشقاوی با اشاره به اینکه «ما نیازمند آن هستیم که چهره جدید ایران را به دنیا معرفی کنیم»، تاکید کرد: مسلما این امکان فراهم نمی‌شود، جز با اینکه بتوانیم در بخش‌هایی مثل میراث فرهنگی خودمان یک تحرک اقتصادی به وجود بیاوریم. چون به هر حال آن‌ها شناسنامه ما هستند و ما قرار است از همین طریق به دنیا معرفی شویم. بنابراین داشته‌هایی چون بافت‌های تاریخی شهرها و مناطق مختلف کشور باید از این پس و در فضای جدید برای ما معنای دیگری بدهد و با دیدی متفاوت و البته مهربانانه‌تر به آن نگاه کنیم.

 

وی با اشاره به شرایط بین‌المللی دوران پساتحریم گفت: از ماه‌ها قبل بسیاری از فعالان اقتصادی و صنایع مشغول آماده‌سازی خود برای شرایط پسا تحریم هستند. اما در این بین حوزه گردشگردی، حوزه‌ای است که بسیار سریع‌تر از دیگر بخش‌ها می‌تواند از شرایط پسا تحریم بهره‌برداری کرده و برای کشور جذب سرمایه کند.

 

این دیپلمات بلندپایه کشورمان با بیان اینکه «بخش گردشگری و جذب توریسم کشور از زمان پدیدار شدن امیدها به توافق هسته‌ای تاکنون سیری رو به رشد را طی کرده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران در تمام سال‌های پس از انقلاب درگیر یک دیپلماسی مخرب فرهنگی شده بود که غربی‌ها طراحی آن را بر عهده داشتند. تصویری که در این دیپلماسی فرهنگی از ایران و اسلام بازتاب پیدا می‌کرد و هنوز هم ادامه دارد، تصویری خشن، بدون منطق و غیر واقعی است. چیزی که این تصویر را می‌تواند بشکند، مواجهه و برخورد نزدیک ملت‌ها و مردمان این کشور با فرهنگ جاری و زندگی مرسوم در ایران است. ساده‌ترین راه ایجاد این برخورد از نزدیک و تعامل نیز گسترش و توسعه صنعت گردشگری است.

 

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: موضوع جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای ایران در ماه‌های پس از برجام یکی از محورهای اصلی در گفت‌وگوها و رایزنی‌های کشورمان بوده است و در این حوزه هم خصوصا در گفت‌وگو با طرف‌های غربی و کشورهایی که دارای فرهنگ فراگیر گردشگری هستند، بحث‌های مفصلی در این خصوص انجام شده که متمرکز در دو محور بوده است. یکی افزایش تعداد تورها و گردشگران اعزامی به ایران و نکته بعدی هم بحث سرمایه گذاری در زیر ساخت‌های گردشگری کشورمان بوده است.

 

قشقاوی ادامه داد: ما در بحث پذیرش تورهای خارجی و افزایش تعداد آنها تا اینجا مشکل خاصی نداشتیم و این اتفاق با سرعت قابل توجهی در این مقطع رخ داده است. دلیل چشمگیر بودن این افزایش هم این است که ظرفیت‌های موجود ما، علیرغم اینکه محدود هم بودند اما در سال‌های قبلی بلااستفاده مانده بودند. اما اینکه گردشگری ما تبدیل به صنعتی شود که بتواند سهم قابل توجهی از درآمد ناخالص داخلی ما را به خود اختصاص دهد، نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بسیار بیشتری است که شاید چندین برابر حجم سرمایه گذاری موجود باشد و این از جمله دستور کارهای جدی دستگاه دیپلماسی کشور برای برخی مذاکرات با طرف‌های خارجی است.

 

وی با اشاره به حوزه تخصصی وزارت امور خارجه و همچنین زمینه فعالیت سازمان میراث فرهنگی در این حوزه گفت: براساس صحبت‌هایی که شده و زمینه‌هایی که دریافته‌ایم، وزارت خارجه این وعده را می دهد که برای جذب سرمایه گذاری های خارجی در این بخش از یک سو زمینه رایزنی های گسترده تر را فراهم آورد و از سوی دیگر برای سرمایه گذاران خارجی تصویری از ایران ارائه کند که آنها مطمئن باشند سرمایه خود را به جایی امن و با سود تضمین شده می‌آورند.

 

به گزارش روابط عمومی صندوق احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی، معاون کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه بیان کرد: در مجموع مذاکرات اقتصادی ایران با کشورهای مختلف پس از به نتیجه رسیدن برجام، حوزه های بسیار متنوعی در دستور کار قرار گرفته است که از صنت معدن تا بخش انرژی و کشاورزی را شامل می‌شود. از این بین به جرات می‌توان گفت حوزه گردشگری یکی از بخش‌هایی است که مذاکرات انجام شده در آن با سرعت بسیار بالا جلو رفته است. این هم ناشی از سه عامل ظرفیت دست نخورده موجود در کشور، سهل الوصول بودن و سریع بودن مراحل سرمایه گذاری در این بخش و بازگشت سرمایه و کسب سود از آن و جدید بودن تصویر مطرح شده از ایران در دنیا، است.

 منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :