موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ایران

a/384 :کد

0

انتقاد از عدم پیش بینی بحراب اب در بودجه ۹۴

  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ — ۲۳:۰۶
تعداد بازدید : ۶۵۱   

فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی:

در لایحه بودجه ٩٤ هيچ ردي از دريافت پيام بحراني بودن مسأله آب ديده نمي‌شود

 فرشاد مؤمنی در سومین نشست تخصصی از مجموعه نشست‌های آب، فرهنگ و جامعه که به همت اندیشکده تدبیر آب ایران و به میزبانی انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف با موضوع "بحران آب؛ عوامل و پیامدهای سیاسی آن‌" برگزار شد، گفت:هر جا حق مالكيت درباره هر منبعي زير سوال رود، بايد در بازار سياست دليل اين مسأله را جست‌وجو كرد.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران ، دکترمومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این مطلب که ماجرای بحران آب سیاسی است گفت : بازار سیاسی غیررقابتی منشأ تخریب منابع خواهد بود.براي فهم آن و برون رفت از بحران‌هاي ناشي از حقوق مالكيت و چالش‌هاي آن که يك مساله اقتصاد سياسي است بايد سه مولفه كليدي سازه‌هاي ذهني يا فرهنگي، ساختارهاي نهادي يعني قاعده‌گذاري‌هاي رسمي، غيررسمي و اجرايي همچنين توزيع منافع بررسي شود.

دکتر مومنی افزود : می گویند بیش از 90 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود، پس این گونه تلقی می شود که خانوارهای شهری هر چقد مصرف و اسراف کنند اشکالی ندارد و دولت هم هر چقد اشتباهات فاحشی انجام دهد اشکالی ندارد و همه ماجرا به سمت بخش کشاورزی کانالیزه می شود.

وی افزود : گزارش‌هاي رسمي مي‌گويد كه يك سوم اتلاف آب در شهرها به دليل پوسيدگي خطوط لوله است و توزيع آب نيز در دست انحصارگر ناكارآمد دولتي است. اما چوب اين ناكارآمدي ها بر سر مردم زده مي‌شود.

دکتر مومنی افزود: یکی از کانون های اصلی بحران این است که ما در این مملکت یک ستاد حاکمیتی برای سیاستگذاری انرژی نداریم. بايد بين وزارتخانه‌هاي مرتبط با موضوع آب شامل وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي و نيرو همچنين سازمان‌هاي بازرسي و حفاظت محيط‌زيست، يك نهاد حاكميتي شكل گيرد و این نهادها مناقشات بین خودشان را حل و فصل نمایند.

این اقتصاددان در ادامه سخنانش گفت: متأسفانه در بسته سیاستی دولت و لایحه بودجه ٩٤ هيچ ردي از دريافت پيام بحراني بودن مساله آب ديده نمي‌شود، زيرا به شكل ظاهري منابعي تخصيص يافته اما با توجه به جزييات درمي‌يابيم كه منافع گروه‌هاي ریشه دار با نفوذ در بودجه ديده مي‌شود.

 متن کامل این سخنرانی در بخش میزگرد و گفتگو در این لینک قابل مشاهده است.

 

ا.ا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :