موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/38462 :کد

0

تعرفه واردات در پساتحریم

  دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ — ۰۸:۰۶
تعداد بازدید : ۳۱۲   
 تحلیل ایران -تعرفه واردات در پساتحریم

آنگونه که به‌نظر می‌رسد یکی از مواردی که پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در تاریخ ۱۵ ژانویه تعیین تکلیف خواهد شد، ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است.

آنگونه که به‌نظر می‌رسد یکی از مواردی که پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در تاریخ 15 ژانویه تعیین تکلیف خواهد شد، ممنوعیت واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی است.
 

به گزارش تحلیل ایران، در همین حال برخی اخبار حکایت از آن دارد که با تغییر شرایط کشور در دوران پساتحریم و زمینه‌سازی ایران برای پیوستن به wto نه تنها ممنوعیت واردات خودروهای 2500 سی‌سی برطرف خواهد شد؛ بلکه اخذ عوارض دولتی از خودروهای وارداتی نیز شکل جدیدی به خود می‌گیرد. بر همین اساس به‌نظر می‌رسد که وزارت صنعت، معدن و تجارت تغییر در تعرفه واردات خودروها را منوط به پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) کرده است.

به‌طوری‌که یک منبع آگاه تاکید کرده است، با توجه به نزدیکی رفع تحریم‌های بین‌المللی و ارائه دوباره درخواست ایران برای عضویت دائم در سازمان تجارت جهانی، مسلم است که ضمن تغییر معیار لوکس بودن خودروها، تعرفه واردات نیز براساس قوانین جاری جهانی تغییر خواهد کرد. این موضوع در حالی مطرح می‌شود که اواسط سال جاری قرار بود که تعرفه واردات خودرو، بنابر پیشنهاد گمرک جمهوری اسلامی ایران براساس ارزش دلاری و حجم موتور خودرو تعیین شود.

پیشنهاد گمرک برای تغییر در تعرفه واردات خودرو به‌دنبال غیرکارشناسی نامیدن معیار لوکس بودن خودروها براساس حجم موتور ارائه شد. با این وجود، بنا به قانون فعلی، واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی به‌دلیل لوکس بودن ممنوع است. حال آنکه بسیاری از کارشناسان معتقدند که نه تنها ملاک لوکس بودن خودرو براساس حجم موتور علمی نیست؛ بلکه تعیین محدودیت براساس افزایش تعرفه واردات نیز قانونی است که باید به‌زودی تغییر کند و جای خود را به اخذ مالیات بر مصرف دهد. آنگونه که به‌نظر می‌رسد در شرایط کنونی و با توجه به تغییر احتمالی عضویت ناظر ایران به عضویت دائم در سازمان تجارت جهانی در آینده نزدیک، بیشتر از آنکه بحث تغییر معیار لوکس بودن خودروها مدنظر مسوولان باشد بحث تغییر عوارض دولتی و گمرکی خودروهای وارداتی حائز اهمیت است.
منبع: دنیای اقتصاد

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :