موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آلودگی هوا

a/38537 :کد

0

چین وجود مواد رادیو اکتیو در هوای آلوده این کشور را رد کرد

  دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ — ۱۱:۳۰
تعداد بازدید : ۶۳۹   
 تحلیل ایران -چین وجود مواد رادیو اکتیو در هوای آلوده این کشور را رد کرد

مقامات دولتی چین روز دوشنبه با رد وجود مواد رادیو اکتیو در هوای آلوده این کشور، انتشار اخبار و گزارش های مرتبط با این موضوع را تکذیب کردند.

مقامات دولتی چین روز دوشنبه با رد وجود مواد رادیو اکتیو در هوای آلوده این کشور، انتشار اخبار و گزارش های مرتبط با این موضوع را تکذیب کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، وزارت حفاظت از محیط زیست چین امروز در واکنش به انتشار برخی گزارش ها مبنی بر وجود ارتباط میان آلودگی هوا و مواد رادیو اکتیو، تاکید کرد که چنین موضوعی صحت ندارد.


در گزارش های اخیر برخی محافل خبری در چین اعلام شده بود که زغال سنگی که بویژه در منطقه مغولستان داخلی این کشور سوزانده می شود دارای مواد اورانیوم است و رادیو اکتیو متصاعد شده از آن در فضا زیاد است.


همچنین نویسندگان این مقالات به مردم هشدار داده اند که این هوای آلوده به رادیو اکتیو در صورت ورود به ریه ها بسیار سمی و خطرناک است و به سیستم های دفاعی بدن شدیدا آسیب می رساند.


با این حال وزارتخانه چینی تاکید کرده است که میزان رادیو اکتیو در هوا زیاد نیست و هیچ خطری در این زمینه کسی را تهدید نمی کند.


انتشار این بیاینه در حالی صورت می گیرد که سازمان هواشناسی چین بار دیگر از شروع موج جدید آلودگی هوا در کشور خبر داده و اعلام کرده که از فردا (سه شنبه) هوای دهها شهر در مناطق شمال و شمال شرق چین به شدت آلوده می شود و شاخص آلودگی ممکن است تا مرز 500 میکروگرم در هر متر مکعب برسد.


برخی از گزارش ها حاکی است که میزان آلودگی این هفته در این شهرها از جمله در پکن پایتخت چین 13 برابر شاخص سلامت سازمان بهداشت جهانی خواهد بود.


وزارت حفاظت از محیط زیست چین اعلام کرده که با شروع موج جدید آلودگی دستکم 30 شهر بخصوص در بخش های شمالی و شرقی و مرکزی چین زیر مه سنگین و سمی آلاینده ها خواهند رفت که ربطی به تشعشعات هسته ای ندارد.


وسعت منطقه آلوده در شمال، شرق و مرکز چین به بیش از 660 هزار کیلومتر مربع رسیده است که از پدیده های کم سابقه و بسیار نگران کننده آب و هوایی جهان به حساب می آید.


دولت محلی پکن چند روز قبل برای دومین بار در پایتخت چین در فصل زمستان سال جاری به دلیل بازگشت دوباره آلاینده ها به این شهر که 21 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است، هشدار قرمز صادر کرده بود.


وضعیت آلودگی در چین به حدی شدید و غیرقابل کنترل است که مسئولان وزارت محیط زیست این کشور از تدوین و اجرایی شدن برنامه ای خبر دادند که برای رهایی از این معضل در سال 2030 رونمایی می شود.


آمار نشان می دهد که آلودگی های بالای هوا در پنج سال گذشته باعث مرگ های زودرس شده و یک میلیون و 200 هزار نفر جانشان را در این مدت از دست داده اند و این رقم 40 درصد از کل مرگ و میرهای جهان به همین دلیل است.


برخی گزارش ها نیز حاکی است که اگر این روند ادامه یابد سالانه بیش از 300 تا 400 هزار نفر دچار مرگ های زودرس به دلیل استنشاق هوای آلوده در چین خواهند شد.

 منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :