موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/38567 :کد

0

جریان‌های سلفی و تکفیری با پول عربستان اداره می‌شوند

  دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۳
تعداد بازدید : ۳۸۸   
 تحلیل ایران -جریان‌های سلفی و تکفیری با پول عربستان اداره می‌شوند

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جریان‌های سلفی و تکفیری با حمایت سرویس‌های امنیتی غربی و پول عربستان اداره می‌شوند.

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جریان‌های سلفی و تکفیری با حمایت سرویس‌های امنیتی غربی و پول عربستان اداره می‌شوند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، صد و نود و سومین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست علی‌اکبر ولایتی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه موضوع طرح گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب که توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار خواهد شد، در دستور کار قرار گرفت و با توجه به لزوم مبادله و هم‌افزایی فرهنگی ایران و جهان عرب مباحث مربوطه بررسی شد.

 

پس از ارائه این طرح، اعضا به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند و نظراتی از جمله استفاده از قابلیت‌های کشور مانند پزشکی در گسترش فرهنگی، به کارگیری قالب هنر به عنوان یک ابزار توانمند برای انتقال مفاهیم فرهنگی، تکیه بر عنصر اندیشه و فرهنگ به منظور جلوگیری از ورود اغراض سیاسی به این موضوع، توجه به وجوه مشترک ما بین دو فرهنگ در برگزاری این گفتگوها، جهت‌گیری همکاری‌های بین ایران و جهان عرب به سمت تلاش برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی در این بین مطرح شد.

 

ولایتی هم در این زمینه گفت: نکته اساسی این است که استعمارگران در طول قرن گذشته با جعل گفتمان‌های قومیت گرایی، ایران و جهان عرب را در مقابل یکدیگر قرار داده‌اند.

 

وی افزود: مفاخر فرهنگ ایرانی مانند سعدی در تمام آثار خود بر مشترکات فرهنگ اسلام که در میان همه ملل مسلمان جریان داشته، تأکید می‌کند.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حرکت در جهت نزدیکی و قرابت بین کشورهای اسلامی و به‌ویژه ایران و جهان عرب یک حرکت مثبت است.

 

ولایتی گفت: جریانات سلفی و تکفیری که هم اکنون با حمایت سرویس‌های امنیتی غربی و پول عربستان سعودی و هم‌پیمانانش در جهان اسلام دست به جنایات وقیح می‌زنند، هیچ ارتباطی به جهان عرب ندارند.

 

وی افزود: بزرگان جهان عرب و اهل سنت بارها بر نقش ایران و شیعیان در مقابله با این جریانات منحرف تأکید کرده‌اند.

 

ولایتی گفت: گام مهم دیگری که باید برداشته شود، گفتگوی فرهنگی با سایر مسلمین مانند مسلمین شبه قاره است.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اسلام عرفانی شبه قاره که از اسلام اصیل متأثر از مکتب اهل بیت (ع) منبعث شده هیچ نسبتی با تفکر متعصب و جاهلانه وهابیت ندارد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :