موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/38624 :کد

0

انتخابات؛ عامل اقتدار نظام

  دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ — ۲۰:۱۰
تعداد بازدید : ۳۲۸   
 تحلیل ایران -انتخابات؛ عامل اقتدار نظام

رئيس قوه قضائيه مشارکت حداکثري قشرهاي مختلف مردم در انتخابات را موجب عزت و اقتدار ايران دانست.

رئيس قوه قضائيه مشارکت حداکثري قشرهاي مختلف مردم در انتخابات را موجب عزت و اقتدار ايران دانست.


به گزارش تحلیل ایران، به نقل از پايگاه اطلاع رساني قوه قضائيه، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي برگزاري انتخابات پرشور همراه با مشارکت حداکثري قشرهاي مختلف مردم را موجب عزت و اقتدار جمهوري اسلامي ايران و سرمايه اجتماعي عظيم براي ادامه روند توسعه و پيشرفت نظام مردم سالاري ديني و مقابله با توطئه‌هاي دشمنان و زياده خواهان دانست.
 
رئيس دستگاه قضا با اشاره به اهميت، نقش و جايگاه انتخابات در روند تشکيل و استقرار ساختارهاي قانوني و اجرايي کشور از جمله مجلس خبرگان رهبري، مجلس شوراي اسلامي و انتخاب رئيس جمهور، به اهميت و نقش اساسي برگزاري انتخابات از زاويه­ اي ديگر نيز اشاره کرد و گفت: انتخابات براي کشور نعمت بزرگي است که برگزاري آن علاوه بر عمل به وظيفه ­اي مذکور در قانون اساسي در نفس خود داراي نتايج و آثار عمده و ماندگاري براي يک نظام مردم سالار ديني است. 
 
انتخابات سرمايه عظيم اجتماعي؛ 
 
رئيس قوه قضائيه افزود: انتخابات سرمايه اجتماعي عظيمي خلق مي‌ کند و اگر بر روال صحيح و قانوني خود برگزار شود اقتدار، صلابت و همبستگي خاصي ايجاد مي­ کند که موجب ياس و نااميدي دشمنان جمهوري اسلامي ايران خواهد شد. 
 
آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به اينکه «راي مردم اصل اساسي حاکميت در مردم سالاري ديني است و در آن بر اساس آراي مردم انتخاب رهبري، رياست جمهوري و مجلس شوراي اسلامي صورت مي­ گيرد» تصريح کرد: بدون حضور مردم نهادهاي مردم سالاري ديني تجلي نمي يابد و از اين رو با برگزاري انتخابات در جمهوري اسلامي ايران همواره شاهد تحرک خاصي در ميان مردم هستيم که ثمره آن علاوه بر تشکيل نهادهاي قانوني به رخ کشيدن اقتدار و صلابت مردم و پشتيباني آنها و حضورشان در صحنه و حمايت از اين نظام ديني و معنوي است. 
 
رئيس دستگاه قضا به تلاش­ هاي مستمر و هميشگي دشمنان جمهوري اسلامي ايران در خدشه وارد کردن به روند برگزاري انتخابات و القاي بي اعتمادي مردم به اين نظام و مشارکت نکردن آنان در انتخابات اشاره کرد و گفت: در مقابل تمام اين تلاش ­هاي ناکام، شاهد مشارکت هميشگي و حداکثري مردم در انتخابات بوده­ايم و حتي در انتخابات سال 88 نيز نفس حضور 40 ميليوني مردم در آن انتخابات نقش بسيار مهم و موثري در رفع توطئه­ هاي دشمنان داشت. 
 
انتخابات در مسير توسعه و پيشرفت کشور؛ 
 
آيت الله آملي لاريجاني افزود: حضور در انتخابات در واقع اهميت دادن به سرنوشت کشور است و برگزاري قانوني و سالم چنانکه رويه چند دهه گذشته بوده است، همراه با مشارکت همه مردم موجب اعتماد به نفس در مردم و مسئولان براي حرکت در مسير توسعه و پيشرفت خواهد شد. 
 
رئيس قوه قضاييه خواهان توجه جدي همه دست اندرکاران اجرايي، نظارتي و مشارکت کنندگان در انتخابات به اخلاق و معنويت و پرهيز از بي اخلاقي­ها در مسير انتخابات شد و تاکيد کرد: در نظام جمهوري اسلامي ايران معنويت و اخلاق، اصلي اساسي است و اعتقاد به سنت­ هاي الهي، رکن آن است و بر اساس اين اعتقاد بايد دانست که در نهايت حق پيروز است و با همين اعتقاد بايد در انتخابات حضور يافت و مشارکت فعال کرد؛ خداوند متعال عمل خالصانه را ارتقاء مي‌بخشد و همچون درخت مثمري، هر لحظه ثمره خويش را به اذن پروردگارش ارزاني مي‌دارد. 
 
آيت الله آملي لاريجاني افزود: اميدواريم در پرتو عمل به وظايف قانوني، اخلاق و ارزشهاي الهي و توجه به اهميت آثار و نتايج مشارکت مردمي در انتخابات، شاهد برگزاري انتخاباتي پرشور، سالم و معنادار در کشور باشيم. 
 
رفتارهاي غيرعاقلانه سعودي ها؛ 
 
رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود به رفتارهاي غيرعاقلانه سعودي­ها و تحرکات آنان در مخدوش کردن چهره جهان اسلام و از جمله حملات غيرانساني آنها به مردم بي دفاع يمن اشاره و اظهار کرد: حملات سعودي ها به يمن غير انساني، غير منطقي و بر خلاف تمام موازين بين المللي است و با اين حال شاهد ادامه اين حملات از سوي حکام سعودي هستيم. 
 
آيت الله آملي لاريجاني واکنش هاي عربستان سعودي به حادثه رخ داده در خصوص سفارت اين کشور در ايران را بهانه تراشي‌هاي حکام اين کشور عليه جمهوري اسلامي ايران در مجامع بين المللي توصيف کرد و گفت: مسئولان کشور وقوع چنين حادثه­ اي را تقبيح کردند اما سعودي ها آن را بهانه­ اي براي حمله به جمهوري اسلامي ايران قرار داده اند؛ آن هم در حالي‌که چنين حوادثي در بسياري از کشورها رخ مي دهد و معمولا براي واکنش نشان دادن به چنين رخدادهايي به موضع­گيري رسمي مسئولان و مراجع رسمي در قبال وقوع اين حوادث توجه مي شود. 
 
رئيس دستگاه قضا با تاکيد بر اينکه در مواردي سفارتخانه­هاي جمهوري اسلامي ايران در برخي کشورها آماج چنين رخدادهايي بوده است و مسئولان جمهوري اسلامي ايران همواره موضع گيري­ هاي مدبرانه و مستند به واکنش رسمي دولت‌هاي آن کشورها داشته­ اند گفت: در حال حاضر رفتار سعودي ها در مقابل اين حادثه به هيج وجه متناسب با موازين و عرف بين المللي نيست و واکنش­هايي غير عاقلانه و خارج از تدبير است. 
 
حادثه منا فراموش نشود؛ 
 
آيت الله آملي لاريجاني به وقوع حادثه منا و ربط دادن آن به قضا و قدر الهي از سوي حکام سعودي و تاکيد بر لزوم پيگيري اين حادثه از سوي مقامات اجرايي و قضايي جمهوري اسلامي ايران در سطح بين المللي به ساير اقدامات و تحرکات اين کشور از جمله حمايت سعودي ­ها از تروريست ­ها و جناياتشان در يمن اشاره کرد و افزود: حاکمان سعودي به گونه ­اي سخن مي‌گويند که گويي تمام امور کشورهاي اسلامي در دست آنهاست در حاليکه اين تصور در واقع توهمي بيش نيست و آنان بايد بدانند که گرچه ثروتي باد آورده نصيبشان شده است اما عقلانيت و تدبير در امور، مسئله ديگري است که بايد به آن دست يافت. 
 
رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه مردم جهان اسلام و بسياري از دولتمردان کشورهاي مسلمان فريب تحرکات و اظهارات سعودي ­ها را نخواهند خورد تصريح کرد: حاصل اقدامات غيرمنطقي و غيرعقلاني حاکمان سعودي جز تضعيف جهان اسلام و خدمت به استکبار و تقويت جريان تروريستي نيست و بايد گفت متاسفانه حاکمان سعودي به عنوان عمله­‌اي در خدمت صهيونيست­ ها و آمريکايي­ ها در آمده ­اند. 
آيت الله آملي لاريجاني تاکيد کرد: سعودي­ ها بايد بدانند رفتار جمهوري اسلامي ايران در مقابل آنان توام با متانت و تدبير است اما اين متانت، تدبير و سکوت به معناي اين نيست که آنها مي­ توانند هر کاري انجام دهند و به هر حال صبر جمهوري اسلامي ايران هم حدي دارد. 
 
تجديدنظر در برجام؛ 
 
رئيس قوه قضاييه در بخش پاياني سخنان خود به اقدامات اخير آمريکايي­ ها در تصويب مجموعه­ اي از قوانين عليه جمهوري اسلامي ايران اشاره کرد و گفت: گرچه اين مصوبات نهايي نيست اما نشان مي­دهد که آمريکايي­ها در مقام عمل، به وعده­ ها و قول­ هاي خود پايبند نيستند و چنين رفتارهايي نشان از اختلافات دروني آنها است. 
 
آيت الله آملي لاريجاني با اذعان به اين نکته که «بر اساس توافق برجام تحريم­ ها بايد برداشته شود و موضوعي به نام تحريم‌هاي حيثي با روح برجام مخالف است» افزود: اينکه بگويند تحريم ها را از حيث غني سازي برداشته­ايم اما از حيث فعاليت هاي موشکي و موضوع حقوق بشر مي توانيم تحريم­ هاي جديد تصويب کنيم عاقلانه و پذيرفتني نيست و ادامه چنين روندي جمهوري اسلامي ايران را به نقطه­ اي خواهند رساند که در مورد توافق برجام تجديدنظر کند. 
 
رئيس قوه قضاييه در پايان اظهار کرد: از مسئولان اجرايي کشور مي­خواهيم با اين مسئله آگاهانه برخورد کنند و راه را بر فريبکاري دولت­هاي سلطه گر ببندند. 
 
در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي بحث و بررسي درباره پيش نويس طرح اصلاح موادي از قانون مجازات اسلامي ادامه يافت و موادي از آن به تصويب رئيس قوه قضاييه رسيد.
منبع:  خبرگزاري صداوسيما 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :