موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/38730 :کد

0

پرحاشیه‌ترین نشست عین‌التینه؛ انتقاد از تنش‌‌آفرینی آل سعود

  ﺳﻪشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ — ۰۶:۵۸
تعداد بازدید : ۳۸۹   
 تحلیل ایران -پرحاشیه‌ترین نشست عین‌التینه؛ انتقاد از تنش‌‌آفرینی آل سعود

سیزدهمین نشست گفت‌وگوهای ملی لبنان در سایه غیبت میشل عون و سلیمان فرنجیه در عین التینه بیروت به ریاست نبیه بری برگزار شد

سیزدهمین نشست گفت‌وگوهای ملی لبنان در سایه غیبت میشل عون و سلیمان فرنجیه در عین التینه بیروت به ریاست نبیه بری در حالی برگزار شد که موضع‌گیری شجاعانه وزیر خارجه لبنان در نشست ضد ایرانی قاهره و مخالفت وی با بیانیه آن، فضای نشست را تحت تاثیر قرارداد.


به گزارش تحلیل ایران، آن طور که خبرگزاری رسمی لبنان گزارش داده است میشل عون، جبران باسیل وزیر خارجه لبنان را به عنوان نماینده خود به نشست عین التینه فرستاد و یوسف سعاده هم به نمایندگی از سلیمان فرنجیه در این نشست شرکت کرد.

میشل عون و سلیمان فرنجیه از نامزدهای مطرح تصدی ریاست جمهوری لبنان به شمار می‌روند که هر دو در جبهه حامیان مقاومت قرار دادند و همپیمان حزب الله هستند.


غازی العریضی اولین شخصیتی بود که وارد سالن نشست در عین التینه شد و در ادامه طلال ارسلان، ولید جنبلاط، فرید مکاری(معاون رئیس پارلمان)، حکمت دیب، هاغوب بقرادونیان، ارتور نظریان وزیر انرژی و آب،‌پطرس حرب وزیر ارتباطات، نجیب میقاتی نخست وزیر سابق،‌احمد کرامی، تمام سلام نخست وزیر، رشید درباس، فواد سنیوره رئیس فراکسیون پارلمانی المستقبل، میشل فرعون وزیر گردشگری، عاطف مجدلانی، سامی الجمیل و ایلی مارونی در کنار میز گفت‌وگوها نشستند.


در پایان این نشست، علی فیاض از نمایندگان پارلمان لبنان تاکید کرد درباره فعال‌ شدن دولت و تلاش تا حد ممکن برای رفع موانع و همکاری در این زمینه توافق کردیم.

وی افزود ما همچنین در این زمینه به توافق رسیدیم که هیچ نیازی به گفتمان تنش‌آمیزی که به فضای داخلی کشور خدشه وارد کند، نیست.


فیاض با اشاره به جنجال و جوسازی برخی طیف‌های وابسته به آل سعود در داخل لبنان علیه وزیر خارجه لبنان که شجاعانه در قاهره در مقابل اقدامات تنش‌آمیز سعودی‌ها ایستاد و از رای دادن به بیانیه ضد ایرانی نشست اتحادیه عرب خودداری کرد، اظهار داشت توضیحات مفصلی از سوی جبران باسیل وزیر خارجه مطرح شد و به طور کلی شرکت کنندگان از این موضع ابراز رضایت داشتند.


نشست بعدی گفت‌وگوهای ملی لبنان قرار است چهارشنبه بیست و هفتم ماه جاری میلادی(هفتم بهمن) در عین التینه برگزار شود.

از سوی خبرنگار المیادین از بیروت از ادامه گفت‌وگو میان حزب الله و المستقبل خبر داد و گفت هدف از گفت‌وگو کاهش تنش در لبنان است. این گفت‌وگوها پس از پایان نشست گفت‌وگوی ملی در عین التینه میان نمایندگان جریان المستقبل و حزب الله برگزار می‌شود و قرار است روز پنجشنبه آتی هم نشست کابینه لبنان برگزار شود که هنوز مسئله مشارکت جریان میشل عون و حزب الله در آن قطعی نشده است.


روزنامه الانوار لبنان هم در مقاله‌ای نوشته بود هدف از گفت‌وگوهای امروز ادامه ارتباط لبنانی‌ها با یکدیگر است.

شورای شرعی اسلامی اعلای لبنان تاکید کرده است ادامه گفت‌وگو میان جریان المستقبل و حزب الله یک ضرورت ملی و نیاز به مهار فتنه و کاهش تنش سیاسی است و امیدواریم که گفت‌وگوی ملی فراگیر به توافق درباره انتخاب رئیس جمهور منجر شود به ویژه با توجه به وجود ابتکارهای ملی که باید از آنها بهره‌برداری و برای تقویت آن تلاش کرد، زیرا لبنان تنها بر اساس توافق میان همه لبنانی‌ها بنا می‌شود.


فواد سنیوره رئیس فراکسیون پارلمانی جریان المستقبل تاکید کرده است جریان  المستقبل، گفت‌وگوها با حزب الله را امروز دوشنبه از سر می‌گیرد و البته اموری را که اخیرا شاهد بودیم و سبب تنش شده بود، در این گفت‌وگوها مطرح خواهیم کرد.


وی افزود ما وارد گفت‌وگو شده‌ایم البته در عمل این گفت‌وگو هدفش را محقق نکرده است، ولی با این حال اعلام می‌‌کنیم که گفت‌وگو ضروری است تا ارتباط میان ما حفظ شود. ما همواره تاکید کرده‌ایم که مسائل مورد اختلاف خود را در میز گفت‌وگوها که نمایندگان حزب  الله و جریان المستقبل کنار هم می‌نشینند، مطرح می‌کنیم.


از سوی دیگر همچنان نگاه‌ها به معراب(محل اقامت سمیر جعجع) دوخته شده است که احتمال می‌رود درهای خود را به روی میشل عون باز کند تا پاسخ دیدار اخیر جعجع از رابیه(مقر میشل عون) را داده باشد.

خبر دیگر این‌که نبیل نقولا عضو فراکسیون  التغییر و الاصلاح لبنان تاکید کرد اختلافات ما با حزب القوات اللبنانیه(به ریاست سمیر جعجع) درباره حمایت از مقاومت، تاکتیکی و گذراست.


نقولا افزود جریان ملی آزاد و القوات درباره امور اساسی همچون مخالفت با وجود ارتش بیگانه در خاک خود، حمایت از حاکمیت لبنان، لبنان کشور همه لبنانی‌ها و حفظ مشارکت ملی اتفاق نظر دارند و اختلاف ما درباره حمایت از مقاومت یک مسئله تاکتیکی و گذرا است.

وی تصریح کرد این حق مقاومت است که سلاح در اختیار داشته باشد تا از کشور در برابر خطرات خارجی همچون اسرائیل و گروه داعش تا زمانی که ارتش مسلح شود، حمایت کند.


عضو فراکسیون التغییر و الاصلاح به رهبری میشل عون افزود ما از هر گفت‌وگویی که امنیت را تضمین کند، حمایت می‌کنیم، زیرا حمایت از صلح و امنیت داخلی در سایه شعله‌های آتش اطراف ما در منطقه به نفع لبنان است.

نقولا درباره علت غیبت میشل عون در نشست گفت‌وگوهای ملی اظهار داشت عون بیشتر به دلایل امنیتی در جلسات گفت‌وگوی ملی شرکت نمی‌کند .


وی به موضع جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در قاهره اشاره کرد و گفت موضع جبران باسیل از لبنان در برابر هر گونه مشکل داخلی حمایت کرد، زیرا این موضع‌گیری برخاسته از منفع لبنان بود و ما هیچ نفعی در ورود به  تنش‌های خارجی نداریم.


تلاش دنباله‌روهای سعودی برای دلجویی از سفیر آل سعود

مواضع قاطعانه جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در قاهره و خودداری وی از دادن رای مثبت به بیانیه ضد ایرانی این نشست که با فشار رژیم سعودی برگزار شده بود، خشم و عصبانیت طیف‌های همسو و دنباله‌روی ریاض در لبنان را به دنبال داشته است به طوری که آنها برای نشان دادن وفاداری خود به آل سعود به محل اقامت سفیر سعودی‌ها در بیروت رفته و اعلام کردند که موضع باسیل را اشتباه ملی در حق عربیت لبنان می‌دانند.


سردمدار انتقاد از جبران باسیل، شخص سعدالحریری رئیس جریان المستقبل بود که به دنباله‌روی کامل از رژیم سعودی و تایید کورکورانه سیاست‌های ماجراجویانه و ویرانگر این رژیم در منطقه معروف است تا جایی که وی یکی از اعضای خود به نام زیاد القادری را مامور کرد به محل اقامت سفیر سعودی در بیروت برود و از وی دلجویی کند.


القادری در دیدار با سفیر سعودی تحولات داخلی و منطقه‌ای و آنچه به زعم خود حمله ایران به سفارت پادشاهی سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد خواند، بررسی کرد و مدعی شد تبدیل کردن لبنان به سکوی ایرانی برای هجمه به پادشاهی سعودی، مردود و محکوم است و بیانگر موضع اکثریت لبنانی‌هایی که معتقد به حمایت تاریخی سعودی‌ها از لبنان هستند، نیست.


وی ادعا کرد موضع جبران باسیل در خارج کردن لبنان از اجماع عربی اشتباهی ملی در حق عربیت لبنان است، چرا که نتیجه نشست فوق العاده وزیران خارجه عرب تاکید بر وحدت اعراب و اصرار آنها بر پایان دادن به دخالت‌های ایران در منطقه ما بود.


سعدالحریری رئیس جریان المستقبل که بیشتر از آنکه در لبنان حضور داشته باشد و به عنوان نماینده مردم به وظایف خود در قبل آنها عمل کند، در عربستان و در کاخ‌های سلطنتی آل سعود اقامت دارد و به عنوان سخنگوی این رژیم به تایید کامل سیاست‌های ضد بشری و ویرانگری رژیم می‌پردازد، ادعا کرده بود موضع جبران باسیل با هدف جلب رضایت ایران اتخاذ شد و به  تاریخ لبنان با برادران عربش خدشه وارد کرد.


وی مدعی شد که موضع جبران باسیل بیانگر موضع اکثریت لبنانی‌ها نیست کسانی که از دخالت‌ ایران در امور داخلی خود رنج می‌برند و نسبت به پادشاهی سعودی ابراز محبت و همبستگی می‌کنند، زیرا سعودی‌ها در تمام بحران‌ها در کنار لبنانی‌ها هستند،‌همانطور که در مسیر بازسازی وتوسعه پس از هر بحران و تجاوز اسرائیل در کنار لبنان بوده‌اند.


حریری در موضعی تنش‌آمیز علیه حزب‌الله ادعا کرد بهانه کردن ذکر دخالت حزب الله در بحرین در بیانیه پایانی وزیران خارجه عرب، فرار از اجماع عربی در قبال مسئله اساسی که به دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی می‌پردازد، را توجیه نمی‌کند، بلکه بهانه‌ای است که با منافع ملی لبنان تناسب ندارد.


تمجید سیاستمداران و احزاب لبنانی از مخالفت باسیل با بیانیه ضد ایرانی نشست قاهره

طلال ارسلان رئیس حزب دموکراتیک لبنان هنگام خروج از محل برگزاری نشست گفت‌وگوی ملی در عین التینه گفت گفت‌وگو مسئله بسیار مهمی است، امروز و پس از توقف گفت‌وگوها به مناسبت اعیاد(مسیحی) دور هم جمع شدیم تا بر اهمیت گفت‌وگو تاکید کنیم و به تبادل دیدگاه‌ها بپردازیم و البته همدیگر را سرزنش کنیم(اگر انتقادی از هم داریم در این جلسه مطرح کنیم)،‌چرا که راه فراری از گفت‌وگو نیست، ما به توضیحاتی گوش کردیم و انتقادهای متقابلی هم مطرح شد، توضیحات جبران باسیل وزیر خارجه درباره موضع لبنان در نشست اخیر اتحادیه عرب را شنیدیم و من کاملا این موضع را درک می‌کنم(تایید می‌کنم) مهمترین مسئله، گفت‌وگو و همبستگی داخلی  است.


وی افزود در ابتدای نشست گفت‌وگوها بر فعال‌سازی نقش دولت تاکید شد، همچنانکه تمام سلام نخست وزیر هم بر این مسئله تکیه کرد.

از سوی دیگر احمد مختار خالد رئیس گروه موسوم به " الاتحاد للحفاظ علی السلم الاهلی" از مخالفت جبران  باسیل وزیر خارجه لبنان با بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه عرب در قاهره انتقاد کرد و مدعی شد باسیل باید بدون هر گونه ملاحظه‌ای از بیانیه قاهره(بیانیه ضد ایرانی) حمایت می‌کرد، زیرا او از دخالت‌های ایران در امور داخلی لبنان آگاه است که تاکنون مانع انتخاب رئیس جمهور لبنان شده است.


از سوی دیگر دفتر سیاسی حزب النجاده لبنان در نشست هفتگی خود به ریاست مصطفی الحکیم رئیس این حزب به موضعگیری‌ علیه جنبش مقاومت حزب‌الله پرداخت و مدعی شد هدف محمد رعد رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت،‌تلاش برای فشار بر طرف‌های دیگر است تا آنها را به دادن امتیازهای بیشتر مجبور کند.وی در ادامه ادعاهایش گفت رهبران حزب الله از هر فرصتی که پیش می‌آید برای ضربه زدن به گفت‌وگوهای ملی استفاده می‌کنند. این ادعا در حالی است که حزب الله همواره بر گفت‌وگو به عنوان تنها گزینه‌ لبنانی‌ها برای حل مشکلات واختلافاتشان تاکید کرده است که این نکته همواره در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های متعدد سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله مورد تاکید قرار گرفته است.


حمایت ولید جنبلاط از رای منفی لبنان به بیانیه ضد ایرانی نشست قاهره

از سوی دیگر ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه لبنان که به جریان غربگرای 14 مارس متمایل است، پس از خروج از محل نشست گفت‌وگوهای ملی لبنان در عین التینه در تایید موضع جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در نشست ضد ایرانی قاهره و رای منفی وی گفت ما به توضیحاتی وزیر خارجه گوش کردیم و آن را درک می‌کنیم چرا که مهمترین مسئله برای ما، ‌گفت‌وگو و همبستگی داخلی است.


فیصل الداود دبیرکل تشکل موسوم به حرکه النضال اللبنانی العربی هم به حمایت از موضعگیری جبران باسیل در نشست ضد ایرانی قاهره پرداخت و گفت از موضع جبران باسیل در نشست وزیران خارجه عرب در قاهره تمجید می‌کنم.


وی توصیف حزب‌الله به عنوان تروریسم را مردود دانست و گفت اکثریت مطلق لبنانی‌ها هم تروریست خواندن حزب‌الله را رد می‌کنند، موضع رسمی دولت لبنان هم که حزب‌الله در آن مشارکت دارد، این‌گونه  است، در پارلمان هم حزب الله حضور دارد، حزب الله یک عنصر اساسی جامعه لبنان است، ملت لبنان از مقاومت بر ضد دشمن اسرائیلی و جنگ با گروه‌های تروریستی تکفیری حمایت می‌کنند.


الداود تاکید کرد موضع وزیر خارجه، عقلانی و خردمندانه بود و اکثر کشورهای عربی که موضع لبنان را درک کردند، آن را رد نکرده‌اند، لبنان تلاش می‌کند از رسیدن آتش‌های منطقه به داخل خود از طریق گفت‌وگو جلوگیری کند، ما همواره بر گفت‌وگو تاکید کرده و ادامه آن میان حزب الله و جریان  المستقبل را با وجود تنش بالا میان عربستان سعودی و ایران تشویق می‌کنیم.


همچنین رهبران تشکل‌های موسوم به "رابطه الشغیله و تیار العروبه للمقاومه و العداله الاجتماعی" لبنان با محکوم کردن بیانیه ضد ایرانی نشست اخیر وزیران خارجه کشورهای عربی عضو اتحادیه عرب در قاهره را محکوم و تاکید کردند تلاش این بیانیه برای متهم کردن ایران به  دخالت در امور عربی و ایجاد فتنه مذهبی در منطقه، اقدامی فریبکارانه برای منحرف کردن نگاه‌ها و سرپوش گذاشتن بر اهداف حقیقی اتهام زنندگان است.


در این بیانیه تاکید شده است ایران از مقاومت بر ضد اشغالگری و نظام‌های ملی مخالف سلطه‌گری استعمار حمایت می‌کند، نزاع، مذهبی یا قومی نیست، بلکه نزاع میان دو طرح و پروژه است، پروژه رهایی‌بخشی و پروژه وابستگی و سرسپردگی است.


رهبران این دو تشکل لبنانی از موضع جبران باسیل وزیر خارجه لبنان که به محتوای بیانیه ضد ایرانی نشست قاهره اعتراض و آن را رد کرد، تمجید کردند.

الیس شبطینی وزیر امور مهاجران لبنان هم پس از پایان نشست گفت‌وگوهای ملی لبنان تاکید کرد ادامه گفت‌وگوها یک نشانه مثبت است.


تمجید جنبش الاصلاح و الوحده از موضع جبران باسیل

شیخ ماهر عبدالرزاق رئیس جنبش اصلاح و وحدت(حرکه الاصلاح و الوحده) لبنان با تمجید از موضع جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در مخالفت با بیانیه ضد ایرانی نشست اخیر وزیران خارجه کشورهای عربی در قاهره که با فشارهای رژیم سعودی برگزار شد، گفت تنش‌آفرینی عربستان سعودی در ارتباط با مسئله حمله به سفارتخانه‌اش، قابل توجیه نیست، این مسئله مردود است و  تهران هم آن را رد کرد و از تحقیق و پیگرد عاملان این حمله خبر داده است.


عبدالرزاق تاکید کرد موضع جبران باسیل، موضع شرافتمندانه و بیانگر بیداری وجدان هر عرب است و ننگ و عار برای اتحادیه عرب است که مقاومتی را محکوم کرد که با شکست دادن رژیم صهیونیستی، اعراب را سربلند کرد و کرامت و آبروی آنها را نجات داد و عربیت آنها را حفظ کرد، بهتر بود که این کشورها به جای محکوم کردن حزب‌الله، آن را تکریم کنند.

وی همچنین از نیروهای امنیتی به سبب پیگرد گروه‌های تروریستی و متلاشی کردن هسته‌های ‌آنها تمجید کرد.


امیل امیل لحود از نمایندگان سابق پارلمان لبنان هم گفت از این مسئله ابراز شگفتی می‌کنیم که عربستان مدعی دفاع از آزادی‌ها و دموکراسی در سوریه شده است و آنگاه علیه شهروندان خود که نظراتشان را با جرات بیان کردند، آن هم در کشوری که تنها یک نظر و یک خاندان حاکم است، حکم اعدام صادر واجرا می‌کند.


وی افزود عربستان سعودی از شعله‌ور کردن آتش جنگ‌ها در منطقه از سوریه تا عراق و یمن به دنبال چیست؟ در حالی که خاورمیانه در مقابل فرصتی برای صلح و ثبات پس از توافق هسته‌ای قرار داشت، توافقی که به مثابه اعتراف آمریکا به جایگاه استراتژیک ایران بود، اما عربستان سعودی بر ادامه دخالت خود در امور کشورهای دیگر و رفتار از این منظر که خود را قیم ملت‌های دیگر می‌داند، اصرار دارد که سبب اتخاذ تصمیمات آشفته‌ای چه در سطح داخل همچون اعدام شیخ نمر النمر شده است که فرهنگ سر بریدن از سوی کسانی را به ما یادآوری می‌کند که خود را جهادی می‌خوانند و آخرین رسوایی‌شان،‌اقدام یکی از این افراد به بریدن سر مادرش در الرقه بود.


لحود گفت وزیران خارجه عرب در حالی با هدف محکوم کردن حمله به سفارت سعودی در تهران نشست برگزار کردند که آقایان رنج برگزاری نشست یا صدور بیانیه در جریان ربوده شدن کشیش‌ها یا کشتار‌های جمعی بیگناهان یا خالی شدن شهرهای عراق از مسیحیانش را به خود زحمت ندادند و به عنوان مثال حتی در برابر  ادامه ربوده شدن نظامیان لبنانی از سوی گروهی که از سوی برخی شرکت کنندگان در نشست وزیران خارجه عرب حمایت می‌شود، سکوت کرده‌ اند.


وی افزود تصمیمات وزیران خارجه عرب هیچ  ارزشی برای ما ندارد، زیرا در زمانی که این افراد وقت خود را برای تدوین بیانیه‌هایی که صرفا در راستای خدمت به توطئه‌هایشان است،‌تلف می‌کنند، مردانی هستند که در میدان نبرد حماسه می‌‌آفرینند و با قدرت اراده خود معادلاتی را رقم می‌زنند که بیانیه‌های وزیران و کنفرانس‌ها و توطئه‌هایشان هیچ تاثیری بر آن ندارد.


لحود تصریح کرد این تحرکات(نشست ضد ایرانی قاهره) هرگز تاثیری بر روند امور و حوادث در سوریه و پیروزی‌های ارتش سوریه و همپیمانانش نخواهد گذاشت.این پیروزی‌ها، تحکیم‌بخش شیوه بازدارندگی و مقاومت است که در آینده نزدیک تجلی بیشتری خواهد یافت.

به گزارش تسنیم، از سوی عاطف مجدلانی از نمایندگان پارلمان لبنان به رادیو صدای لبنان گفت هیچ گزینه‌ای جز گفت‌وگو برای کاهش تنش وجود ندارد.


حزب الله دشمن جهان اسلام را شکست داد

کمال الخیر رئیس تشکل موسوم به المرکزالوطنی فی الشمال لبنان تاکید کرد بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه کشورهای عربی مردود است و هرگز به نفع منابع مشترک اعراب نیست.


وی با محکوم کردن این بیانیه ضد ایرانی گفت آنچه در این بیانیه آمده و مقاومت لبنان را تروریسم خوانده، مردود است، زیرا حزب‌الله یک حزب ملی لبنان، و حزب عربی اسلامی است که دشمن صهیونیستی را شکست داد و بینی‌اش را به خاک مالید و همچنین سبب سربلندی هر شهروند شریف عرب شد.

الخیر از موضع جبران باسیل وزیر خارجه لبنان که علیه بیانیه پایانی نشست قاهره موضع‌گیری و رسما به آن اعتراض کرد، تمجید کرد.


باسیل چه گفت که دنباله‌روهای سعودی در لبنان برآشفتند؟

با وجود حجم گسترده فشارهای آل سعود و تطمیع و تهدید کشورهای عربی از سوی این رژیم، جبران باسیل وزیر خارجه لبنان با قاطعیت به بیانیه ضد ایرانی نشست وزیران خارجه کشورهای عربی در قاهره اعتراض و آن را رد کرد.


کشورهایی مانند عراق و الجزایر هم به این بیانیه معترض بودند تا بی اساس بودن ادعای سعودی مبنی بر اجماع عربی در همبستگی با آل سعود علیه ایران اثبات شود.


موضع باسیل در همبستگی کامل با موضع دولت لبنان اعلام شده است، وی به سبب آوردن نام حزب الله در بیانیه پایانی و نسبت دادن اقدامات تروریستی به این جنبش مقاوم و مبارزی که اسطوره شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی و اشغالگر سرزمین ملت فلسطین را در هم شکست و آبرو و اعتبار مجددی به اعراب سرشکسته از شکست‌های پیاپی رژیم‌های مرتجع عرب در برابر صهیونیست‌ها بخشید، این بیانیه را رد و از دادن رای به آن امتناع کرد که این موضع شجاعانه خشم آل سعود و دنباله‌روهای این رژیم در داخل لبنان به ویژه جریان المستقبل و چند گروه کوچک دیگر را به دنبال داشت، اما بیشتر گروه‌ها و سیاستمداران لبنانی از موضع باسیل تمجید کردند.


باسیل گفته بود لبنان به طور کلی هرگونه حمله به هر سفارت یا کنسولگری در هر کشوری را رد می‌کند و دخالت در امور داخلی هر کشوری را نمی‌پذیرد


به گزارش تسنیم، وی در اشاره تلویحی به تنش‌آفرینی رژیم آل سعود و سیاست خشونت‌طلبی و تحریک مذهیب این رژیم افزود مهمترین اولویت از نظر ما، مبارزه با تروریسم و تلاش در این راستا و کاهش تنش‌های دیگر و در راس آن تنش سنی-شیعی است که منافع ملی و قومی، عربی، اسلامی و مسیحی در آن است،‌چرا که استفاده کنندگان از این تنش، فقط اسرائیل و داعش هستند، لبنان بر اساس سیاست دولت ونقش طبیعی و اصولی خود بر تحکیم گفت‌وگو و در پیش گرفتن شیوه‌های دیپلماتیک به جای خشونت و تحریک مذهبی به عنوان وسیله‌ای برای حل مشکلات تاکید می‌کند.


باسیل با تاکید بر رویکرد لبنان مبنی بر لزوم حل تمام منازعات از راه‌های مسالمت آمیز چه در روابط متقابل یا روابط با کشورهای دیگر گفت باید راس فتنه‌ای را قطع کنیم که تنها کسانی که در کمین کشورها و ملت‌های ما نشسته‌اند،‌یعنی دشمن اسرائیلی نژادپرست از یک سو و تروریسم داعشی تکفیری از سوی دیگر از آن سود می‌برند.


روزنامه الدیار هم در مطلبی نوشته است میشل عون برای کسب آرای 65 نماینده پارلمان برای تصدی ریاست جمهوری تلاش می‌کند که 9 رای مربوط به حزب القوات(سمیر جعجع)، چهار رای مربوط به حزب کتائب و مستقل‌ها است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :