موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/38860 :کد

0

آمادگی پاکستان برای برقراری امنیت مرز با ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۷
تعداد بازدید : ۳۱۷   
 تحلیل ایران -آمادگی پاکستان برای برقراری امنیت مرز با ایران

حکمران ایالت بلوچستان پاکستان در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان، حضور هیئت ایرانی در بندر گوادر را فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات و تجربیات دانست و گفت: ایالت بلوچستان آمادگی هرگونه همکاری در...

حکمران ایالت بلوچستان پاکستان در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان، حضور هیئت ایرانی در بندر گوادر را فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات و تجربیات دانست و گفت: ایالت بلوچستان آمادگی هرگونه همکاری در زمینه برقراری امنیت مرز با جمهوری اسلامی ایران را دارد.


به گزارش تحلیل ایران، محمدخان آچاکزهی، بیان کرد: برقراری ارتباط مرزبانان ایران و پاکستان موجب ایجاد امنیت در مرز خواهد شد و در پی آن توسعه رقم می خورد.

 

حکمران ایالت بلوچستان گفت: برقراری ارتباط زمینی، دریایی و هوایی با چابهار موجب توسعه هرچه سریعتر بندر گوادر می شود.

 

وی گفت: این کشور نیز با شناسایی نقاط مرزی مناسب با جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا روز به روز روابط اقتصادی و تجاری را که به نفع هر دو کشور است ارتقا بخشد.

 

آچاکزهی افزود: ارتقای سطح تجارت با ایران از اهداف دولت پاکستان در منطقه است و افزایش مبادلات مرزی بین دو کشور موجب ارتقاء امنیت در مرزها می‌شود.

 

وی همچنین با اشاره به وجود روابط و مشترکات فرهنگی و اقتصادی از دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری پاکستان به عنوان دو کشور مسلمان و همسایه بر گسترش روابط مشترک تاکید کرد.

 

به گزارش ایسنا، ایالت بلوچستان بزرگ‌ترین ایالت کشور پاکستان است که حدود ۴۴ درصد از خاک این کشور را در بر می گیرد و مرکز آن را شهر کویته با جمعیتی بالغ بر 8 میلیون نفر را تشکیل می دهد، اقوام اصلی ساکن بلوچستان پاکستان را بلوچ ها و در رده دوم پشتون ها تشکیل می دهند که هر دو از اقوام ایرانی تبار هستند.

منبع:ایسنا


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :