موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/38912 :کد

0

تزریق سیمان به حفره‌های قلب رآکتور روزهای آتی انجام می گیرد

  ﺳﻪشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ — ۱۹:۱۸
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -تزریق سیمان به حفره‌های قلب رآکتور روزهای آتی انجام می گیرد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن تأکید بر اینکه کارهای مرتبط با اجرای برجام به سرعت به پیش می‌رود از ورود گروه‌های مختلفی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای گذشته به کشورمان خبر داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن تأکید بر اینکه کارهای مرتبط با اجرای برجام به سرعت به پیش می‌رود از ورود گروه‌های مختلفی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای گذشته به کشورمان خبر داد.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، با اشاره به اینکه مبادله اورانیوم غنی‌شده با کیک زرد "به نحو احسن انجام شده" گفت: "یک کار اساسی دیگر هم در ارتباط با رآکتور اراک است که بخشی از کارهای مرتبط با آن انجام شده است."


سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان که در حاشیه مراسم سالگرد شهادت مسعود علیمحمدی، دانشمند هسته‌ای کشورمان، در دانشگاه تهران سخن می‌گفت، اعلام کرد که طی چند روز آینده کارهای مرتبط با رآکتور اراک پیش برده خواهند شد.


کمالوندی درباره خارج کردن قلب رآکتور هسته‌ای گفت: "آنچه ما پیش از روز اجراء تعهد به انجام داده‌ایم این است که کلندریای رآکتور بیرون آورده شده و در حفره‌های آن، نه در قلب رآکتور، سیمان تزریق شود. این کار باید ظرف روزهای آینده انجام شود. بخشی از مقدمات را شروع کرده‌ایم اما کار را زمانی به انتها می‌رسانیم که کارهای دیگر نیز انجام شود."


وی در ادامه با اشاره به اینکه "خیلی سریع و شدید کار می‌کنیم" افزود: "تعداد زیادی بازرسان آژانس در گروه‌های مختلف طی روزهای گذشته وارد شده‌اند."


کمالوندی با اشاره به اینکه طرفین در حال انجام تعهدات خودشان در حوزه مسائل فنی، حقوقی و تحریم‌های هستند تصریح کرد: "اجرای رفع‌ تحریم‌ها منوط به این است که آژانس اعلام بکند که ایران کارهای فنی خود را انجام داد. این کارها بسیار سنگین و فنی است و ما خیلی تلاش کرده‌ایم که بتوانیم حتی‌الامکان بتوانیم این زمان را کوتاه کنیم."


وی در ادامه تأکید کرد که اگر قرار باشد تخلفی انجام دهد "و اگر قرار باشد ما بازگشت به عقب کنیم این بازگشت با ماشین‌های نسل جدید که بهره‌وری و سرعت بیشتری دارند این کار را انجام خواهیم داد."


سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن بیان اینکه نباید "نقاط منفی" زیاد برجسته شود، گفت: "اگرچه باید اعتماد به طرف مقابل نداشته باشیم.  به همین دلیل بود که ما در زمان مبادله مواد این کار را در سه مرحله و پس از آزمایش و اطمینان از محموله انجام دادیم."


وی همچنین اعلام کرد که بخشی از کندی کارهای مرتبط با اجرای تعهدات نیز به دلیل این بی‌اعتمادی و عدم اطمینان به طرف مقابل بوده است.


کمالوندی ضمن ابراز امیدواری نسبت به انجام کارها بر اساس جدول پیش‌بینی شده پیش‌بینی کرد که گزارش آژانس درباره اجرای تعهدات هسته‌ای کشورمان در برجام، طی چند روز آتی منتشر شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :