موضوعات ‌مرتبط: فناوری ارتباطات

a/38934 :کد

0

اینترنت ایران ۲ ماه دیگر در افغانستان راه‌اندازی می‌شود

  ﺳﻪشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ — ۲۱:۱۸
تعداد بازدید : ۴۱۷   
 تحلیل ایران -اینترنت ایران ۲ ماه دیگر در افغانستان راه‌اندازی می‌شود

سخنگوی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان با بیان اینکه به دنبال کاهش قیمت و افزایش کیفیت اینترنت هستیم، گفت: قطع کامل اینترنت پاکستان را تکذیب می‌کنیم ولی تا ۲ ماه دیگر به اینترنت ایران متصل می شویم.

سخنگوی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان با بیان اینکه به دنبال کاهش قیمت و افزایش کیفیت اینترنت هستیم، گفت: قطع کامل اینترنت پاکستان را تکذیب می‌کنیم ولی تلاش داریم تا ۲ ماه دیگر به اینترنت ایران متصل شویم.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس،«محمدیاسین صمیم» سخنگوی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان با بیان اینکه به دنبال کاهش قیمت و افزایش کیفیت اینترنت هستیم گفت: تلاش داریم تا 2 ماه دیگر به اینترنت ایران متصل شویم.


برخی اخبار از افزایش نارضایتی‌ها از اینترنت خریداری شده از پاکستان و خدمات نامطلوب آن خبر می‌دهد تا جایی که مسئولان وزارت مخابرات افغانستان را بر آن داشت تا پهنای باند اینترنت وارداتی از اسلام‌آباد را کاهش دهند.


مقامات کابل با اعلام اینکه سعی می‌کنند با کشورهای همسایه افغانستان مذاکراتی را آغاز و اینترنت کشورهای دیگر را جایگزین پاکستان کنند از نهایی شدن مذاکرات خرید اینترنت از ایران، قزاقستان و قرقیزستان خبر می‌دهند در حالی که آغاز مذاکرات با کشورهای ثالث توانسته بود مقامات اسلام‌آباد را بر‌آشفته کرده تا جایی که پیشنهادات جدید و اغوا کننده‌ای را برای تغییر نظر کابل مطرح کرده‌اند.


سخنگوی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه گویا افغانستان اینترنت پاکستان را قطع کرده و دیگر تمایلی به خرید اینترنت از آن کشور ندارد، این گزارش‌ها را تکذیب کرد و گفت: ما از مسیرهای «تورخم» و «چمن» از پاکستان اینترنت وارد می‌کنیم و تمایلی به قطع اینترنت نداریم.


وی با تأکید بر ضرورت جایگزینی اینترنت پاکستان گفت: اینترنت پاکستان در برخی موارد با مشکلات فنی و ناامنی مواجه است به همین دلیل وزارت مخابرات با جمهوری اسلامی ایران، قزاقستان و قرقیزستان قرارداد خرید اینترنت منعقد کرده و قرار است تا 2 ماه آینده به اینترنت ایران متصل شویم.

وی با بیان اینکه مسئله خرید اینترنت از کشورهای آسیای مرکزی و ایران به هیچ وجه مسئله‌ای سیاسی نیست، بلکه مسئله اقتصادی و در راستای توسعه زیرساخت‌های مخابراتی است، این تغییرات را برای افغانستان لازم دانست و گفت: در این تغییرات به هیچ وجه بحث‌ منافع شخصی و یا گروهی در بین نیست.


سخنگوی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان گفت: این وزارت 2 قرارداد با قزاقستان به قیمت‌های 75 هزار دلار و 132 هزار دلار و یک قرارداد با قرقیزستان و یک قرارداد دیگر با ایران منعقد کرده که بر اساس هر قرارداد 10 گیگ اینترنت وارد کشور می‌شود.


یاسین صمیم با اشاره به قیمت اینترنت پاکستان گفت: پیش از این در ازاء هر 10 گیگ اینترنت 250 هزار دلار می‌پرداختیم، اما زمانی که مذاکرات ما با ایرانی‌ها و مسئولان قرقیزستان و قزاقستان آغاز شد، پاکستان بهای اینترنت خود را به 180 هزار دلار کاهش داد.


***مشروح مصاحبه با وی به شرح ذیل است***


فارس: عامل پایان خرید اینترنت از پاکستان چیست؟

صمیم: چند روز قبل، برخی رسانه‌های داخلی این موضوع را به صورت دقیق بازتاب ندادند در حالی که خرید اینترنت با پاکستان قطع نشده است و هنوز هم ما از مسیرهای «تورخم» و «چمن» از پاکستان اینترنت دریافت می‌کنیم.


پیش از این 10 گیگ اینترنت از پاکستان وارد می‌کردیم و این موضوع هنوز ادامه دارد زیرا ما با این کشور قرارداد امضا کرده‌ و تا اینترنت مورد نیاز از دیگر کشورها وارد افغانستان نشود نمی‌توانیم اینترنت خود را از پاکستان قطع کنیم.


حتی در پارلمان بعضی از اعضای مجلس مانند «حمید لالی» نماینده مردم قندهار این مورد را به اشتباه متوجه شده و سپس آنرا مطرح کرد.


همکاری‌ ما با کشورهای ایران، قزاقستان و قرقیزستان به معنای انتخاب جایگزین برای پاکستان نبوده و نیت و هدف اصلی ما در این مورد قطع وابستگی به یک مسیر و کشور بودیم. ضمن اینکه ممکن است مسیر قبلی در اثر بروز برخی مشکلات امنیتی و فنی دچار اختلالاتی در خدمات اینترنتی شود که با مسیرهای دیگر می‌توانیم نیازمندی‌های موقت خود را بر طرف کنیم.


برای اینکه بتوانیم این مشکل را بر طرف کنیم، قرار دادی را با قرقیزستان امضا کرده و قرار است اینترنتی که از قرقیزستان وارد افغانستان می‌شود در مرحله آزمایش فنی قرار گرفته تا آماده بکارگیری شود.


با قزاقستان نیز 2 قرارداد امضا کردیم که از 2 مسیر اینترنت خود را وارد افغانستان کند که یک مورد آن از مسیر ازبکستان و دیگری از مسیر ترکمنستان است اما تاکنون کار اجرایی این قراردادها شروع نشده است.

با ایران هم قرارداد 10 گیگی با قیمت 105 هزار دلار امضا کردیم که هنوز عملی نشده و البته این قرارداد هم نیاز به زمان دارد تا به شبکه ملی ما متصل شود.


دلیل اصلی این قراردادها آن است که ما بتوانیم در مورد مسیرها جایگزینی را در نظر داشته باشیم تا در صورت بروز مشکل دچار نگرانی نشده و بتوانیم به شهروندان افغانستانی خدمات را ادامه دهیم.


فارس: افغانستان قبلا چه مقدار اینترنت از پاکستان خریداری می‌کرد و قرارداد وزارت مخابرات تا چه زمانی منعقد شده است؟


صمیم: این یک قرارداد تجاری و بدون درج زمان مشخص است لذا هر گاه یکی از طرفین بخواهد می‌تواند آنرا لغو کند، اما ما اکنون از 2 مسیر از پاکستان اینترنت دریافت می‌کنیم که 5 گیگ آن در شبکه ملی ما فعال شده و 5 گیگ دیگر آن تاکنون فعال نشده است.


بحث خرید اینترنت کاملاً یک بحث تجاری و فنی است و به مسائل سیاسی ربطی ندارد لذا هرگاه یکی از طرفین احساس کند که این قرارداد به نفع آنها نیست می‌تواند قرار داد را لغو کند.


فارس: قیمت هر 10 گیگ اینترنت پاکستان برای افغانستان چه مقدار هزینه دارد؟


صمیم: هر 10 گیگ اینترنت که از پاکستان وارد افغانستان می‌شود با قیمت فعلی 180 هزار دلار است اما زمانی که ما گفت‌وگو خرید اینرتنت را با آسیای مرکزی آغاز کردیم پاکستانی‌ها قیمت 10 گیگ اینترنت را از 255 هزار دلار به 180 هزار دلار کاهش داده‌اند.


تلاش‌های ما برای مذاکره با کشورهای مختلف برای خرید اینترنت ادامه دارد، زمانی که ما اینترنت را از آسیای‌مرکزی وارد افغانستان کنیم فشار خود را به پاکستان بیشتر می‌کنیم تا قیمت خود را کاهش و کیفیت آن را بالا ببرد.


فارس: اینترنت ایران، قزاقستان و قرقیزستان برای افغانستان چه تفاوت‌هایی با اینترنت پاکستان می‌تواند داشته باشد؟


صمیم: یکی از تفاوت‎‌های مهم، قیمت اینترنت است، از ایران 10 گیگ اینترنت را به قیمت 105 هزار دلار خریداری می‌کنیم که در هر 10 گیگ اینترنت نسبت به پاکستان 75 هزار دلار تفاوت دارد و همین‌طور از قزاقستان یک بسته 10 گیگی را با 132 هزار دلار و بسته‌ دیگر 10 گیگی با 75 هزار دلار خریداری می‌شود که در واقع این پایین‌ترین قیمت اینترنت است.


اما مهم‌تر از همه در اینجا بحث کیفیت است ضریب اطمینان خدمات اینترنت پاکستان پایین بوده و حدود 85 درصد است، این در حالی است که ضریب اطمینان خدمات قزاقستان و ایران نسبت به این بیشتر است.


فارس: آیا در مسئله عدم خرید اینترنت از پاکستان و جایگزین کردن آن با کشورهای آسیای مرکزی و ایران، مسائل سیاسی هم دخیل هستند؟


صمیم: به هیچ وجه بحث سیاسی در این موضوع دخیل نیست زیرا این مورد یک بحث کاملا اقتصادی و فنی بوده و تنها منافع افغانستان برایمان مهم است.


اینترنتی را که ما از پاکستان خریداری می‌کنیم از آن وزارت مخابرات نیست، بلکه این اینترنت در اختیار شرکت «افغان تیلی‌کام» که شرکت دولتی است و باید در بازار با شرکت‌های دیگر رقابت کرده و بتواند خدمات را با کیفیت بهتر و قیمت کمتری به بازار عرضه کند اما تمام تلاش ما این بوده که بتوانیم خدمات بهتر با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب‌تری برای شهروندان افغانستان ارائه کنیم.


فارس: با خریداری اینترنت از کشورهای ایران، قزاقستان و قرقیزستان چند درصد اینترنت افغانستان بهبود پیدا می‌کند و در قیمت اینترنت چه مقدار تغییراتی بوجود خواهد آمد؟


صمیم: بسیار زود است در این باره سخن گفته و به صورت دقیق بگوییم زیرا این یک مسئله فنی است. نخست باید به شبکه‌های ملی وصل شود و مرحله آزمایش‌ فنی را پشت سر بگذراند و در مرحله بعد درصد آن مشخص می‌شود که با چه‌مقدار تخفیف و امنیت بیشتر اینترنت در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.


فارس: چه‌زمانی این برنامه‌ها اجرا خواهد شد و مردم می‌توانند از اینترنت ایران، قزاقستان و قرقیزستان استفاده کنند؟


صمیم: قرارداد اینترنت قرقیزستان تقریباً نهایی شده و در مرحله آزمایش فنی قرار دارد و بعد از این مرحله می‌توانیم از آن استفاده کنیم.


قراردادهای جدید تأثیر فوق‌العاده‌ای بر کیفیت خدمات اینترنت خواهد گذاشت. با ایران و قزاقستان قرارداد امضا شده و باید مسئولان فنی  ظرفیت سیستم‌ها و اقدامات اجرایی آن را به پیش ببرند.


ما به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم در حدود یک تا 2 ماه دیگر به شبکه فیبرنوری ایران و قزاقستان متصل خواهیم شد.


فارس: به عنوان آخرین پرسش مهم‌ترین برنامه‌های وزارت مخابرات در بخش اینترنت خصوصاً کاهش قیمت چیست؟


صمیم: افغانستان تا در زمینه توافقنامه‌های مختلف در منطقه روابطش را با دیگران توسعه دهد.


در بخش مخابرات اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع که 23 کشور عضویت آن هستند توانستیم عضو شویم.


زمینه‌ای برای طرح خواست‌ها، مشکلات و چالش‌های ما فراهم شده تا ما با کشورهای منطقه همکاری بیشتری داشته باشیم.

 

یکی از برنامه‌های ما اتصال به چین از طریق بندر «واخان» است که در این مورد گفت‌وگوهای ما جریان دارد.


«افغان تیلی‌کام» هم درحال گفت‌وگو است، در واقع تمام کشورهایی که نام بردیم با ما در حال مذاکره هستند و امیدواریم که این در کیفیت و قیمت اینترنت تغییراتی مثبتی را بوجود آورد.


مهم‌تر از همه هدف ما از مواصلات دراز مدت منطقه‌ای تبدیل افغانستان به ترانزیت یا گذرگاه اطلاعات منطقه‌ است که خوشخبتانه با امضای قرارداد دومی که قرار است از خاک ازبکستان به افغانستان وارد شود عملاً ما به این هدف نزدیک شده‌ایم.


بر طبق این قرارداد ما 10 گیگ اینترنت را با 75 هزار دلار از قرقیزستان خریداری خواهیم کرد و قرار است ازبکستان از ما حق ترانزیت نگیرد و در برابر آن اجازه دهیم که اینترنت خود را به کشورهای دیگر منطقه مانند: هند و پاکستان انتقال دهد که ما همچنان از آنها حق ترانزیت نخواهیم گرفت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :