موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/39067 :کد

0

اکثر بولیویایی ها از انتخاب مجدد مورالس حمایت می کنند

  چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ — ۰۹:۰۲
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -اکثر بولیویایی ها از انتخاب مجدد مورالس حمایت می کنند

بر اساس نظرسنجی روزنامه بولیویایی «ال دبر» در مورد همه پرسی روز ۲۱فوریه (۲ اسفند )، اکثر بولیویایی ها با تغییر قانون اساسی برای انتخاب مجدد «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی موافق هستند.

بر اساس نظرسنجی روزنامه بولیویایی «ال دبر» در مورد همه پرسی روز 21فوریه (2 اسفند )، اکثر بولیویایی ها با تغییر قانون اساسی برای انتخاب مجدد «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی موافق هستند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، این نظر سنجی نشان می دهد که 41درصد از مردم بولیوی موافق انتخاب مجدد مورالس در انتخابات بعدی ریاست جمهوری و 37درصد نیز مخالف هستند.
در این نظر سنجی 11درصد ترجیح دادند گزینه خود را اعلام نکنند و هشت درصد نیز مردد بودند.


در هفدهم سپتامبر 2015 (26 شهریور )، جنبش های اجتماعی که پایه های حزب حاکم دولت «جنبش به سوی سوسیالیسم» را تشکیل می دهند، لایحه ای به مجلس ارائه کردند که با تصویب آن مورالس و «آلوارو گارسیا لینرا» رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری می توانند برای دومین بار پیا پی کاندیدای انتخاب شوند.
مورالس که از سال 2006 میلادی، سه دوره متوالی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد تا سال 2020 زمام قدرت را در دست خواهد داشت.


براساس قوانین بولیوی، مورالس فقط می توانست هشت سال رئیس جمهور باشد، اما با تغییر قانون اساسی، یک بار دیگر کاندیدای ریاست جمهوری شد و سال گذشته به پیروزی رسید. اکنون اعضای دولت می خواهند بار دیگر قانون اساسی را تغییر دهند تا مورالس برای چهارمین بار نامزد انتخابات شود.


برای این منظور، قرار است روز21 فوریه (2 اسفند ) یک همه پرسی برای تغییر قانون اساسی انجام و مشخص شود که آیا مورالس می تواند بار دیگر نامزد انتخاباتی شود یا خیر ؟ موضوعی که احزاب اپوزیسیون با آن مخالف هستند.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :