موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/39084 :کد

0

خیز عربستان برای نفوذ در تاجیکستان

  چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۱
تعداد بازدید : ۳۳۲   
 تحلیل ایران -خیز عربستان برای نفوذ در تاجیکستان

کارشناس سیاسی روس معتقد است در پی سفر رئیس جمهور تاجیکستان به عربستان سعودی، زمینه برای نفوذ بیشتر «ریاض» در این کشور فراهم خواهد شد.

کارشناس سیاسی روس معتقد است در پی سفر رئیس جمهور تاجیکستان به عربستان سعودی، زمینه برای نفوذ بیشتر «ریاض» در این کشور فراهم خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، «ایگور پانکروتینکو» کار‌شناس سیاسی روس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، سفر اخیر «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان به عربستان سعودی را در راستای جلب کمک‌های مالی «ریاض» دانست.

وی گفـت: بدون تردید با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی در تاجیکستان و منطقه، جلب کمک‌های مالی خارجی برای دوشنبه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و مقامات عالی تاجیک به این منظور برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌اند.

کارشناس روس در ادامه افزود: به نظر می‌رسد که از نگاه دوشنبه یکی از این کشور‌ها می‌تواند عربستان سعودی باشد اما آغاز سفر 3 روزه رحمان به ریاض با اتفاق بدی مصادف شد. در آن روز آل سعود اقدام به اعدام شیخ «نمر باقر النمر» در یکی از زندانی‌های خود کرد. البته این اتفاق روی برنامه سفر رحمان هیچ گونه تاثیری نگذاشت در حالی که «دیوید کامرون» نخست ‌وزیر بریتانیا که در اصل هیچ نوع حسن توجهی نسبت به شیعیان و جهان اسلام ندارد، دیدار خود با سعودی‌ها را به تعویق انداخت.

این موضوع حاکی از آن است که این مقام عالی یکی از کشورهای مهم جهان برخلاف برخی نتوانست از کنار چنین موضوع حساس راحت رد شد.

پانکروتینکو با بیان اینکه در متن مشکلات موجود اقتصادی تاجیکستان نخبگان حاکم این کشور آماده مذاکرات با هر طرف خارجی می‌باشند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد در این راستا عربستان سعودی یکی از کشورهای مورد توجه زیاد دوشنبه بوده و ریاض نیز آماده است در برابر وفاداری شرکای خود «سخاوتمندی» نشان دهد.

به گفته وی، از اینجاست که دوشنبه طی دیدار و گفت‌و‌گو‌های خود با مقامات عالی عربستان سعودی خواستار سهم مالی این کشور در ساخت نیروگاه‌های آبی متوسط و بزرگ و ایستگاه‌های فرعی، خطوط انتقال برق با ولتاژ بالا، کارخانجات نساجی، استخراج و فرآوری مواد معدنی و پروژه‌های آبیاری اراضی شد.

به اعتقاد این تحلیلگر سیاسی روس، ریاض در تاجیکستان منافع واقعی اقتصادی نداشته بلکه از همکاری با دوشنبه به دنبال کمک گرفتن برای گسترش نفوذ خود در آسیای مرکزی است. برای تحقق این مهم ریاض نیاز به یک جای پا در منطقه را دارد که ظاهرا چنین شرایطی را در اختیار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در سطح رسمی 3 توافق‌نامه و 2 یادداشت تفاهم در زمینه‌های مبارزه با جنایتکاری، همکاری در بخش علوم و فن آوری، ورزش و جوانان، تعاملات بین وزارت‌خانه‌ها و توسعه همکاری‌های هواپیمایی به امضا رسید ولی این اسناد به اصطلاح آن بخش از کوه یخ است که به چشم می‌خورد.

پانکروتینکو افزود: 108 میلیون دلاری که دوشنبه از طریق بانک توسعه اسلامی جهت بازسازی بزرگراه بین المللی دریافت خواهد کرد، پرداخت اولیه در برابر واگذاری فرصت برای گسترش نفوذ منطقه‌ای ریاض از طریق شبکه و موسسات به اصطلاح قانونی نظیر بنیاد توسعه سعودی می‌باشد.

کارشناس روس در ادامه عنوان کرد: چنانچه برنامه طبق توافقات در جریان این سفر انجام شده (از جمله با جانشین ولیعهد «محمد بن سلمان» که معاون دوم نخست وزیر و وزیر دفاع عربستان سعودی بوده و مسئولیت تحقق برخی از مسائل حساس سیاست خارجی کشورش را بر دوش دارد) پیش برود، دوشنبه از کمک‌های بیشتر مالی برخوردار خواهد شد و آن عده از گروه‌های سلفی محلی که از سوی ریاض هدایت می‌شوند، نسبت به مدیریت این کشور حسن نیت نشان خواهند داد.

پانکروتینکو در بخش دیگر این گفت‌و‌گو اظهار داشت: تا جایی که کمک‌های توافق شده مالی عربستان سعودی بتواند بخشی از نیازهای فعلی مقامات تاجیک را رفع کند، برای دوشنبه لازم خواهد بود به مسکو و پکن اطمینان دهد که توافقات به دست آمده فقط به عرصه‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و خیریه ارتباط دارد اما به نظر می‌رسد که محدود کردن سطح تماس‌ها با تهران نیز یکی از پیش زمینه‌های تضمین به اصطلاح «حسن نیت مالی» ریاض خواهد بود. احتمالا بیشتر توجه و وقت سیاست خارجی دوشنبه در آینده نزدیک روی این 2 زمینه یا حوزه متمرکز خواهد شد.

منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :