موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/39170 :کد

0

ترکیه خود داعش را قدرتمند کرده است

  چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۵:۴۱
تعداد بازدید : ۳۵۹   
 تحلیل ایران -ترکیه خود داعش را قدرتمند کرده است

یک هفته نامه آلمانی با اشاره به اینکه حملات تروریستی داعش به مرکز استانبول رسیده است، تاکید کرد که دولت ترکیه خوداین گروه تروریستی را قدرتمند کرده است.

یک هفته نامه آلمانی با اشاره به اینکه حملات تروریستی داعش به مرکز استانبول رسیده است، تاکید کرد که دولت ترکیه خوداین گروه تروریستی را قدرتمند کرده است.


به گزارش تحلیل ایران، هفته نامه اشترن در مطلبی با اشاره به حمله تروریستی روز گذشته در استانبول ترکیه نوشت: ترور افراط گرایی به مرکز استانبول رسیده است؛ یک تروریست حدود ده نفر را در این شهر به آغوش مرگ فرستاد. ترکیه دشمن اعلام شده داعش است اما دولت آنکارا خود این تروریست ها را قدرتمند کرده است.

 

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب نوشت: در ماه جولای گذشته در سوروچ ترکیه در نزدیکی مرزهای سوریه حدود 34 نفر قربانی یک بمب گذاری انتحاری از طرف تروریسم داعش شدند.

در ماه اکتبر نیز در پایتخت ترکیه، دو بمب گذار انتحاری از گروه داعش با حملات تروریستی خود 102 قربانی گرفتند.

 

ترکیه حالا دوباره مانند سابق به بخشی از خاورمیانه و درگیری ها و اختلافات آن تبدیل شده است.

 

حملات تروریستی در سوروچ و آنکارا علیه کردها ، همان ملت بدون سرزمینی شکل گرفت که تا به حال در سوریه موفق تر از همه با تروریسم داعش مبارزه کرده اند. جنگ در سوریه در ترکیه به عنوان یک مسئله فرعی و جانبی قلمداد می شود.

 

ترکیه از ابتدا تحت تاثیر درگیری های داخلی در سوریه بود و در این درگیری ها دخالت کرده و نقش متناقضی را ایفا می کرد.

 

مدت طولانی دولت آنکارا و رجب طیب اردوغا ، رئیس جمهور این کشور تروریسم داعش در سوریه را انکار کرده و حتی از آن ها حمایت می کرد تا اینکه فشار غرب روی آنکارا تشدید شد.

 

در حال حاضر ائتلاف غربی ضد داعش اجازه دارد حملات هوایی را از ترکیه علیه داعش انجام دهد.

 

نویسنده در ادامه تصریح کرد: به این ترتیب ترکیه در راستای قدرت گرفتن داعش مقصر است و دولت ترکیه دشمن فعلی خود را خودش قدرتمند کرده است.

 

در ادامه آمده است: همزمان جنگ در جنوب شرقی ترکیه منطقه ای که اقلیت کردها در آن ساکن هستند حاکم است. ارتش ترکیه در این منطقه با نیروهای امنیتی کرد مبارزه می کند. روزانه تعداد زیادی از نیروهای امنیتی کرد و ترک در این درگیری ها کشته می شوند. همچنین تعداد زیادی غیر نظامیان و زنان و کودکان کرد هم در بین قربانیان وجود دارند.

 

اتحادیه اروپا به دلیل اینکه برای حل بحران پناهندگان به مناسبات خوب با ترکیه علاقمند است در برابر این وضعیت سکوت می کند. دولت ترکیه نیز این مبارزات را به عنوان عملیات ضد تروریستی توجیه می کند. دولت ترکیه می خواهد در این درگیری ها خود را قدرتمند و سازش ناپذیر نشان دهد.

 

کشتار انسان ها به وضعیتی نرمال در خاورمیانه تبدیل شده است که حالا ترکیه هم شامل آن می شود. مدتهاست که در حلب و دمشق انسان های زیادی کشته می شوند و حالا همچنین این اتفاقات در مناطق کرد نشین ترکیه یا در مرکز استانبول اتفاق می افتد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :