موضوعات ‌مرتبط: سیاسی داخلی

a/39193 :کد

0

اسلام نه تنها هنر را قبول دارد بلکه به آن تشويق نيز می کند

  چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۷
تعداد بازدید : ۲۷۲   
 تحلیل ایران -اسلام نه تنها هنر را قبول دارد بلکه به آن تشويق نيز می کند

بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار دست‌اندرکاران همايش ملّي «فقه هنر» صبح امروز در مرکز همايش‌هاي غدير دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، منتشر شد.

بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار دست‌اندرکاران همايش ملّي «فقه هنر» صبح امروز در مرکز همايش‌هاي غدير دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، منتشر شد.


به گزارش تحلیل ایران، بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندرکاران همايش ملّي «فقه هنر» که در تاريخ 21 دي 1394 برگزار شده بود، صبح امروز در مرکز همايش‌هاي غدير دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، منتشر شد.
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين ديدار با اشاره به اهميت موضوع هنر و اظهار خرسندي از ورود حوزه علميه به مقوله فقه هنر، گفتند: هنر، امري مبارک و انساني، زاييده تخيل قوي و ذوق وافي و جزء زندگي انسان است و در ميان فقها و در حوزه‌هاي علميه نيز همواره هنرمندان برجسته‌اي در شاخه شعر و ادب وجود داشته‌اند.
 
رهبر انقلاب، «تحقيق، عمق‌يابي و تبيين فقه هنر براي جامعه» را کاري مبارک و لازم خواندند و خاطرنشان کردند: فقه، متکفّل همه امور زندگي بشر است و هنر نيز يکي از همين امور است که بايد فقه به آن بپردازد.
 
ايشان لازمه استنباط احکام و اظهار نظر فقهي درخصوص مقولات هنري را آشنايي فقيه با هنر و حد و مرزهاي آن دانستند و افزودند: اسلام نه تنها هنر را قبول دارد بلکه به آن تشويق نيز مي‌کند و نمونه‌هاي تاريخي آن، نشاندهنده همين توجه و تشويق است.
 
حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به آميخته بودن هنر با جوامع بشري امروز و آثار مستقيم آن در فکر، روح و سبک زندگي انسان، گفتند: در خصوص برخي فتاواي معروف در مسائل هنري با دقت و عمق‌يابي مي‌توان به حرف‌هاي تازه و نويي رسيد.
 
رهبر انقلاب در خصوص الزامات نوآوري در فقه هنر تأکيد کردند: بايد مسئله «انضباط فقهي» به‌طور جدي مورد توجه باشد و بدون تأثير گرفتن از جوّ عمومي، و با استفاده از اصول و روش استنباط فقهاي شيعه در مراجعه به کتاب و سنّت، در خصوص فقه هنر نيز به نتايجي رسيد.
 
ايشان همچنين با تقدير از پايه‌گذاري سنت حسنه تفقه در هنر و برگزاري همايش فقه هنر، خطاب به دست اندرکاران اين همايش تأکيد کردند: اين کار بايد خيلي زودتر از اينها انجام مي‌گرفت و اکنون که آغاز شده است، بايد آن را بدون توقف دنبال کنيد.
منبع: خبرگزاري صداوسيما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :