a/39214 :کد

0

طرح احیای چمن سلطانیه در دستور کار میراث فرهنگی است

  چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ — ۲۱:۱۷
تعداد بازدید : ۴۴۰   
 تحلیل ایران -طرح احیای چمن سلطانیه در دستور کار میراث فرهنگی است

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان با بیان اینکه چمن سلطانیه در حال حاضر در خطر نابودی است، گفت: احیای چمن تاریخی سلطانیه در راستای حفظ تمدن این شهرستان لازم است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان با بیان اینکه چمن سلطانیه در حال حاضر در خطر نابودی است، گفت: احیای چمن تاریخی سلطانیه در راستای حفظ تمدن این شهرستان لازم است.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار تسنیم در زنجان، یحیی رحمتی  اظهار داشت: به دلیل کاهش آب‌های زیر زمینی شهرستان سلطانیه و برداشت بی‌رویه اهالی این شهرستان از چمن سبب کاهش ماندگاری چمن سلطانیه شده که احیای دوباره آن لازم است.


وی تصریح کرد: چمن تاریخی سلطانیه با قدمت 7 هزار ساله که عامل اصلی به وجود آمدن گنبد سلطانیه است که حفظ آن به عنوان پایه‌های تمدن مهم بوده و به دلیل ظرفیت بزرگ چشم انداز طبیعی و پوشش گیاهی خاص نیاز به نگهداری دارد.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان بیان کرد: در چمن تاریخی سلطانیه قصه‌ها و افسانه‌هایی متفاوتی وجود دارد که اگر احیا نشود همه افسانه‌ها و قصه‌ها نیز به فراموشی سپرده می‌شوند.


وی با بیان اینکه گنبد در میان چمن سلطانیه زیبایی منحصر به‌فردی دارد، ابراز کرد: چمن سلطانیه در طول تاریخ برای جذب و ماندگاری گردشگر تاثیر زیادی داشته و وجود اسب‌ها در چمن و طبیعی بودن چمن یک جاذبه بسیار زیبایی در خود ایجاد کرده و این چمن در حاشیه شهر به یک حریم در شهرستان تبدیل شده است.


رحمتی با اشاره به اقداماتی که در راستای بهبود و احیای چمن سلطانیه انجام شده است، خاطر نشان کرد: با همکاری اداره‌کل منابع طبیعی استان کارهای مطالعاتی احیای چمن سلطانیه انجام شده و عملیاتی شدن آن نیز به تصویب رسیده است که تا دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.


وی با اشاره به جغرافیای چمن سلطانیه عنوان کرد: چمن سلطانیه با وسعت طبیعی 250 هکتار در سمت جنوب فلات زنجان و با امتداد شرقی – غربی قرار گرفته است.


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان افزود: در متون جغرافیایی چمن سلطانیه بهترین نوع از علفزارهای دنیا است که ارتفاع علف آن به 30 تا 90 سانتی‌متر می‌رسد و از اینرو اهمیتی کمتر از گنبد سلطانیه ندارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :