موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/39220 :کد

0

آزمایش۲۱ ژنی جهت تمایز بیماران سرطانی نیازمند شیمی درمانی

  چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ — ۲۲:۱۰
تعداد بازدید : ۳۱۴   
 تحلیل ایران -آزمایش۲۱ ژنی جهت تمایز بیماران سرطانی نیازمند شیمی درمانی

مراحل آزمایشگاهی تست ۲۱ ژنی آنکوتایپ به منظور تمایز بیماران مبتلا به سرطان نیازمند به شیمی درمانی از بیمارن غیر نیازمند در پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی به پایان رسیده است.

مراحل آزمایشگاهی تست 21 ژنی آنکوتایپ به منظور تمایز بیماران مبتلا به سرطان نیازمند به شیمی درمانی از بیمارن غیر نیازمند در پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی به پایان رسیده است و مراحل اعتبارسنجی آن در دست انجام است.


به گزارش تحلیل ایران از پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی، دکتر رضوان اسمعیلی عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان سینه در خصوص کاربرد آزمایش مذکور گفت: امروزه در جهان روش های آزمایشگاهی متعددی در جهت شخصی کردن درمان در بیماران سرطانی در حال ابداع و گسترش است.


وی افزود: برخی از این آزمایش ها به منظور تمایز بیماران نیازمند و غیر نیازمند به شیمی درمانی راه اندازی شده و با انجام آنها می توان بخش قابل توجهی از بیماران را از شیمی درمانی های غیر ضروری و آثار سوء آنها معاف کرده و بعلاوه صرفه جویی اقتصادی چشمگیری در حوزه درمان به عمل آورد.


اسمعیلی مدیر گروه پژوهشی پروتئین های نوترکیب، در ادامه تصریح کرد: یکی از مهمترین این آزمایش ها تست 21 ژنی است که قادر است خطر عود بیماری در مبتلایان به سرطان سینه را اندازه گیری کرده و بر اساس آن امکان انتخاب شیمی درمانی یا هورمون درمانی را برای بیماران فراهم کرد.


وی اضافه کرد :این آزمایش تنها در کشور امریکا قابل انجام است و تمامی نمونه ها از سرتاسر دنیا به صورت تک قطبی در آن کشور و در یک آزمایشگاه بررسی می شوند و نتایج برای مراکز درخواست کننده ارسال می شود.


مدیر پروژه آزمایش 21 زنی در پژوهشکده سرطان سینه افزود: با توجه به هزینه بالای انجام این تست در خارج از کشور و همچنین وقت گیر بودن ارسال نمونه و با توجه به تحریم های موجود، این مرکز فوق تخصصی اقدام به سرمایه گذاری جهت راه اندازی و اعتبار سنجی این آزمایش نموده است.


وی ادامه داد:با تلاش های انجام گرفته توسط متخصصان این پژوهشکده، مراحل راه اندازی این آزمایش به پایان رسیده و در حال حاضر منتظر اعتبارسنجی آن تحت نظارت آزمایشگاه مرجع سلامت است .


اسمعیلی در پایان تصریح کرد: بدیهی است که در صورت تایید این روش در کشور علاوه بر سهولت دسترسی بیماران، صرفه جویی قابل توجهی متوجه سیستم درمانی کشورخواهد شد.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :