موضوعات ‌مرتبط: سیاسی ایران در جهان

a/39254 :کد

0

هیل:قضات دیوان عالی آمریکابااستدلال بانک مرکزی ایران موافقند

  پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ — ۰۱:۲۳
تعداد بازدید : ۳۰۳   
 تحلیل ایران -هیل:قضات دیوان عالی آمریکابااستدلال بانک مرکزی ایران موافقند

دیوان عالی آمریکا، در پرونده مربوط به بانک مرکزی ایران و کسانی که قربانیان بمب‌گذاری بیروت خوانده شده‌اند، استدلال طرف ایرانی را پذیرفته است.

دیوان عالی آمریکا، در پرونده مربوط به بانک مرکزی ایران و کسانی که قربانیان بمب‌گذاری بیروت خوانده شده‌اند، استدلال طرف ایرانی را پذیرفته است.


 

به گزارش تحلیل ایران، دیوان عالی آمریکا، روز چهارشنبه در پرونده مربوط به بانک مرکزی ایران و کسانی که قربانیان بمب‌گذاری بیروت خوانده شده‌اند، ظاهراً به سمت پذیرش استدلال طرف ایرانی متمایل شده است.


وبگاه «هیل»، نشریه کنگره آمریکا روز چهارشنبه گزارش داد این دادگاه، پذیرای این استدلال است که کنگره با وضع مصوبه‌ای برای پرداخت ۱.۷۵ میلیارد دلار به «قربانیان بمب‌گذاری بیروت» از حساب بانک مرکزی اصل تفکیک قوا را نقض کرده است. 


کنگره، سال ۲۰۱۲ با تصویب قانون «کاهش تهدیدهای حقوق بشر ایران و سوریه» مجوز برداشت از حساب بانک مرکزی و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حمله را صادر کرده بود.

بانک مرکزی ایران می‌گوید مصوبه کنگره ناقض اصل تفکیک قوا است بر نتیجه پرونده‌ای که در قوه قضائیه آمریکا در حال بررسی بوده، اثر گذاشته است.


«جفری لامکن»، وکیل بانک مرکزی ایران می‌گوید کنگره می‌تواند مصوبه‌هایی برای تغییر قوانین جاری وضع کند، اما دیکته کردن نتایج پرونده‌های قضایی - موردی که در پرونده بانک مرکزی اتفاق افتاده - غیرقانونی است. 

دیوان عالی آمریکا قرار بود امروز، چهارشنبه شکایت بانک مرکزی در این باره را رسیدگی کند.


 ایران هر گونه دخالت در انفجار سال 1983 در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت که به مرگ 241 سرباز آمریکایی منجر شد را رد کرده است. 

هیل گزارش داده در جلسه روز چهارشنبه، چندین قاضی استدلال کردند که کنگره با وضع قانونی که بر یک پرونده قضایی اثر می‌گذارد، خلاف روال معمول عمل نکرده است.


«آنتونیا سالیا»، یکی از قضات دیوان عالی آمریکا گفت که با استدلال وکیل ایران مبنی بر اینکه کنگره باید در راستای منافع عمومی عمل کند و نه منافع فردی، مخالف است.

او گفت: «کنگره همیشه در موارد فردی ورود می‌کند..»


علی‌رغم این، چنانکه «هیل» گزارش داده سایر اعضای این دیوان با استدلال طرف ایرانی، موافق هستند و استدلال خانواده‌های قربانیان  حمله بیروت را نمی‌پذیرد. آنها می‌گویند کنگره اختیار دارد نتایج یک پرونده دادگاهی را با اصلاح مفاد قانونی تحت تأثیر قرار دهد.


«جان روبرتس»، با بیان یک مثال فرضی گفت: «این نیست که آنها بگویند اسمیت (در یک پرونده قضایی) برنده شده است. اما آنها می‌توانند بگویند که مثلاً پرونده قضایی مربوط به دو طرف دعوی جونز و اسماثر را طوری تغییر دهیم که اسمیت برنده شود. و بعد بگویند خب درباره این قانون کلی جای نگرانی نیست، چون فقط مربوط به این پرونده است.»


«الینا کین»، یکی دیگراز قضات دیوان عالی هم گفت در صورتی که کنگره مفاد قانون را تغییر دهد بر سایر پرونده‌ها غیر از پرونده جاری هم اثر خواهد گذاشت.

«آنتونی کندی»، قاضی دیگر نیز گفت از آنجا که این پرونده حیطه اختیارات قوه قضاییه را زیر سوال می‌برد صدور حکم به نفع قربانیان می‌تواند حیطه اختیارات کنگره برای دخالت در پرونده‌های دادگاهی را بیشتر کند.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :