موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/39547 :کد

0

غنی: جهان به چند بُعدی بودن جنگ در افغانستان پی برده است

  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۰۳:۰۴
تعداد بازدید : ۳۴۰   
 تحلیل ایران -غنی: جهان به چند بُعدی بودن جنگ در افغانستان پی برده است

رئیس‌جمهور افغانستان ضمن اعلام خوشبینی محتاطانه به روند صلح گفت که جهان به این نتیجه رسیده است که جنگ در افغانستان دارای چند بُعد است.

رئیس‌جمهور افغانستان ضمن اعلام خوشبینی محتاطانه به روند صلح گفت که جهان به این نتیجه رسیده است که جنگ در افغانستان دارای چند بُعد است.


به گزارش تحلیل ایران، رئیس‌جمهور افغانستان ضمن تاکید بر مشورت با اقشار مختلف مردم در زمینه پیشبرد گفت‌وگوهای صلح، گفت: وی باتوجه به تحرکاتی که در منطقه در جریان است, به طور محتاطانه به مذاکرات صلح خوشبین است.


دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اشرف‌غنی بعدازظهر امروز در دیدارهای جداگانه «عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس پارلمان، «فضل هادی مسلمیار» رئیس سنا، نمایندگان و هیئت اداری پارلمان و سنای افغانستان، اعضای شورای عالی صلح و اعضای شورای جهادی افغانستان نیز در این نشست‌ها در مورد روند صلح و انتخابات پارلمان و شورای‌های شهرستان‌ها گفت‌وگو کرد.


اعضای شورای عالی صلح افغانستان گفتند که جنگ در افغانستان ابعاد منطقه‌ای دارد و جنگ با مخالفان مسلح به دلیل اینکه افغانستان دارای نظام اسلامی و قانون اساسی می‌باشد، هیچ توجیهی ندارد.

براساس بیانیه ریاست‌جمهوری افغانستان، رهبران شورای جهادی به اشرف‌غنی گفتند که اکنون فضای صلح طلبی در افغانستان بیشتر از پیش محسوس است و آن‌ها از تلاش‌های حکومت وحدت ملی برای برگزاری گفت‌و‌گوهای صلح حمایت می‌کنند.


اعضای شورای جهادی افغانستان همچنین بر ضروریت برگزاری انتخابات پارلمان و شوراهای شهرستان‌ها تأکید کردند.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس پارلمان افغانستان گفت درایت، قاطعیت و شفافیت رئیس‌جمهور این کشور در مقابل رهبران کشور‌های منطقه و جهان باعث شده که امروز موضع افغانستان برای جهان روشن گردد و افغانستان از موقعیت خوبی در گفت‌و‌گوهای صلح برخوردار باشد.

محمد اشرف غنی نیز گفت: تلاش‌های صلح در چارچوب مذاکرات صلح و با گروه‌های آشتی‌پذیر است.


رئیس‌جمهور افغانستان افزود: باتوجه به تشخیص عوامل جنگ در این کشور، پس از تلاش‌های زیاد به این مرحله رسیدیم که شرایط خود برای انجام گفت‌و‌گو‌ها را در مذاکرات دو جانبه، سه جانبه و چهار جانبه، با پاکستان، آمریکا و چین مشخص نمودیم و طرف‌های مذاکرات نیز این شرایط را پذیرفتند.


وی ادامه داد که امروز جهان قانع شده که جنگ در افغانستان چندین بُعد دارد: تروریست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، تحریک طالبان پاکستان که در نتیجه عملیات نظامی آن کشور وارد افغانستان شدند، شبکه حقانی، گروه القاعده و داعش و همچنین گروه‌هایی که همواره تلاش نمودند با ایجاد ناامنی فعالیت‌های‌شان را مانند قاچاق انسان و مواد مخدر را ادامه دهند.


غنی اظهار داشت: ابعاد مختلف جنگ در افغانستان باید بررسی شود و وضعیت واقعی برای مردم روشن گردد تا توقعات آن‌ها از تلاش‌های صلح و ادامۀ جنگ واقع‌بینانه باشد.

رئیس‌جمهور افغانستان اعلام کرد که مشورت‌ها و صحبت‌ها را با اقشار مختلف مردم به ویژه زنان در مورد گفت‌وگوهای صلح ادامه خواهد داد و مردم را همواره از پیشرفت‌های این روند آگاه خواهد کرد.

وی با تقدیر از نیروهای امنیتی افغانستان، موقعیت کنونی این کشور در روند صلح را نتیجه فداکاری‌های این نیرو‌ها دانست.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :