موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/39579 :کد

0

ترکیه؛ حامی بزرگی که هدف حملات داعش قرار گرفت

  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۰۶:۳۹
تعداد بازدید : ۵۲۳   
 تحلیل ایران -ترکیه؛ حامی بزرگی که هدف حملات داعش قرار گرفت

ترکیه با وجود حمایت های بی دریغ خود از تروریست های داعش، اکنون به هدف اصلی حملات آنها تبدیل شده است.

ترکیه با وجود حمایت های بی دریغ خود از تروریست های داعش، اکنون به هدف اصلی حملات آنها تبدیل شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه القدس العربی ، ترکیه گرفتار در مثلث داعشی های ترک، جنگجویان خارجی و مرزهای گسترده با حوزه های نفوذ داعش،است. این مثلث، موجب می شود داعش به راحتی انفجارهای بیشتری در این کشور رقم بزند.

با وجود تدابیر شدید مقامات ترک، عناصر داعش به راحتی می توانند به حمل و نقل تسلیحات و نیز رفت و آمد در خاک ترکیه بپردازند. داعش در ماههای اخیر سه انفجار تروریستی بزرگ و وحشتناک در مناطق مختلف ترکیه انجام داده است.

نخست انفجار در جمع چپگرایان کرد در جنوب ترکیه، حمله دوم عملیات انتحاری در آنکارا پایتخت ترکیه با 103  کشته و دهها زخمی و آخرین عملیات تروریستی، روز سه شنبه روی داد که گردشگران خارجی را در میدان سلطان أحمد هدف قرار داد و 10 کشته بر جای گذاشت که 9 نفر آنان گردشگران آلمانی بودند.
 
کارشناسان می گویند: ترکیه پس از پیوستن به ائتلاف بین المللی و نیز حمله به مواضع داعش در سوریه و عراق، هم اکنون هدف جنگجویان داعش قرار گرفته است به گونه ای که داعش اعلام کرده است قسطنطنیه را هدف قرار خواهد داد که به استانبول اشاره دارد.

از سوی دیگر دستگاههای اطلاعاتی ترکیه اعلام کردند حدود 3000  شهروند ترک در خاک این کشور با داعش در ارتباطند. برخی منابع هم اعلام کردند که هفتصد شهروند ترک در خاک سوریه عضو داعش هستند که هر کدام از آنان همانند بمبی ساعتی پس از بازگشت به کشور خود خواهند بود.  

ترکیه 1250 كیلومتر مرز مشترک با عراق و سوریه دارد و این در حالی است که داعش مناطق وسیعی از عراق و سوریه، به ویژه مناطق مرزی این دو کشور با ترکیه را در تصرف خود دارد.


منبع: باشگاه خبرنگاران

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :