موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/396 :کد

چرایی حمایت غرب از بی ثباتی ها در عراق و سوریه

محمد آوخ

  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ — ۱۴:۱۵
تعداد بازدید : ۷۰۷   
 تحلیل ایران -چرایی حمایت غرب از بی ثباتی ها در عراق و سوریه

با آغاز جنگ های داخلی در سوریه و بی ثباتی در عراق، هزاران نفر از جنگجویان تکفیری از اقصی نقاط جهان به این کشورها سرازیر شدند.

با آغاز جنگ های داخلی در سوریه و بی ثباتی در عراق، هزاران نفر از جنگجویان تکفیری از اقصی نقاط جهان به این کشورها سرازیر شدند. در این میان توانایی گروه تروریستی داعش برای جذب نیروهای خارجی به چالش جدیدی برای صلح و امنیت جهانی تبدیل شده است. مقامات غربی ابتدا از خروج این نیروهای افراطی از کشورشان خوشحال بودند، اما اتفاقات اخیر در اروپا به خصوص فرانسه و بلژیک خواب خوش را از چشمان آنان ربود.

گزارش اخیر سازمان ملل متحد تاکید دارد که با وجود حملات هوایی آمریکا علیه داعش، تعداد نیروهای خارجی که در حال پیوستن به این گروه هستند به سطح غیرقابل پیش بینی در حال افزایش است. این گزارش اشاره می کند که در حدود 15 هزار نیروی خارجی از 80 کشور مختلف جهان، به داعش و دیگر گروه های افراطی پیوسته اند.

گزارش شاهدان عینی هم از کشورهای اروپایی حکایت از این دارد که گروه های افراطی برای جذب نیرو و اعزام به خاورمیانه چندان تحت فشار نیستند و تقریبا آزادانه به تبلیغ و جذب نیرو می پردازند. اشتباهی در محاسبات رخ داده است. این مقامات که انتظار بازگشت جنگجویان و نیروهای افراطی را از خاورمیانه نداشتند. حالا شهرهای مختلف اروپا زیر سایه ارتش قرار گرفته و چهره شهرها به دلیل استقرار نیروهای نظامی شبیه دوران جنگ جهانی دوم شده است.

حالا اخبار رسیده حاکی از این است که آمریکا قصد دارد معارضان سوری را آموزش دهد و 400 مستشار نظامی را برای آموزش آنها در کشورهای میزبان اعزام خواهد کرد.گویا کشورهای غربی نه تنها قصد فرو نشاندن آتش جنگ در خاورمیانه را ندارند ، بلکه مشغول فراهم کردن امکاناتی برای ادامه تنش ها در خاورمیانه هستند. از حمله های هوایی هم که نیروهای ائتلاف به گروه تروریستی داعش می کنند چنین بر می آید که آنها قصد نابودی کامل داعش را ندارند.

مطلبی که توسط یکی از پژوهشگران یک موسسه تحقیقاتی در آمریکا جهت رفع نگرانی غربی ها و ادامه این سیاست ها منتشر شده نشان از تمایل غرب برای ادامه این سیاست ها دارد.

بسیاری از مقامات اطلاعاتی اروپا و آمریکا ، نگران موج جدیدی از تروریسم هستند. نیروهایی که بین اروپا و سوریه که درگیر جنگ داخلی است و عراق که هنوز ثبات خود را به دست نیاورده است در حال رفت و آمد هستند. بسیاری از این مقامات نگران تعداد زیاد جنگنجویان بنیادگرای خارجی درگیر در جنگ هستند.

با این وجود ترس از جنگجویان خارجی درگیر در سوریه و عراق برای آنها به نوعی اغراق آمیز است. چون عوامل این ترس در حال کاهش است و نشانه های این کاهش عبارتند از:

1 - بسیاری از آنها به دلیل حمله های انتحاری و یا در درگیری با نیروهای مخالف خود، از بین می روند.

2- بسیاری از آنها به کشور خود باز نمی گردند و آماده درگیری بعدی می شوند.

3- بسیاری از این جنگجویان خارجی به سرعت سرخورده می شوند و حتی بدون شرکت در درگیرها به کشور خود باز می گردند.

4- توسط سرویس های اطلاعاتی دستگیر می شوند.

به این ترتیب آمریکا و غرب با یک تیر دو نشان را خواهند زد. اول اینکه نیروهای افراطی از این کشورها خارج خواهند شد. دوم اینکه تنش ها در خاورمیانه و کشورهای نزدیک به ایران ادامه پیدا خواهد کرد.

                               

  محمد آوخ
  پژوهشگر و روزنامه نگار
  آدرس ایمیل : avakh.m@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :