موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/39632 :کد

0

رسانه هنگ کنگی: سفر رئیس جمهور چین به ایران با اهمیت است

  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۱۳
تعداد بازدید : ۳۹۳   
 تحلیل ایران -رسانه هنگ کنگی: سفر رئیس جمهور چین به ایران با اهمیت است

یک روزنامه هنگ کنگی روز جمعه در گزارشی سفر قریب الوقوع «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین به ایران را با توجه به شرایط ویژه خاورمیانه با اهمیت دانست.

یک روزنامه هنگ کنگی روز جمعه در گزارشی سفر قریب الوقوع «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین به ایران را با توجه به شرایط ویژه خاورمیانه با اهمیت دانست.

 

به گزارش تحلیل ایران، قرار است رئیس جمهور چین اولین سفر سال 2016 میلادی خود را اوایل بهمن ماه سالجاری با سفر به سه کشور ایران، عربستان و مصر آغاز نماید.
«ساوت چاینا» در گزارش خود انجام سفر «شی جین پینگ» به سه کشور یاد شده را با توجه به شرایطی که هم اکنون منطقه خاورمیانه با آن دست به گریبان است، مهم ارزیابی کرده است.
نشریه خاطرنشان می کند که رئیس جمهور چین ممکن است همان مردی باشد که می تواند تنش ها را برطرف کرده و به بهبود شرایط منطقه حساس خاورمیانه کمک نماید.


«ساوت چاینا» می نویسد که رئیس جمهوری خلق چین در شرایطی به خاورمیانه سفر می کند که چین وارد یک دوره مهم تاثیرگذاری و ایفای نقش فعالتر در عرصه بین المللی و این منطقه شده است.
گزارش یادآور می شود که «شی جین پینگ» در جزییات تنش ها میان ایران و عربستان قرار گرفته و اکنون پکن در اندیشه این است که چگونه و با چه راهکارهایی باید از این تنش ها بکاهد.


بنابراین گزارش هر دو کشور تامین کننده بزرگ انرژی برای چین هستند و هر دو نقش مهمی در اجرای نقشه راه احیای جاده ابریشم چین در زمین و دریا دارند.
«گوا شیان گانگ» کارشناس مسائل خاورمیانه به نشریه هنگ کنگی گفته است که خاورمیانه به دلیل موقعیت ژئوپلتیک و انرژی فراوان آن، برای چین اهمیت زیادی دارد و چین نمی خواهد این منطقه متشنج باشد.


وی افزود: در این میان سه کشوری که رئیس جمهوری خلق چین قصد سفر به آنها را دارد، بسیار با اهمیت هستند.
گزارش حاکی است که با توجه به لغو تحریم ها و مناسب بودن زمان سفر «شی» به ایران، پیش بینی می شود قراردادهای مهمی بویژه در بخش انرژی میان چین و ایران در حاشیه این سفر امضا شود.


«ساوت چاینا» در ادامه گزارش خود آورده است: «جانگ مینگ» معاون وزیر خارجه چین هم به تازگی در نقش یک میانجیگر برای کاهش تنش ها میان ایران و عربستان به دو کشور سفر کرده است.
این نشریه افزود که وزارت خارجه چین هنوز زمان دقیق سفر رئیس جمهور چین را اعلام نکرده است اما او احتمالا در ماه ژانویه (اوایل بهمن ماه) سفرهایش به این کشورها را انجام خواهد داد.

 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :