موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/39656 :کد

0

هدف داعش از انفجار قلب استانبول چه بود؟

  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۱:۳۹
تعداد بازدید : ۳۶۸   
 تحلیل ایران -هدف داعش از انفجار قلب استانبول چه بود؟

&#۶۵۲۷۹;منتقدان ترکیه معتقدند مقامات ترکیه با حمایت از گروه های تروریستی در سوریه درگیر بازی خطرناکی شده اند و اکنون بازخورد این بازی، به خود این کشور بازگشته است.

  • منتقدان ترکیه معتقدند مقامات ترکیه با حمایت از گروه های تروریستی در سوریه درگیر بازی خطرناکی شده اند و اکنون بازخورد این بازی، به خود این کشور بازگشته است.

به گزارش تحلیل ایران ، واشنگتن پست در گزارشی نوشت: انفجار انتحاری در مرکز گردشگری استانبول ترکیه در روز سه شنبه، به کشته شدن 10 نفر منجر شد که همگی آنها خارجی بودند. به گفته مقامات ترکیه این انفجار توسط فردی وابسته به داعش اجرا شد.
 

این اقدام، تهدیداتی را که ترکیه با آن مواجه است، تشدید کرد. این انفجار با انفجارهای پیشین در ترکیه که گروه های سیاسی چپ گرا و کردها را هدف قرار داده بود، فرق داشت. در عوض، این اقدام قلب شهر استانبول را هدف گرفت.

 

صنعت گردشگری ترکیه حدود 34 میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی این کشور را در سال 2014 تامین کرد، اما در سال 2015 به واسطه جنگ سوریه و خصومت آنکارا با مسکو درآمد گردشگری در این کشور با کاهش چشمگیری مواجه شد.

 

به نوشته روزنامه حریت، عامل انتحاری فرد سوری 28 ساله متولد عربستان سعودی بود که به همراه گردشگران آلمانی وارد این مکان شده و خود را منفجر کرده بود. به همین دلیل 9 تن از کشته ها، آلمانی تبار هستند.

 

«سونر کاگاپتی» کارشناس ترکیه در موسسه «سیاست خاورنزدیک» واشنگتن گفت: به نظر می رسد داعش با هدف قرار دادن آلمانی ها قصد داشته موج ضد پناهندگی در اروپا به راه اندازد و انگیزه های ضد اسلامی را در این قاره تحریک کند. متاسفانه این اقدام سیاست حمایت از پناهجویان سوری «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

انفجار استانبول لحظه ی جدید و خطرناکی را برای ترکیه رقم می زند. سال گذشته داعش حملاتی را در انکارا ترتیب داد که 102 کشته برجا گذاشت و بدترین حمله تروریستی در تاریخ این کشور نام گرفت.

 

در ماه های اخیر مسئولان ترکیه تحت فشار آمریکا، عملیات ضد داعش را در سوریه ترتیب دادند. همچنین تدابیر امنیتی بیشتری در مرز این کشور با سوریه اتخاذ شده است.

 

قرار است اواخر این ماه «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا برای توسعه همکاری ها در زمینه مقابله با داعش به ترکیه سفری داشته باشد.

 

به دنبال انتشار یک نامه اعتراضی از جانب بیش از هزار دانشمند خارجی و داخلی علیه عملیات‌های امنیتی آنکارا در مناطق جنوب شرقی این کشور «رجب طیب اردوغان» واکنش تندی نشان داد.

 

128 دانشمند از 89 دانشگاه مختلف از جمله چهره هایی چون «نوآم چامسکی» و «امانوئل والر اشتاین»، در این نامه از آنکارا خواستند به کشتار کردها پایان دهد.

 

اردوغان در واکنش به این نامه گفت: نقض حقوق بشر در مناطق جنوب شرق ترکیه از جانب تروریست‌ها صورت می گیرد نه از جانب دولت ترکیه.

 

وی مدعی شد ترکیه بار دیگر با خیانت روشنفکران ادعایی (!) روبه رو شده است.

منتقدان ترکیه معتقدند اردوغان و نخست وزیر وی «احمد داود اوغلو» با حمایت از گروه های تروریستی در سوریه درگیر بازی خطرناکی شده است و اکنون بازخورد این بازی، به خود این کشور بازگشته است.

 

«استفن کنزر» کارشناس ارشد در موسسه واتسون برای امور عمومی و بین المللی در دانشگاه «براون» گفت: «انفجار استانبول ممکن است حادثه ای باشد که در نهایت تمرکز ترکیه را به سمت دشمن واقعی یعنی گروه های تروریستی جلب کند. البته برای چنین تغییر رویکردی بسیار دیر است.»

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :