موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/39731 :کد

0

طراحی و ساخت توربینهای هوایی توسط محققان ایرانی

  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۸:۳۷
تعداد بازدید : ۳۱۱   
 تحلیل ایران -طراحی و ساخت توربینهای هوایی توسط محققان ایرانی

محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت توربین های جریان محیطی برای تست قطعات توربین های گازی شدند.

محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت توربین های جریان محیطی برای تست قطعات توربین های گازی شدند.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار مهر، سید حسین موسوی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شریف و برگزیده هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش پژوهش های کاربردی گفت: از آنجایی که استفاده از موتورهای سرعت بالا و توان بالا در صنعت لازم است به همین دلیل ساخت آنها در کشور ضروری به نظر می رسد.


وی عنوان کرد: استفاده از موتور الکتریکی به دلیل قیمت بالا، وزن زیاد، قابلیت عدم اطمینان بالا و ... در صنایع مختلف دشوار است. ما موفق شدیم با روشی آسان، ارزان قیمت، سبک تر و با قابلیت اطمینان بالاتر در صنعت، این موتورهای دور بالا را طراحی کنیم.


وی افزود: با توجه به بومی سازی دانش فنی توربین هوایی جریان محیطی، امکان طراحی و ساخت آن در اندازه های کوچک تا بسیار بزرگ امکان پذیر شده است.


به گفته موسوی، هدف از طراحی و ساخت توربین در این طرح، استفاده از آن در آزمایشگاه قطعات دوار برای توربین های گازی بوده است.


موسوی با بیان اینکه آزمایش قطعات دوار توربین های گازی پیش از نصب، ضروری است زیرا توربین های گازی قیمت بالایی دارند از همین رو می توان از توربین های جریان محیطی بومی سازی شده بهره برد، افزود: در این آزمایش ها سرعت دیسکهای این توربین ها باید در زمان مشخص به میزانی تعیین شده برسد که برای همین منظور با داشتن مشخصات دیسک های مورد نظر، توربین را طوری طراحی کردیم که نیاز صنعت هوایی کشور را هم تامین کند.


وی با بیان اینکه توربین طراحی شده از قطعاتی ساخته شده که جزء اقلام تحریمی به شمار می رود، اظهار داشت: از این توربین می توان در دستگاههای بالانس با دور بالا، اکسپندرهای خطوط انتقال گاز، ابزارهای سرعت بالای دندانپزشکی استفاده کرد.


به گفته وی، تا کنون این دستگاه در ایران ساخته نشده و معمولا با قیمت بالایی وارد کشور شده است.


وی ادامه داد: ساخت این دستگاه از صرفه جویی ارزی بالایی برخوردار بوده به طوریکه نمونه ساخته شده، کمتر از ۲۰ میلیون قیمت دارد و قیمت وارداتی آن بیش از ۴۰ میلیون تومان است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :