موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/39752 :کد

0

با گزینش فیلم‌ها و وجود هیات انتخاب مشکل دارم

  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۰
تعداد بازدید : ۲۹۶   
 تحلیل ایران -با گزینش فیلم‌ها و وجود هیات انتخاب مشکل دارم

جشنواره فیلم فجر باید به همه فیلم‌های تولیدی در طول یکسال سینمای ایران، اجازه دیده شدن بدهد و آن‌ها را گزینش نکند.

جشنواره فیلم فجر باید به همه فیلم‌های تولیدی در طول یکسال سینمای ایران، اجازه دیده شدن بدهد و آن‌ها را گزینش نکند.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل ازخبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حامد ثابت آهنگساز سینما و فیلم‌های «عادت نمی‌کنیم» و «برادرم خسرو» که به ترتیب در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور دارند، در خصوص علت همکاری با این دو پروژه به  گفت: در هر صورت به شخصه زمانی که از فیلمنامه‌ای لذت ببرم و من را جذب کند و با کارگردان و کل گروه همفکری داشته باشم و به نقاط مشترکی در ارائه کار برسم، همکاری خواهم کرد.
 
وی افزود: «عادت نمی‌کنیم» را فردی کارگردانی می‌کند که هم شخصیت و هم روش کاری‌اش را دوست دارم؛ ولی همفکری خوبی بین من و او شکل گرفت که این یکی از دلایل همکاری من با وی بود. از طرفی ساخت موسیقی این فیلم جزو کارهای سختی است که تا به امروز انجام دادم و اولین بار است که تمام مراحل ساخت آن در ایران انجام می‌شود؛ چرا که از نوعی موسیقی خاص بهره می‌برد که قبل از این در خارج از ایران صورت می‌گرفت. در کل می‌توان، گفت تجربه خاص و ویژه‌ای بود که با خانم ساراوند و علیرضا علویان انجام دادم.
 
وی ادامه داد: کار با فیلم «برادرم خسرو» که از کارگردان‌ فیلم اولی بهره می‌برد، نیز در جای خود لذت‌بخش بود. اگر دقت کنید طی حدود 8 سالی که به صورت جدی فعالیت می‌کنم، در جشنواره فجر هر سال حداقل یک کار در بخش نگاه نو داشتم که این موضوع نگاه مثبت من به کارگردان‌های کار اول است؛ چرا که برخی از آن‌ها ایده‌های نو دارند و با انرژی مضاعف برای بیان تمام ناگفته‌ها و حرف‌های خود پا به عرصه سینما می‌گذارند که این موضوع را به شدت دوست دارم.
 
این آهنگساز در مورد رقابت با موسیقی دیگر فیلم‌های جشنواره فجر بیان کرد: اولاً هنر مقوله رقابتی نیست، بنابراین اگر راجع به رقابت حرف بزنیم درست نیست. در ثانی جشنواره فجر در اصل جشنواره‌ای ملی است تا یک رویداد عجیب و غریبی که در آن دنبال المان‌های ویژه باشیم. به این جهت رقابت در آن جایگاهی ندارد. پس ذهنیت حامد ثابت تولید کاری با کیفیت در کنار گروهی با تجربه و حرفه‌ای است و خاستگاه رقابتی برای من مهم نیست.
 
ثابت، درباره مشکلات جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: جشنواره فجر به عنوان جشنواره ملی، باید به تمام فیلم‌هایی که در طول سال ساخته می‌شود، بدون اینکه انتخابی در آن صورت بگیرد فرصت دیده شدن دهد. متأسفانه گروهی به نام هیئت انتخاب طی اقدامی برخی از آن‌ها را حذف می‌کند که اتفاق جالبی نیست و من با این موضوع مشکل دارم.
 
وی افزود: تنها و مهمترین راه دیده شدن فیلم‌ها جشنواره فجر است که متاسفانه با حذف شدن برخی از آن‌ها، توسط هیئت انتخاب به گروه، تهیه‌کننده و اقتصاد سینما ضربه وارد می‌شود و نتایج مطلوبی را به دنبال نخواهد داشت.
 
ثابت در بخش پایانی صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: امیدوارم بستری فراهم شود تا مسئولان برگزاری جشنواره، با دست و دلبازی بیشتری اجازه ورود فیلم‌ها را به جشنواره فیلم فجر دهند تا به پویایی سینمای ما افزوده شود.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :