موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/39765 :کد

0

سیگارهای الکترونیکی احتمال ترک سیگار را کاهش می دهند

  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۲۱:۴۶
تعداد بازدید : ۵۵۴   
 تحلیل ایران -سیگارهای الکترونیکی احتمال ترک سیگار را کاهش می دهند

با وجود اینکه سیگارهای الکترونیکی به اندازه زیادی به عنوان یک ابزار کمک کننده برای ترک سیگار به بازارعرضه شده اند اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که این سیگارها احتمال ترک سیگاررا کاهش می دهد.

 با وجود اینکه سیگارهای الکترونیکی به اندازه زیادی به عنوان یک ابزار کمک کننده برای ترک سیگار به بازارعرضه شده اند اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که این سیگارها احتمال ترک سیگار را به واقع کاهش می دهند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، سیگارهای الکترونیکی از سال 2007 که برای اولین بار در آمریکا معرفی شدند تا کنون بحث های زیادی را به دنبال داشته اند، بطوریکه مطالعات زیادی بی خطری این ابزارها و تاثیر آنها را در کمک به ترک سیگار مورد سوال قرار داده اند.


برخی مطالعات ادعا می کنند که سیگارهای الکترونیکی به مردم در ترک سیگار معمولی کمک می کند؛ برای مثال یک مطالعه که در سال 2014 انجام شد، ادعا می کند که این ابزارها به اندازه برچسب های نیکوتین، در ترک سیگار موثر هستند.


سایرمطالعات نیز براساس چنین یافته ها و نتایجی ادعا می کنند که سیگارهای الکترونیکی به اندازه زیادی بی خطرتر از محصولات توتونی هستند؛ سرویس ملی بهداشت انگلیس به تازگی برندی از سیگار الکترونیکی به نام e-Voke را که توسط شرکت انگلیسی آمریکاییTobacco تولید شده است، به عنوان یک ابزار کمک کننده برای ترک سیگار تایید کرده است. 


تایید این محصول بدان معنی است که پزشکان در انگلیس به زودی می توانند این وسیله را به بیمارانی تجویز کنند که می خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند.


اما به رغم چنین پیشرفت هایی، بسیاری از کارشناسان بهداشتی سراسر جهان از جمله آمریکا معتقد نیستند که سیگارهای الکترونیکی درکمک به ترک سیگار موثرهستند بطوریکه سال گذشته گروه کاری خدمات پیشگیری آمریکا(USPSTF) نتیجه گرفت که مدارک کافی برای توصیه این سیگارها به عنوان ابزارهایی برای کمک به ترک سیگار وجود ندارد.


این مطالعه جدید نه تنها از این نتیجه حمایت می کند بلکه هشدار می دهد که استفاده از سیگارهای الکترونیکی به واقع احتمال ترک سیگار های معمولی را کاهش می دهد.


ازسوی دیگر دکتر سارا کالخوران از دانشگاه کالیفرنیا- سنفرانسیسکو می گوید: سیگارهای الکترونیکی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند با ترک بسیارکمتر سیگار در میان سیگاری ها ارتباط دارند.


دکتر کالخوران و همکارانش در این مطالعه 38 مطالعه را در زمینه ارتباط میان استفاده از سیگارهای الکترونیکی و توقف سیگار کشیدن در میان جوانان کم سن و سال 15 ساله تحت یک بررسی سیستماتیک قرار دادند.


به گفته این محققان، این بزرگترین مطالعه ای است که تا این تاریخ در مورد کیفیت کمک سیگارهای الکترونیکی به ترک سیگارهای معمولی انجام شده است. 


این مطالعات شامل بررسی هایی در مورد گروه کنترل از سیگارهایی بود که سیگارهای الکترونیکی استفاده نمی کردند، سیگارهایی که می خواستند سیگار کشیدن را ترک کنند و سیگاری هایی که نمی خواستند سیگار کشیدن را ترک کنند.


محققان متوجه شدند که احتمال ترک سیگار در افرادی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کردند در مقایسه با سیگاری هایی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده نمی کردند، 28 درصد کمتر بود که این نتیجه بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل مداخله گر مانند تلاش ها برای ترک سیکار و وابستگی به سطوح نیکوتین همچنان صادق بود.


محققان در اظهار نظر نسبت به نتایج این مطالعه گفتند: نکته خنده دار این است که ترک سیگار یکی از دلایل اصلی استفاده از سیگارهای الکترونیکی در میان بزرگسالان و جوانان است اما اثر کلی استفاده از این ابزارها برای ترک سیگار به جای اینکه بیشتر باشد، کمتر است.


آنها افزودند: درحالیکه هیچ تردیدی وجود ندارد که یک پک سیگار الکترونیکی خطر کمتری نسبت به یک پک سیگار معمولی دارد اما خطرناکترین مسئله در مورد سیگارهای الکترونیکی این است که آنها باعث می شوند که سیگاری ها به کشیدن سیگارهای معمولی ادامه دهند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :